Jazz/World

„Mindig is kilógtam a dobosok közül”

2017.09.19. 10:21
Ajánlom
Balázs Elemér dobos-zeneszerző a hazai jazz-élet egyik legmeghatározóbb alakja. Idén ünnepli 50. születésnapját és pályájának 30. évfordulóját. Ebből az alkalomból szeptember 23-án nagy koncerten lép fel a MOMKultban, felidézvén pályájának különböző állomásait zenésztársaival.

- A kerek évfordulók összegzésre kényszerítenek téged?

- Korábban nem hittem abban, hogy ez bármiféle fordulópontot jelent egy ember életében. De amikor elérkezett a születésnapom, augusztus 16., utána napokig kóvályogtam. Jött az összegzés, és azt kell mondjam, hogy csak pozitív dolgok jutottak eszembe.

Tehát ha még egyszer lenne lehetőségem elölről kezdeni a pályámat, akkor mindent ugyanígy csinálnék.

Rengeteg olyan dolgot kaptam az élettől, amitől boldog vagyok. Sok embernek kívánom, hogy hozzám hasonlóan azt csinálja, amit szeret, úgy, hogy közben tud adni és kapni is.

Balázs Elemér

Balázs Elemér (Fotó/Forrás: Kaszás Tamás / Fidelio)

- A Balázs Elemér Group zenéje annak ellenére nem nevezhető dob-centrikusnak, hogy te vagy a zenekarvezető. Ez valamiféle szerénységből adódik?

- Én dobos vagyok, de az csak egy eszköz. A zene részeként tekintek magamra, ami azt jelenti, hogy egy egységes hangképbe szeretnék beleilleni.

Megtalálni a helyed a zenében, ez a legfontosabb.

Úgy gondolom, minden olyan műfajban, ahol egymásra vannak utalva a zenészek – legyen szó jazzről, komolyzenéről, vagy népzenéről – ez az egyik legfőbb szempont. 

- Mit gondolsz arról a vádról, hogy a jazz egy elmagányosító műfaj, ahol sok zenészegyéniség egymás mellett próbálja kifejezni önmagát, befelé nézve, figyelmen kívül hagyva a nézőt?

- Nem magunknak játszunk, hanem egymásra figyelünk. Ennek a félreértelmezésnek inkább az lehet az oka, hogy sokszor olyan bonyolult a zene, hogy azt már nehezen tudja befogadni a közönség. Egyébként szerintem mindegy, hogy a zenésztársaknak vagy a közönségnek játszol: a lényeg, hogy ott, abban a pillanatban adsz és alkotsz valamit.

Balázs Elemér

Balázs Elemér (Fotó/Forrás: Kaszás Tamás / Fidelio)

- Pat Metheny azt mondta rólad, hogy a világ egyik legjobb dobosának tart. Ilyen kapcsolatokkal és sikerekkel a hátad mögött nem gondolkoztál nemzetközi karrierben?

Igazság szerint itthonról elértem mindent. Megvan a nemzetközi karrierem, bejártam a világot.

Voltam Amerikában a saját zenekarommal és előtte az öcsém formációjával, az East Gipsy Banddel is, valamint Tim Ries világhírű szaxofonossal. Játszottam a legnagyobb jazzklubokban és -fesztiválokon, a Blue Noteban, a Jazz Standardban, a Smallsban, az Ottawai, a Detroit-i jazzfesztiválon és még sorolhatnám. Örülök, hogy itthon maradtam.

- Amikor külföldön játszotok, felismerik a zenétekben a kelet-európaiságot?

- Most legutóbb a népdalos anyagot (Magyar népdalok című 2005-ös BEG-lemez – a szerk.) játszottuk az USA-ban, ami már csak azért is különleges és összetéveszthetetlen, mert magyarul énekelnek benne az énekeseink. Egyébként a jazz egy nemzetközi nyelv, amit minden jazz-zenésznek beszélnie kell Kínától Magyarországig. Ez olyan, mint az angol: a kiejtésed eltérhet a többiekétől, de attól még jól meg kell érteni egymást.

Ha pedig nem a saját zenédet, hanem mondjuk jazz-standardeket játszol, a legnagyobb elismerés, ha azt hiszik, hogy amerikai vagy, ahogy az velem is számtalanszor megesett.

Ha ilyenkor megkérdezik, hogy honnan jöttem, jó érzés azt mondani, hogy Budapestről, Magyarországról.

Balázs Elemér

Balázs Elemér (Fotó/Forrás: Kaszás Tamás / Fidelio)

- Tekintve, hogy a zenekarban mindig van egy férfi és egy női énekes, az ő személyiségük, hangjuk nagyon meghatározza a BEG arculatát. Szőke Nikolettát nemrég Kiss Flóra váltotta a zenekarban Szakonyi Milán mellett.

- Most szokatlan módon egy meghallgatás során választottuk ki őt az énekesi posztra. A híre megelőzte őt, sokan dicsérték, és nekem is nagyon megtetszett a hangja. Tervezünk is vele felvenni egy új lemezt, ezt novemberben fogjuk elkezdeni.

- A zenekar legfiatalabb – nem hivatalos – tagja a fiad, Ifjabb Balázs Elemér, aki már az előző, Örök szerelem című lemezre is írt négy saját intrót. Hogy kell elképzelni az apa-fiú viszonyon belül a mester-tanítvány kapcsolatot?

- Képzeld el, hogy nálunk minden nap zenehallgatás, gyakorlás, próbálás zajlik – ő ebben nőtt fel. Már 2-3 évesen odaült a dobomhoz kalimpálni. Először azt hittem, hogy dobos lesz, de mindenféleképpen szerettem volna őt beíratni zongorázni, mert az a legátfogóbb hangszer: megtanulja rajta a harmóniakezelést, a függetlenítést és nem mellesleg két kulcsban olvasni, ami sokat számít. Ahogy elkezdett zongorázni, azonnal élvezte, jöttek a sikerek és akkor már megfertőződött. De ezt egyébként csak szenvedélyből lehet művelni, hiszen képtelenség napi 4-5 órákat gyakorolni kényszerből.

- Mennyire szeretnéd őt irányítani?

- Az a fontos, hogy a saját útját találja meg. Egyébként ebben jól halad: tud improvizálni, és a zeneszerzés felé is kacsintgat, nem is akárhogy. Egyelőre csak azért izgulok, hogy találja meg a megfelelő közeget és zenésztársakat, mert egyelőre különcnek számít a a kortársai között azzal, hogy tizenhat évesen szabadidejében Stravinskyt és Bartókot hallgat.

Balázs Elemér

Balázs Elemér (Fotó/Forrás: Kaszás Tamás / Fidelio)

- Ha választani lehetne egy zenetörténeti kort, amikor szívesen éltél volna, vagy pedig egy muzsikust, akinek a bőrébe bújnál, akkor mit felelnél?

- Igazság szerint nagyon szívesen élnék a barokk, vagy kései reneszánsz időszakban. Ott kegyetlen dolgok történtek, akkor kezdődött minden. Gesualdótól, Händelen át, Carpentierig fantasztikus zeneszerzők alkottak akkor, bármelyikőjükkel szívesen cseréltem volna. Akkor biztos játszottam volna csemballón, vagy viola de gambán, valami akkori hangszeren.

- Azt hittem, dobost fogsz említeni.

- Á, nekem a dob csak egy eszköz! Azt meg kell tanulni, jól játszani rajta, de aztán el kell felejteni. Zenében kell gondolkodni.

- Sokan évekig keresik a rájuk jellemző soundot. Rád ez nem igaz?

A sound te magad vagy, ahogy megütöd a hangszert. De teljesen mindegy, hogy milyen a sound: ha nem válsz részévé a zenének, akkor öncélúvá válik.

Tehát engem soha nem érdekelt az, hogy dobos vagyok. Emiatt mindig ki is lógtam egy kicsit, engem sok dobos nem szeret. Velem ugyanis nem tudnak elbeszélgetni arról, hogy milyen bőrt vagy lábcint használok, mert engem ez nem érdekel. Csak azt szeretném, hogy akikkel játszom, jól érezzék magukat velem.

Balázs Elemér

Balázs Elemér (Fotó/Forrás: Kaszás Tamás / Fidelio)

- Láthatóan sokan érzik jól magukat veled, már csak a születésnapi koncerteden fellépő vendégzenészek számából ítélve is.

- a 40. születésnapi koncertem maratonira sikerült, négyórás volt. Ott a múltidézés tette ki a koncert nagy részét, most inkább a jelenre koncentrálok. Azokat hívtam meg ünnepelni, akikkel jelenleg játszom az aktuális formációkban. Így is több mint 30-an leszünk, köztük Dés Lászlóval, Szakcsi Lakatos Bélával, Szulák Andreával, Malek Andreával, Szőke Nikivel, Oláh Kálmánnal és Babos Gyulával. Nagy örömmel várunk mindenkit!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Prima Primissima Díjat kapott Tarr Béla, Gőz László és Sapszon Ferenc

Tíz kategóriában vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában tartott gálaesten. 
Könyv

Megvannak a 2023-as Déry-díj nyertesei

Ladik Katalin, Mohácsi István, Mohácsi János, Nagy Gabriella és Ilma Rakusa vehetik át a magyar irodalom egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező elismerését.
Klasszikus

„Nagyon boldoggá tesz, ha én vezethetek el valakit a dalokhoz” – interjú Helmut Deutschcsal

Helmut Deutsch zongorakísérőként nem csupán kevesekhez fogható népszerűségre tett szert szakmájában, de tanárként is rendkívüli énekesnagyságokat vezetett el a dalműfajhoz. A művész nemrég Piotr Beczałával adott szláv estet az Operaházban.
Klasszikus

Karácsonyi ráadáskoncertet is ad a Concerto Budapest a hagyományos adventi ajándékkoncertek mellett

Koncertekkel ajándékozza meg a zeneszeretőket az adventi időszakban a Concerto Budapest. A kórházi kezelés idején családjukat nélkülözni kényszerülő betegekhez, idősekhez idén is kamaraprodukciókkal látogatnak el a zenekar tagjai.
Klasszikus

Dél-Afrikában rendezett kortárs fesztiválon szerepel az UMZE

Az új és legújabb zenére specializálódott együttes a Nemzetközi Kortárszenei Társaság éves fesztiválján működik közre, Johannesburgban és Fokvárosban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Ecuadori, perui és bolíviai örökzöldekkel ünnepli fennállásának 30. évfordulóját a Los Gringos

A dél-amerikai zenét játszó hazai együttes új dalokkal is kedveskedik a december 2-i jubileumi koncerten, amelyet követően sztorizós közönségtalálkozót is tartanak a Fonóban.
Jazz/World magazin

Kenny Garrett, a jazz-szaxofonosok élő ikonja tudja, mit kell hallgatni

A Fidelio és a JazzFest Budapest közös sorozatában a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy kiemelkedő alakja osztja meg olvasóinkkal, milyen zenéket hallgat szívesen. A sorozat legújabb részében a világhírű altszaxofonos, Kenny Garrett kedvenceibe hallgathatunk bele.
Jazz/World ajánló

Határátlépés Ligetivel – Lukács Miklós és muzsikustársai a BMC-ben

Nem számít, hogy a klasszikus, a kortárs zene vagy a jazz területén működnek, hiszen mindannyian kiváló zenészek. Lukács Miklós Cimbiózis Triója a Ligeti Ensemble-lal lép fel.
Jazz/World ajánló

Muzsikás 50 – Jubileumi évadzáró koncert a Magyar Nemzeti Múzeumban

Az 50 éve alakult Muzsikás jubileumi koncertsorozatát a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében zárja a zenekar, egy mély és feledhetetlen koncerttel december 8-án.
Jazz/World interjú

Az alkotás öröme – interjú Czakó-Kuraly Sebestyénnel

Nagyinterjú a budapesti Platon Karataev zenekar egyik énekes-gitárosával, Czakó-Kuraly Sebestyénnel, akinek hamarosan új szólólemeze jelenik meg.