Jazz/World

„Mindig is kilógtam a dobosok közül”

2017.09.19. 10:21
Ajánlom
Balázs Elemér dobos-zeneszerző a hazai jazz-élet egyik legmeghatározóbb alakja. Idén ünnepli 50. születésnapját és pályájának 30. évfordulóját. Ebből az alkalomból szeptember 23-án nagy koncerten lép fel a MOMKultban, felidézvén pályájának különböző állomásait zenésztársaival.

- A kerek évfordulók összegzésre kényszerítenek téged?

- Korábban nem hittem abban, hogy ez bármiféle fordulópontot jelent egy ember életében. De amikor elérkezett a születésnapom, augusztus 16., utána napokig kóvályogtam. Jött az összegzés, és azt kell mondjam, hogy csak pozitív dolgok jutottak eszembe.

Tehát ha még egyszer lenne lehetőségem elölről kezdeni a pályámat, akkor mindent ugyanígy csinálnék.

Rengeteg olyan dolgot kaptam az élettől, amitől boldog vagyok. Sok embernek kívánom, hogy hozzám hasonlóan azt csinálja, amit szeret, úgy, hogy közben tud adni és kapni is.

Balázs Elemér

Balázs Elemér (Fotó/Forrás: Kaszás Tamás / Fidelio)

- A Balázs Elemér Group zenéje annak ellenére nem nevezhető dob-centrikusnak, hogy te vagy a zenekarvezető. Ez valamiféle szerénységből adódik?

- Én dobos vagyok, de az csak egy eszköz. A zene részeként tekintek magamra, ami azt jelenti, hogy egy egységes hangképbe szeretnék beleilleni.

Megtalálni a helyed a zenében, ez a legfontosabb.

Úgy gondolom, minden olyan műfajban, ahol egymásra vannak utalva a zenészek – legyen szó jazzről, komolyzenéről, vagy népzenéről – ez az egyik legfőbb szempont. 

- Mit gondolsz arról a vádról, hogy a jazz egy elmagányosító műfaj, ahol sok zenészegyéniség egymás mellett próbálja kifejezni önmagát, befelé nézve, figyelmen kívül hagyva a nézőt?

- Nem magunknak játszunk, hanem egymásra figyelünk. Ennek a félreértelmezésnek inkább az lehet az oka, hogy sokszor olyan bonyolult a zene, hogy azt már nehezen tudja befogadni a közönség. Egyébként szerintem mindegy, hogy a zenésztársaknak vagy a közönségnek játszol: a lényeg, hogy ott, abban a pillanatban adsz és alkotsz valamit.

Balázs Elemér

Balázs Elemér (Fotó/Forrás: Kaszás Tamás / Fidelio)

- Pat Metheny azt mondta rólad, hogy a világ egyik legjobb dobosának tart. Ilyen kapcsolatokkal és sikerekkel a hátad mögött nem gondolkoztál nemzetközi karrierben?

Igazság szerint itthonról elértem mindent. Megvan a nemzetközi karrierem, bejártam a világot.

Voltam Amerikában a saját zenekarommal és előtte az öcsém formációjával, az East Gipsy Banddel is, valamint Tim Ries világhírű szaxofonossal. Játszottam a legnagyobb jazzklubokban és -fesztiválokon, a Blue Noteban, a Jazz Standardban, a Smallsban, az Ottawai, a Detroit-i jazzfesztiválon és még sorolhatnám. Örülök, hogy itthon maradtam.

- Amikor külföldön játszotok, felismerik a zenétekben a kelet-európaiságot?

- Most legutóbb a népdalos anyagot (Magyar népdalok című 2005-ös BEG-lemez – a szerk.) játszottuk az USA-ban, ami már csak azért is különleges és összetéveszthetetlen, mert magyarul énekelnek benne az énekeseink. Egyébként a jazz egy nemzetközi nyelv, amit minden jazz-zenésznek beszélnie kell Kínától Magyarországig. Ez olyan, mint az angol: a kiejtésed eltérhet a többiekétől, de attól még jól meg kell érteni egymást.

Ha pedig nem a saját zenédet, hanem mondjuk jazz-standardeket játszol, a legnagyobb elismerés, ha azt hiszik, hogy amerikai vagy, ahogy az velem is számtalanszor megesett.

Ha ilyenkor megkérdezik, hogy honnan jöttem, jó érzés azt mondani, hogy Budapestről, Magyarországról.

Balázs Elemér

Balázs Elemér (Fotó/Forrás: Kaszás Tamás / Fidelio)

- Tekintve, hogy a zenekarban mindig van egy férfi és egy női énekes, az ő személyiségük, hangjuk nagyon meghatározza a BEG arculatát. Szőke Nikolettát nemrég Kiss Flóra váltotta a zenekarban Szakonyi Milán mellett.

- Most szokatlan módon egy meghallgatás során választottuk ki őt az énekesi posztra. A híre megelőzte őt, sokan dicsérték, és nekem is nagyon megtetszett a hangja. Tervezünk is vele felvenni egy új lemezt, ezt novemberben fogjuk elkezdeni.

- A zenekar legfiatalabb – nem hivatalos – tagja a fiad, Ifjabb Balázs Elemér, aki már az előző, Örök szerelem című lemezre is írt négy saját intrót. Hogy kell elképzelni az apa-fiú viszonyon belül a mester-tanítvány kapcsolatot?

- Képzeld el, hogy nálunk minden nap zenehallgatás, gyakorlás, próbálás zajlik – ő ebben nőtt fel. Már 2-3 évesen odaült a dobomhoz kalimpálni. Először azt hittem, hogy dobos lesz, de mindenféleképpen szerettem volna őt beíratni zongorázni, mert az a legátfogóbb hangszer: megtanulja rajta a harmóniakezelést, a függetlenítést és nem mellesleg két kulcsban olvasni, ami sokat számít. Ahogy elkezdett zongorázni, azonnal élvezte, jöttek a sikerek és akkor már megfertőződött. De ezt egyébként csak szenvedélyből lehet művelni, hiszen képtelenség napi 4-5 órákat gyakorolni kényszerből.

- Mennyire szeretnéd őt irányítani?

- Az a fontos, hogy a saját útját találja meg. Egyébként ebben jól halad: tud improvizálni, és a zeneszerzés felé is kacsintgat, nem is akárhogy. Egyelőre csak azért izgulok, hogy találja meg a megfelelő közeget és zenésztársakat, mert egyelőre különcnek számít a a kortársai között azzal, hogy tizenhat évesen szabadidejében Stravinskyt és Bartókot hallgat.

Balázs Elemér

Balázs Elemér (Fotó/Forrás: Kaszás Tamás / Fidelio)

- Ha választani lehetne egy zenetörténeti kort, amikor szívesen éltél volna, vagy pedig egy muzsikust, akinek a bőrébe bújnál, akkor mit felelnél?

- Igazság szerint nagyon szívesen élnék a barokk, vagy kései reneszánsz időszakban. Ott kegyetlen dolgok történtek, akkor kezdődött minden. Gesualdótól, Händelen át, Carpentierig fantasztikus zeneszerzők alkottak akkor, bármelyikőjükkel szívesen cseréltem volna. Akkor biztos játszottam volna csemballón, vagy viola de gambán, valami akkori hangszeren.

- Azt hittem, dobost fogsz említeni.

- Á, nekem a dob csak egy eszköz! Azt meg kell tanulni, jól játszani rajta, de aztán el kell felejteni. Zenében kell gondolkodni.

- Sokan évekig keresik a rájuk jellemző soundot. Rád ez nem igaz?

A sound te magad vagy, ahogy megütöd a hangszert. De teljesen mindegy, hogy milyen a sound: ha nem válsz részévé a zenének, akkor öncélúvá válik.

Tehát engem soha nem érdekelt az, hogy dobos vagyok. Emiatt mindig ki is lógtam egy kicsit, engem sok dobos nem szeret. Velem ugyanis nem tudnak elbeszélgetni arról, hogy milyen bőrt vagy lábcint használok, mert engem ez nem érdekel. Csak azt szeretném, hogy akikkel játszom, jól érezzék magukat velem.

Balázs Elemér

Balázs Elemér (Fotó/Forrás: Kaszás Tamás / Fidelio)

- Láthatóan sokan érzik jól magukat veled, már csak a születésnapi koncerteden fellépő vendégzenészek számából ítélve is.

- a 40. születésnapi koncertem maratonira sikerült, négyórás volt. Ott a múltidézés tette ki a koncert nagy részét, most inkább a jelenre koncentrálok. Azokat hívtam meg ünnepelni, akikkel jelenleg játszom az aktuális formációkban. Így is több mint 30-an leszünk, köztük Dés Lászlóval, Szakcsi Lakatos Bélával, Szulák Andreával, Malek Andreával, Szőke Nikivel, Oláh Kálmánnal és Babos Gyulával. Nagy örömmel várunk mindenkit!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Kiderült, mi lesz a Tompos Kátyának szánt adományok sorsa

A tavasszal elhunyt színművész kezelésére összegyűlt adományok nem maradhatnak az örökösöknél, azok felhasználásáról az adományozóknak kell nyilatkozatot tenni. 
Színház

Gubás Gabi: „Ha megtalálod azt, aki passzol hozzád, akkor a csillagokat is le tudod hozni az égről”

Jason és Phoebe egy zseniális írópáros két tagja, sikeres darabokat írnak együtt, de a saját szerelmi életüket képtelenek megfejteni. A Thália Színház friss bemutatójában Allisont, az elismert darabszerző feleségét alakító Gubás Gabit kérdeztük.
Klasszikus

Újabb fesztivállal bővül a tizedik alkalommal megrendezett Fesztivál Akadémia Budapest programja

Koncertek, mesterkurzusok, zenei versenyek, határokat feszegető események Budapesten és az ország számos pontján – ez a sokszínűség jellemzi a Fesztivál Akadémia Budapestet, amely tavasszal már az Őrségben is várja a művészetbarátokat.
Vizuál

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Könyv

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Sztárzenészek sorozata – Avishai Cohen, Jojo Mayer és Dhafer Youssef is fellép a 4. Jazzfest Budapesten

2025. április 27. és május 14. között Avishai Cohen, Jojo Mayer, Dhafer Youssef, Rabih Abou-Khalil, Kinga Glyk, a Tribute to Esbjörn Svensson Trio és Lukács Miklós is fellép a 4. Jazzfest Budapesten.
Jazz/World videó

Adventi videóklipet készített a Sárközy Collective

Az immár kvartettként működő együttes Irving Berlin halhatatlan slágerét, a White Christmast dolgozta fel, amelyhez a 40-es 50-es évek világát megidéző videó is készült.
Jazz/World interjú

Básits Branka: „Nagy álmom, hogy az improvizáció ne mumus legyen”

Básits Branka énekesnő szíve szerint a néhány évtizeddel ezelőtti Belgrád bohém negyedének egyik kávéházában énekelne, és mindenkinek ismerné a dalát. A szerb és magyar kultúrában – szüleinek köszönhetően – egyaránt otthonosan mozog: a delejes szerb muzsika közelebb áll hozzá, ám magyarul árnyaltabban tud beszélni.
Jazz/World interjú

A közös muzsikálás öröme – interjú Snétberger Ferenccel

Tizennegyedik évében jár a Snétberger Ferenc által létrehozott Snétberger Zenei Tehetség Központ: több száz hátrányos helyzetű diák végezte el a képzést, és találta meg a jövőjét a zenei pályán. A Müpában „Az évad művésze” címmel kitüntetett, Kossuth-díjas gitárművésszel a program felépítéséről, eddigi eredményeikről és arról is beszélgettünk, mi a legfontosabb üzenet, amit át akar adni a gyerekeknek.
Jazz/World ajánló

Az Óbudai Társaskörben ünnepli nyolcvanadik születésnapját Kőszegi Imre

December 6-án lesz nyolcvanéves a hazai jazzélet egyik legjelentősebb alakja, Kőszegi Imre jazzdobos. A Liszt-díjas művész aznap este a Társaskörben ünnepel: saját formációjával, a Kőszegi Rhythm & Brass Quintettel lép színpadra.