Jazz/World

Mindig kitalálok valami jót, majd abbahagyom, s megyek az új felé – beszélgetés Szakcsi Lakatos Bélával

2022.07.15. 14:55
Ajánlom
A Rákfogó zenekar története ötven évvel ezelőtt kezdődött. A Szakcsi Lakatos Béla, Kőszegi Imre, Babos Gyula, Orszáczky Jackie és Ráduly Mihály nevéhez köthető felállás csak rövid ideig működött, hatásuk azonban máig jelentős. A formáció több tagja is hangszert ragad július 23-án az Óbudai Tásaskörben, a Magyar Jazz Quintet koncertjén, amely kapcsán Szakcsi Lakatos Bélát kérdeztük.

A Rákfogóval teljesen új zenét játszottunk. Akkor, 1972-ben jött be a fusion jazz – emlékszik vissza Szakcsi Lakatos Béla. – A Magyar Jazz Quintet formáció létrehozásában ugyanez érdekelt, valami újat csinálni. Talán ez az, ami a kettőben közös. Afro zenészek kezdték el egy tíz éve Amerikában, hogy nagy jazz zeneszerzők számait alapul véve hoztak létre teljesen új zenét. Én is „megszereltem” például egy Miles Davis-számot úgy, hogy bár felismerhető, mégis merőben más. Mások az akkordok, felcserélem a motívumokat, egészen más a ritmus. A Fender-zongora, Fenyvesi Márton elektronikus gitárhangzása, Fekete-Kovács Kornél elektronikus trombitajátéka adja a hangzást, Orbán György és Kőszegi Imre normál bőgőt és dobot használ, nem jazz ritmust, komplikáltabb, nyolcados ritmust játszanak. Ezt a gondolatot – nem a zenét – vettem át az amerikai zenészektől.

Herbie Hancock, Miles Davis, John Coltrane számait veszik alapul. A hozzájuk való visszatérés emlékezet meg egyfajta folytonosság is?

Nem igazán emlékezetállítás, inkább a zeneszerzés más formája. A nagyon ismert jazz zeneszerzők népszerű zenéit használom – határtalan a lehetőség!

Ha ügyes az ember, a motívumokkal tud játszani, áthangszereli, átritmizálja azokat, saját zenei ízlésére változtatja az akkordokat, ami fantasztikus.

Az új megoldások folyamatos keresése volt mindig is a legmeghatározóbb?

Ez volt, de egy ponton mindig abbahagyom. Dés László mondta, hogy mindig kitalálok valami jót, aztán abbahagyom, és megyek valami más felé.

cdc6c359-65f5-4f6d-af8b-ee1197ef0026-114417.jpeg

Szakcsi Lakatos Béla (Fotó/Forrás: Csibi Szilvia / Müpa)

Megunja, a kíváncsisága viszi új utakra?

A Gypsy Jazzt is csináltam egy ideig, elkészítettük a Na dara! című lemezt, Európa számos helyén ismert lett, majd továbbléptem. Még a Covid előtt írtam egy operát 70 fős szimfonikus zenekarra, nagy énekkarra. Valójában ez egy misztériumjáték, én találtam ki a témáját, a négy fejezetből álló mű arról szól, hogy az emberiség mindig a rosszat választotta, s jó lenne már, ha a jó felé haladna. Bolyki Györgyöt kértem fel a librettó megírására. Nem vallásos téma, de a Biblia történeteit vettem alapul, Ádám és Éva bűnbeesését, a Vízözön pusztulástörténetét, Nimród történetét. Az utolsó kép egy vízió: négy halott feltámad és szembesít bennünket azzal, hogy rossz irányba haladunk. Nyitva hagytam a végét, egy váratlan futammal abbamarad a történet. A lemez borítóján is egy nagy kérdőjel van, hogy mindenki gondolkodjon el azon, mi a felelősségünk a Világgal. Mindenki azt mondja, hogy teljesen új zenét szereztem. Nem jazz, klasszikus zene. Ha megérem, a nyolcvanadik születésnapomon mutatják be az Erkel Színházban s még néhány helyen. Megöregedtem, sajnos a mostani születésnapomat kórházban éltem meg.

Számos műfajban alkotott, írt musicalt, játssza a fúziós zenét, a jazzt, ötvözi olykor klasszikussal. A jazz, az improvizáció a végtelen szabadság zenéje. Ez a szabadság a legfontosabb?

Ma már nem jazz-zenésznek tartom magam, nem nagyképűségből, improvizáló művészként gondolok magamra.

Kurtág György, Kocsis Zoltán, Eötvös Péter mondta, hogy én improvizálok a legjobban.

Ők nem a jazzra értették, a modern zenéket is improvizáltam, többek között Eötvösnek.

Szakcsi Lakatos Béla

Szakcsi Lakatos Béla (Fotó/Forrás: Csibi Szilvia / Müpa)

Az összes formációját az improvizáció határozza meg. Ennyi ember szabadsága hogyan tud jól összesimulni?

Megvannak a szabályai, hogyan cserélődik, változik a ritmus, a játék, arra improvizálunk, olyan, mint a jazz. De ha egyedül zongorázom, az teljesen más, a modern zenétől a klasszikusokig mindent tudok. Az improvizáció művészete nagyon fontos dolog, nem minden zenész tudja. A régi nagyok, Bach, Mozart, Liszt, mindannyian hatalmas improvizáló művészek voltak, ezért tudtak jó zenét szerezni. Ez csak a 20. század második felével szűnt meg, az oktatásban is, valahogy kihalt. Jó volna, ha visszajönne.

Ön éppen ezért hagyta félbe a Zeneművészetit, úgy érezte, sok mindenben megköti. Amikor tanított, szembement ezekkel a hagyományokkal?

Három évig tanultak nálam a növendékek, az első évben csak tanítottam őket, de ezt követően közösen gondolkoztunk a problémákról,

nemcsak tanár voltam, társak lettünk.

A fiait, Bélát és Robit is tanította, játszanak közösen vagy ők is járják a maguk útját?

Sokan mondják, hogy nekik könnyű volt, de ez nem igaz. Én nem tanítottam őket, de nem is egészséges, rossz vért szül, elvisz az erdőbe, és az sem jó, ha felnéznek az apára. De rengeteg kotta, lemez volt otthon, belenőttek a zenébe. Ennyi az előnyük.

284126080_2550402588430267_3703530678213809940_n-145507.jpg

Magyar Jazz Quintet (Fotó/Forrás: Óbudai Társaskör)

Amikor létrehoz egy új formációt, mi kell ahhoz, hogy élvezze a közös zenélést, mint anno Babosékkal.

Babos volt az eredeti gitáros, Kőszegivel még a Rákfogóból. John Coltrane mondta, hogy nagyon nehéz új zenét kitalálni, de még nehezebb megfelelő embereket találni, akik ezt meg fogják csinálni. S ez nagyon igaz. Amikor kitalálok egy új zenét, az a könnyebb, de megtalálni hozzá a társakat... A Magyar Jazz Quintetben ez sikerült, mindenki élvezi az új zenét.

Lábadozik, még kérdéses, hogy fellép-e a július 23-i koncerten. Ezt hogyan éli meg?

Az egészségem fontosabb, hallgatnom kell a professzorokra. Feláldozol egy kicsit, hogy tovább csinálhasd. A fiaim csodálatosan zongoráznak, ha én nem tudok fellépni, Robi helyettesít majd.

 

A Magyar Jazz Quintet koncertje

2022. július 23. 20:00, Óbudai Társaskör kertje

  • Szakcsi Lakatos Béla – zongora
  • Fekete-Kovács Kornél – trombita
  • Fenyvesi Márton – gitár
  • Orbán György – bőgő
  • Kőszegi Imre – dob
  • vendég: Juhász Gábor – gitár

További információ és jegyvásárlás ide kattintva! >>>

Támogatott tartalom.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Vizuál

Jókislány – Nicole Kidman az utóbbi idők egyik legemlékezetesebb alakítását nyújtja új filmjében

A középkorú főnököt alakító Nicole Kidman ifjú gyakornokával folytatott románcban éli ki életközepi válságát. De vajon ki játszik kivel? A Jókislány című erotikus thriller 2025-ben kerül a hazai mozikba, az ADS Service forgalmazásában.
Klasszikus

A zene (majdnem) mindenkié

A zene egyszerre hat jótékonyan a testünkre és a lelkünkre, a jó dolgok pedig attól lesznek igazán értékesek, ha megosztjuk őket. A lehető legtöbb emberrel, önzetlenül, ingyen.
Könyv

Grecsó Krisztián: A gyerek felől nyitunk az irodalom felé

Különleges, nem mindennapi feladatot vállalt Grecsó Krisztián író azzal, hogy rendhagyó irodalomórákat tart a középiskolás korosztálynak a Müpa zászlóterében. A négy alkalomból álló sorozat keretében az alkotás és az énkeresés viszonyáról mesél.
Klasszikus

Schiff András, Antonio Pappano, Janine Jansen és John Malkovich is fellép 2025-ben Kismartonban

A jövő évben összesen harminchárom koncertet rendeznek a classic.Esterházy programsorozat, a KEYS TO HEAVEN és HERBSTGOLD Fesztiválok keretein belül a kismartoni Esterházy-kastélyban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Sztárzenészek sorozata – Avishai Cohen, Jojo Mayer és Dhafer Youssef is fellép a 4. Jazzfest Budapesten

2025. április 27. és május 14. között Avishai Cohen, Jojo Mayer, Dhafer Youssef, Rabih Abou-Khalil, Kinga Glyk, a Tribute to Esbjörn Svensson Trio és Lukács Miklós is fellép a 4. Jazzfest Budapesten.
Jazz/World videó

Adventi videóklipet készített a Sárközy Collective

Az immár kvartettként működő együttes Irving Berlin halhatatlan slágerét, a White Christmast dolgozta fel, amelyhez a 40-es 50-es évek világát megidéző videó is készült.
Jazz/World interjú

Básits Branka: „Nagy álmom, hogy az improvizáció ne mumus legyen”

Básits Branka énekesnő szíve szerint a néhány évtizeddel ezelőtti Belgrád bohém negyedének egyik kávéházában énekelne, és mindenkinek ismerné a dalát. A szerb és magyar kultúrában – szüleinek köszönhetően – egyaránt otthonosan mozog: a delejes szerb muzsika közelebb áll hozzá, ám magyarul árnyaltabban tud beszélni.
Jazz/World interjú

A közös muzsikálás öröme – interjú Snétberger Ferenccel

Tizennegyedik évében jár a Snétberger Ferenc által létrehozott Snétberger Zenei Tehetség Központ: több száz hátrányos helyzetű diák végezte el a képzést, és találta meg a jövőjét a zenei pályán. A Müpában „Az évad művésze” címmel kitüntetett, Kossuth-díjas gitárművésszel a program felépítéséről, eddigi eredményeikről és arról is beszélgettünk, mi a legfontosabb üzenet, amit át akar adni a gyerekeknek.
Jazz/World ajánló

Az Óbudai Társaskörben ünnepli nyolcvanadik születésnapját Kőszegi Imre

December 6-án lesz nyolcvanéves a hazai jazzélet egyik legjelentősebb alakja, Kőszegi Imre jazzdobos. A Liszt-díjas művész aznap este a Társaskörben ünnepel: saját formációjával, a Kőszegi Rhythm & Brass Quintettel lép színpadra.