Sok a találgatás akörül, hogy vajon milyen beoltottsági szintnél fogja a kormány engedélyezni a koncerteket, de ma már ültetett helyjegyes rendezvények, háttérzenei szolgáltatás, sportesemények és lagzik is megrendezhetők.
Bár még mindig nincsenek egyértelmű válaszok a zenés, táncos rendezvények tartásával kapcsolatban, a könnyűzenei szektor úgy készül, hogy ha az ország eléri az ötmilliós beoltottságot, remélhetőleg a koncertek is zöld utat kapnak.
Találgatás helyett tények
Már tavaly november óta folyó lobbi része a koncert- és fesztiváljegyek áfájának 5 százalékra való csökkentése, mely a Music Hungary Szövetség által megrendelt hatástanulmány szerint közép- és hosszú távon is piaci alapon, a valós teljesítményt értékelve segít a szektor szereplőinek, ráadásul nemhogy elvonna, de a versenyképességet erősítve még hozzá is tenne az államkasszához. A tanulmányról egy rövid, közérthető összefoglalót tettek közzé. Május 13-án a témáról kerekasztal-beszélgetést is tartottak a Magyar Közgazdasági Társasággal közös szervezésben, amin Demeter Szilárd, a magyar könnyűzene megújításáért felelős miniszteri biztos elmondta, teljes mellszélességgel támogatja a kulturális áfa bevezetését.
Az 5 százalékos kulturális áfa lehetséges hatásai
- Segítené a szektor újraindulását
- Nincs jegyáremelés, mégis keletkezik többletbevétel
- A teljes iparág 6,7 milliárd Ft addicionális nettó bevételhez tud jutni évente
- Jelenleg nincs áfabevétel a koncertjegyekből, így most nem vonna el azonnal az államháztartástól
- Az államháztartási kiesést valójában kompenzálja a többletköltés, a PwC számítása szerint a 5,3 milliárd Ft-os bevételkiesés ~9,7 milliárd Ft-os pozitív egyenleget teremt
- Az alacsonyabb áfakulcs növelné a nemzetközi versenyképességet, illetve könnyebbé teszi a nagy külföldi produkciók “megszerzését”
- Növelné a hazai szervezők kockázatvállalási hajlandóságát
- A megnövekedett koncertszám a turizmusra is pozitív hatással van
- Hosszútávon segítene a szektornak tartalékot képezni, ezzel növelné a szektor válságállóságát
- A kisebb szereplőknek is segítség, hiszen a feltörekvő produkciók színpadra állítása is jövedelmezőbbé válik
Biztonságos rendezvénytartás
Annak ellenére, hogy a könnyűzenei szektorban nem látni előre a következő nyitási lépéseket, aki átvészelte az elmúlt évet, jó eséllyel már javában szervezi a – talán nem is túl távoli – elkövetkező hónapokat. A kormány legutóbbi bejelentései után a könnyűzenei szektor készen áll arra, hogy ne legyen akadálya a biztonságos rendezvénytartásnak.
A Music Hungary Szövetség szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy a koncertek engedélyezése nem egyenlő azzal, hogy a vírus lehetséges terjedése meg is áll.
A rendezvények biztonsága mindannyiunk érdeke, ezért a Szövetség egy kis Covid-biztos ajánlás-csomagot készített segítségül a fellépőknek, stábtagoknak, szervezőknek és rendezőknek az induláshoz. A Music Hungary Szövetség hangsúlyozza, hogy ezek csupán ajánlások a részükről, nem a Kormány vagy az Operatív törzs hivatalos állásfoglalása. Az ajánlásokat eljuttatták tagjaikhoz, de a weboldalukon is bárki számára elérhető.
Fejléckép: A Sziget nagyszínpada / Fotó: Kaszás Tamás, Fidelio