Jazz/World

Megmenekült a JazzFest Budapest – és most minden eddiginél nagyobbat szól

2026.05.06. 10:10
Ajánlom
Június 27. és július 5. között várja a műfaj rajongóit a JazzFest Budapest. A jazzélet legjobb hazai zenészei mellett olyan nevek lépnek fel, mint Al Di Meola, Pat Metheny, Marcus Miller vagy a 20. és 21. század zenéjének egyik legfényesebb alakja, Charles Lloyd. A tíz nap alatt a tizenkét országból mintegy 200 fellépőt láthatnak a jazzrajongók, az idei díszvendég Dél-Korea lesz, ahonnan több világsztár jazzművész érkezik. Az idei esemény a műfaj két meghatározó zenésze, Miles Davis és John Coltrane előtt is tiszteleg majd – mindkettő idén lenne 100 éves.

„Szeptemberben még úgy tűnt, nem lesz folytatás” – kezdte a Nemzetközi Jazz Napon tartott sajtótájékoztatóját a JazzFest Budapest igazgatója, Kleb Attila. – Azonban mostanra úgy néz ki, megmenekültünk, mi több, az ötödik születésnapunk alkalmából egy minden eddiginél izgalmasabb programmal rukkolunk elő.” A fesztiváligazgató megemlítette a korábbi helyszínek körül tavaly kialakult anomáliákat, és elmondta, hogy az NKA is lefelezte a korábbi támogatást.

„Segítő kezet nyújtott azonban Karácsony Gergely főpolgármester, aki befogadta a fesztivált a Városháza Parkba, ami legalább a helyszín tekintetében stabil hátteret nyújt a JazzFestnek, ami immár Európa egyik legmagasabb szintű műfaji fesztiválja és az elmúlt öt év alatt bekerült az elit ligába. Alapvető küldetésünk továbbra is az, hogy

a magyar jazzélet kiválóságainak erősebb láthatóságot teremtsünk, miközben a hazai közönségnek is elhozzuk a világ jazzéletének színe-javát

– fogalmazott, hozzátéve, hogy idén tizenkét országból mintegy kétszáz fellépőt láthatnak az érdeklődők.

unnamed7-100043.jpg

Az 5. JazzFest Budapest sajtótájékoztatója (Fotó/Forrás: JazzFest Budapest)

Jazzkiválóságok és világsztárok

A Városház Park két színpadán – június 30. kivételével – napi négy koncert hívja a közönséget a nagyszínpad elé, míg a kisszínpadon fiatal tehetségekből álló zenekarok lépnek majd fel az átállások alatt.

A koránkelők a napot június 27-én a Sunrise Surprise koncerten kezdhetik a Filozófusok kertjében.

Itt az ébredő természet, az ébredő város hangjaira és a hajnali időpontra reflektál Borbély Mihály, Gyémánt Bálint és Mogyoró Kornél.

A teljes felhozatalban képviselteti magát a hazai jazz-élvonal számos reprezentánsa. Érkezik a magyar zenei élet egyik legsokoldalúbb, meghatározó zenésze, Borbély Mihály. Az idén hetvenéves művész ezúttal egy olyan alkalmi formációval lép színpadra, amelyben fiatal magyar zenésztársai mellé két igazi világsztár, Erik Truffaz és Shai Maestro is csatlakozik. Oláh Kálmán Jr. szaxofonművész bemutatja első saját albumát, a King’s Gambitet, amely saját kompozícióit és egyedi feldolgozásait tartalmazza. Jön továbbá a harminc éve alakult, kiváló hazai jazzistákból álló Trio Midnight, valamint Orbay Lilla, a hazai jazz színtér egyik legkarakteresebb és legsokoldalúbb fiatal alkotója. Szintén színpadra lép az egyik leghíresebb magyar jazzgitáros, Gyémánt Bálint fiatal zenészekkel megújított triója, illetve a magyar jazzélet meghatározó szaxofonosának kísérletező műhelye, a Bacsó Kristóf Triad. A közönség emellett találkozhat Varga Bendegúzzal is, aki tavasszal megjelenő lemezén a Seattle-i grunge-rock mozgalom zenekarainak általa igen szeretett dalait a modern-mainstream jazz formanyelve szerint dolgozza fel. A többszörösen díjnyertes Nagy Emma Quintet a modern, kortárs jazz új generációját képviseli, és fellép a magyar jazz szintén új generációjának egyik izgalmas formációja, Péch Lóránt Quartet, valamint a fiatal zongorista-zeneszerző vezette Oláh Krisztián Quartet is.

BorbelyMihaly2023_CAttilaKleb_KLB2101bw-130918.jpg

Borbély Mihály (Fotó/Forrás: Kleb Attila)

„És itt lesznek a globális jazz szcéna legismertebb nevei is, mint például gitárzene élő legendája, Al Di Meola, a világ egyik legnagyobb hatású és legsokoldalúbb muzsikusa. Érkezik Pat Metheny, a többszörös Grammy-díjas gitárvirtuóz legújabb projektje, a Side-Eye III+, melyben a fiatal amerikai jazzgeneráció legizgalmasabb tehetségeivel dolgozik együtt. És kvartettjével érkezik a 20. és 21. század zenéjének egyik legfényesebb alakja, Charles Lloyd is” – sorolta a világsztárokat Kleb Attila.

A hazai élvonal és a nemzetközi sztárok koncertjei után, 22 órától – ekkor már ingyenesen – elindulnak az éjszakai koncertek, melyek – a szervezők szándéka szerint - önfeledt jammelésben csúcsosodnak majd ki.

A JazzFest Budapest programjainak levezetéseképp számos helyszínen ingyenes koncertek is felbukkannak a fővárosban. Július 3-án a Rendezvény8 támogatásával a Rákóczi téren, 4-én a Ferencvárosi Művelődési Központ támogatásával a Bakáts téren és 5-én pedig a Jedermannban búcsúzik a fesztivál.

Legendák és díszvendégek

A JazzFest Budapest két, száz éve született legenda előtt is tiszteleg. Miles Davis és John Coltrane alapjaiban formálta át a 20. századi zene világát, örökségük előtt tiszteleg Terence Blanchard trombitás és John Coltrane fia, Ravi Coltrane szaxofonos, az általuk vezette zenekarral. Marcus Miller We Want Miles! projektje szintén izgalmas tisztelgést ígér nemcsak a jazz, hanem a teljes zene történetének egyik legfontosabb alakja, Miles Davis előtt.

A budapesti jazzünnep idei vendége Dél-Korea lesz, ahonnan több világsztár fellépő is érkezik – mások mellett – Cho Yoonseung jazz-zongorista, aki klasszikus zenei tanulmányai alatt Arthur Rubinstein tanítványa is volt, majd a Berklee College of Music ösztöndíjasa, és ő volt az első ázsiai zenész, aki bekerült a Herbie Hancock Institute of Jazz teljes ösztöndíjas hallgatói közé. Első albumát, a Jazz Korea című lemezt 2000-ben készítette, jelenleg a Korea Art Institute professzoraként tevékenykedik. Érkezik továbbá a Near East Quartet progresszív, fúziós jazzformáció, a világszerte is jelentős elismerést szerzett, improvizatív zenészekből álló yonglee & the DOLTANG, a One Mind Trio akusztikus jazz-formáció, valamint Youn Sun Nah, napjaink egyik legelismertebb jazzénekese.

221018_Ravi_Coltrane_002_c_Deborah_Feingold_web-123643.jpg

Ravi Coltrane (Fotó/Forrás: Deborah Feingold / Liszt Ünnep)

Tehetséggondozás

Idén a Jazzfest Budapest pályázatot hirdetett fiatal jazz-zenekarok számára, hogy bemutatkozási és szakmai fejlődési lehetőséget biztosítson a következő generáció kiemelkedő előadóinak, valamint platformot teremtsen számukra hazai és nemzetközi közönség előtt. A beérkezett pályázatokat többkörös szakmai válogatás során bírálták el: a fesztivál magyar kurátorainak előzsűrizése után a végső döntést a fesztiválon is fellépő világsztárokból álló nemzetközi zsűri hozta meg. A fiatal tehetségek közül Charles Lloyd, Bill Evans, Shai Maestro és Al Di Meola választotta ki azt a három formációt, amely bemutatkozási lehetőséget kap a 2026-os Jazzfest Budapest fő helyszínén, a Városháza Parkban.

A közönség itt ismerheti meg a pályázat nyerteseit: a Klausz Máté Jazz Quartetet, a Lukács Márton Triót és a romániai Răzvan Florescu Quartetet.

A három díjazott zenekar a fellépési lehetőség mellett professzionális PR-csomagban is részesül, amely zenekari fotózást, bemutatkozó szöveg elkészítését és technikai rider összeállítását tartalmazza. A Jazzfest Budapest tehetséggondozó programjának részeként a MÜPA Jazz Showcase-en a fesztivál különdíját elnyerő Péch Lóránt Quartet és The Black Tea Group szintén a Városháza Parkban léphet fel, míg a fesztivál kurátorai által mentorált D.A.S. Trio és Vajda Attila Quartet a fesztivál ideje alatt a Gozsdu Udvarban ad koncertet.

A JazzFest Budapest ezzel a kezdeményezéssel kívánja megerősíteni elkötelezettségét a fiatal jazztehetségek támogatása mellett: a pályázat nemcsak fellépési lehetőséget kínál, hanem szakmai láthatóságot, kapcsolódási pontokat és valódi belépőt is jelenthet a hazai és nemzetközi jazzéletbe.

A Gozsdu udvar a JazzFest Budapest egyik kulcsfontosságú, pezsgő szabadtéri helyszíne, amely elsősorban a fiatal tehetségeknek és az ingyenesen látogatható utcai koncerteknek ad otthont. A fesztivál és a Gozsdu udvar közös pályázatot hirdetett fiatal jazz-zenekarok számára, akiknek 2026. május közepétől a fesztivál végéig biztosítanak bemutatkozási lehetőséget és fellépti díjat.

További részletek a JazzFest Budapest oldalán.

Fejléckép: Pat Metheny (Forrás: JazzFest Budapest)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Kurtág György is a magyar zenei élet megújítását sürgeti

A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Zenei Alkotóművészeti Tagozata kilencpontos állásfoglalást tett közzé, amelyben a frissen felálló kulturális kormányzat számára tesz javaslatokat, és ajánlja fel együttműködését.
Zenés színház

Négy fiatal énekes mutatkozik be Vecsei H. Miklós Mozart-rendezésében

Varró Dániel fordításában, a Kiégő Izzók videóanimációival és tehetséges fiatal énekesek bemutatkozásával tér vissza Mozart Szöktetés a szerájból című daljátéka május 24. és 31. között az Eiffel Műhelyház színpadára.
Könyv

„Jön egy generáció, amely nem akarja fölöslegesen cipelni a frusztrációkat” – Komáromi Sándor a Lírástudók vendége

Miért válik természetessé a hallgatás, a megszégyenítés vagy akár a konfliktusok elfojtása egy társadalomban? Erről beszél a Lírástudók új adásában Komáromi Sándor drámatanár és mentálhigiénés szakember.
Klasszikus

Magyar zeneszerzők nemzetközi körforgásban – Vajda Gergely és Horváth Balázs az UMZE Zeneszerzői köréről

Új módon igyekszik kamatoztatni nemzetközi kapcsolatrendszerét az UMZE Egyesület és Kamaraegyüttes, Zeneszerzői körükbe olyan alkotókat hívtak meg, akiknek munkássága a nagyvilág érdeklődésére is számot tarthat.
Klasszikus

Koncerttel emlékeznek Kistétényi Melindára születésének századik évfordulója alkalmából

Május 26-án a Nádor teremben tartott emlékkoncerttel idézik fel a 20. század egyik legjelentősebb zenészének-zenepedagógusának munkásságát. Az ingyenes hangverseny előtt a Józsefvárosi Önkormányzat emléktáblát is avat Kistétényi Melinda egykori lakóházán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Generációk ünneplik együtt Bródy Jánost a Szigeten

Augusztus 9-én, a Sziget Mínusz Egyedik Napján mintegy félszáz hazai előadó és zenekar lép a fesztivál nagyszínpadára, hogy közösen tisztelegjenek Bródy János életműve előtt.
Jazz/World ajánló

Világok találkozása a színpadon: izgalmas nyári évaddal vár a Magyar Zene Háza

Május elején nyitott meg a Magyar Zene Háza Szabadtéri színpada, amely egészen szeptember végéig várja a szabadban szórakozni vágyókat.
Jazz/World videó

No Excuses – a Fidelión debütál a Varga Bendegúz Quartet és Koncz Kriszta új klipje

A formáció új lemezén a kilencvenes évek első felében virágzó seattle-i grunge-rock mozgalom zenéjét dolgozta fel, most a címadó dalhoz készült videoklip. Az albumról Varga Bendegúz jazzdobos mesélt nekünk.
Jazz/World ajánló

Országos Beatles Találkozó: a teljes Revolver album elhangzik a Kobuciban

Június 21-én ismét összegyűlnek a legendás együttes hazai rajongói Óbudán. A szervezők két évfordulót is ünnepelnek, ráadásul meglepetésprodukcióval is készülnek.
Jazz/World ajánló

Megmenekült a JazzFest Budapest – és most minden eddiginél nagyobbat szól

Június 27. és július 5. között várja a műfaj rajongóit a JazzFest Budapest. A tíz nap alatt a tizenkét országból mintegy 200 fellépőt láthatnak a jazzrajongók, az idei díszvendég Dél-Korea lesz.