Jazz/World

Mintha nagymamád hangja simogatna

2018.05.23. 09:58
Ajánlom
A walesi származású Lisa Jên izgalmas, misztikus hatású, kelta eredetű világzenét játszik 9Bach nevű formációjával. A hazájában és külföldön is egyre népszerűbb zenekar május 30-án varázsolja el a közönséget a Müpában.
9Bach - Lisa Jen

9Bach - Lisa Jen

- Színészként indultál, és ha jól tudom, soha nem akartál énekes lenni. Hogyan kerültél bele mégis a popszakmába?

- Valójában a színészetbe is véletlenül keveredtem bele. 14 éves koromban beválogattak egy walesi filmsorozatba, és amikor később szerettem volna elvégezni egy színművészeti egyetemet, újabb és újabb sorozat-szerepeket kaptam, így nem volt kiszállás. Az is egyértelművé vált számomra, hogy hacsak nem rendelkezem egy széles, angol nyelvű repertoárral az önéletrajzomban, szinte lehetetlen felhívnom magamra a figyelmet a szakmában. Egy nap a húgommal üldögéltem egy irracionálisan drága londoni bárban, amikor odajött hozzánk Martin Hoyland, a későbbi férjem és zenésztársam. Megismerkedtünk, és az ő hatására lett belőlem énekesnő – belőlem, aki korábban mindig énekeltem, de csak olyan buta dolgokat, mint a Jingle bells, vagy a reklámok dallamai.

- Sokat kell magyarázkodnod a zenekarod neve, a 9Bach miatt? 

- Szeretem, hogy kérdéseket ébreszt az emberekben. A 9Bach egy szójáték: a 9, vagyis nein kiejtve nagyon hasonlít a dél-walesi Nain kifejezéshez, ami nagymamát jelent – otthonos, és a családhoz kapcsolódik, pont, mint a zenénk, amiben szeretnénk hangsúlyozni a Wales iránti erős kötelékeinket. Egyébként pedig minden nyelven lehet fogódzót találni ehhez a névhez, ha nem is túl konkrétan – és épp ettől izgalmas.

- Karriered kezdetén főként walesi népdalokat dolgoztál föl. Ezek a balladák, dalok még mindig élnek az ottani köztudatban, vagy pedig mélyre kellett ásnod értük?

- A népdalok sokunk mindennapjainak részét képezik, mivel nagyon erős nálunk az Eisteddfod hagyomány: saját szépirodalmi, zenei és előadó-művészeti kultúrája van, és minden évben nemzeti fesztivált szerveznek a régió tradicionális értékeinek bemutatására. Ez a szokás a 12. század óta él, amikor is 1176-ban először szervezte meg Rhys ap Gruffydd lord a walesi zenészek és poéták találkozóját Cradigani birtokán. Egyébként pedig kisiskolás korunk óta arra nevelnek bennünket, hogy énekeljük ezeket a dalokat. Így mire felnövünk, a vérünkké válik ez a repertoár. Ha itt betérsz egy kocsmába, biztos, hogy hallasz ilyen dalokat.

Ami viszont vicces, hogy bár szeretek romantikus történeteket mesélni arról, hogy ezek a dalok anyámhoz és nagyanyámhoz kötődnek, valójában egyikőjük sem volt énekes.

Én csak beleszerettem ezekbe az olykor sötét és nyomasztó, de mégis mesebeli szövegekbe és dallamokba.

9Bach

9Bach (Fotó/Forrás: Dewi Glyn Jones)

- A zenédnek nagyon misztikus atmoszférát kölcsönöz a wales-i nyelv különös hangzása is. Erre az elemre tudatosan építesz?

- Nem ez az oka, amiért wales-i nyelven énekelek. Csak kibukott belőlem. Ez az anyanyelvem, és imádom ezt őseimtől kapott ajándékot. Persze szívesen népszerűsítem azt is világszerte, hogy mindenki énekeljen az anyanyelvén, de ha őszinte akarok lenni, nálam ez teljesen ösztönös volt. Egyébként számomra sokkal izgalmasabb hallani egy dalt az előadó saját anyanyelvén, mint angolul.

Imádom megtapasztalni a szavak ritmusán és zeneiségén keresztül megnyilvánuló diverzitást.

- A másik oldalon progresszív indie rock elemeket is használtok, ami izgalmas eklektikát kölcsönöz a zenéteknek.

- Igen, ez részben annak köszönhető, hogy a zenekarban minden tag különböző műfajból érkezett. A zenénk úgy születik, hogy én megírom a melódiát és a szöveget, majd ezt az egészet átadom a zenekarnak, akik igényesen meghangszerelik.

Ilyenkor az a szabály, hogy senki nem hallgat semmilyen más zenét – ez a kulcsa annak, hogy nem befolyásol bennünket semmilyen külső hangzásélmény.

 Azt hiszem, ennek is köszönhető, hogy egyedi hangon tudunk megszólalni.

- Legutóbbi, Anian című lemezeden a természet aggasztó állapotáról énekelsz.

- A természet a mindenem. A lányaimmal imádjuk figyelni a madarakat, érezni a lovak illatát. Minden nap úszom a hideg folyóban, még akkor is, ha havazik. Amikor belecsobbanok az Ogwen folyóba, érzem, hogy élek, és egy vagyok a bogarakkal és fákkal.

A szívem szakad meg, ha arra gondolok, hogyan végezzük ki napról napra a saját élőhelyünket, a Földet. Snowdonia gyönyörű táján születtem, és soha nem tudok elszakadni innen.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Vizuál

Petőfi 200 – Vetítéssorozat indul a Toldi Moziban

Március 23. és június 8. között klasszikus filmek és szakértői beszélgetések segítségével idézhetjük meg a kétszáz éve született költő alakját, emlékezetét.
Színház

Egri Márta és Péter Kata szerepelnek a Gólem Színház új bemutatójában

Borgula András Szorítsd meg a kezem címmel Marianna D. Birnbaum önéletrajzi írásaiból rendez színdarabot: egy nő találkozik a kómában fekvő anyjával. De vajon tényleg találkoznak?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World magazin

„Youn Sun Nah az egyik legfontosabb példakép számomra" – Karosi Júlia jazzénekes kedvenc lemezei

„Hallgató” címmel indult el nemrég a Fidelio és a GetCloser Concerts közös sorozata, amelyben a hazai, valamint a nemzetközi jazz- és világzenei színtér egy-egy emblematikus képviselője osztja meg olvasóinkkal, milyen zenéket hallgat mostanában.
Jazz/World ajánló

Világsztárokat hoz el tavasszal a Jazzfest Budapest

Lizz Wright, Avishai Cohen, Stanley Clarke, Simon Phillips, Stacey Kent, Stefano Bollani – csak néhány név azok közül a nemzetközi sztárok közül, akik Magyarországra érkeznek április 26. és május 17. között.
Jazz/World ajánló

Női vonások – pénteken a hölgyeké a színpad a Fonóban

Március 10-én a népzene emblematikus női előadói teremtenek táncos hangulatot a Fonó Budai Zeneházban: a Női vonások című műsorban fellép többek között a Fehérnépek Társulat és a Triolina Folk. A koncertek mellett táncházzal is várják a közönséget.
Jazz/World ajánló

Zenei kísérletek, kortárs útkeresések a Fonóban

Csütörtökönként új zenei kísérletekkel telik meg a Fonó: a fellépők között vannak fiatal alkotók, új formációk és olyan zenészek is, akiket már régóta ismerünk és szeretünk, de most más arcukat mutatják.
Jazz/World gyász

Elhunyt Wayne Shorter szaxofonos

A világhírű amerikai jazz-zeneszerző nyolcvankilenc éves korában hunyt el – írja a New York Times. A zenész halálhírét sajtósa erősítette meg a lapnak. Halálnak okáról egyelőre semmit nem tudni.