Jazz/World

Moldvai parasztzenész nyűgözte le a bostoni Berklee kutatóit és hallgatóit

2019.02.27. 16:05
Ajánlom
Hodorog András moldvai csángó furulyás a világ egyik legfontosabb zenekutató intézetébe kapott meghívást, ahol variábilis játékával és Salamon Soma hozzá kapcsolódó magyarázataival új perspektívákat nyitott a Berklee School of Music hallgatói és oktatói előtt.

A január 25. és február 6. között tett látogatást Salamon Soma népzenész, furulyás, Hodorog András tanítványa, a Zeneakadémia Népzenei Tanszékének doktorandusza, a Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet angol nyelvű népzeneelmélet tanára szervezte. Rajta kívül Hodorog Andrást egy teljes zenekar – Annus Réka (ének), Kiss Krisztián (koboz), Benke Ágoston Félix (dob) – elkísérte, látogatásuk elsődleges célja azonban nem a koncertezés volt, hanem az, hogy szakmai közegben, elméleti és gyakorlati szinten mutassák be Hodorog András tradicionális zenei világán keresztül a magyar népzenei kutatásmódszertant.

Az ugyanis, ahogyan a Kodály és Bartók fémjelezte magyar iskola közelít a népzenéhez, gyökeresen eltér a nyugati etnomuzikológiai módszerektől.

Nyugaton ugyanis kultúrantropológiai, szociokulturális, néprajzi szempontból elemeznek, míg „a magyar iskola a kultúrantropológiai szempontokat, a néprajzi háttér feltárását, a szociokulturális, interetnikus relációk feltárását nem spórolja meg, de nem áll meg itt, és a zenei szempontú analízist is elvégzi” – mondta Salamon Soma a Mandinernek adott interjújában. Hozzátette: „Ezért van az, hogy a közel kétszázezer felgyűjtött népdalunkról tudjuk, hogy milyen stílusrétegből származnak, csoportosításukra többféle egymásra épülő dallamrendszerező modell létezik; ezek segítségével meglehetős pontossággal feltérképezhetjük különféle történeti korok hatásait, vagy épp az interetnikus kapcsolatokat” – fogalmazott Salamon Soma, aki előadást is tartott a bostoni Berklee College of Music-on és a Bard College népzenetudományi tanszékén.

Berklee-College-of-Music-101622.jpg

Berklee College Of Music

De hogy jön ide Hodorog András bácsi?

A 77 éves zenész azáltal tudta kivirágoztatni zenei zsenialitását, hogy

„a táncház-mozgalomban a hagyományostól eltérő szituációba, zenekar élére került, és ettől kezdve folyamatosan tánckísérő funkcióban játszott. Ennek köszönhetően nála egy dallam sosem szólal meg ugyanúgy kétszer, s erre figyeltek fel a Berklee School of Musicnál”.

A furulyát ugyanis eredetileg nem táncházi kísérőhangszerként, zenekar részeként használták, hanem szólóhangszerként, ahogy Kárpát-medence-szerte, a pásztorkultúra részeként. „Hodorog András (…) a sematikus dallamvázakat kreatívan használt motívumkészletének segítségével minden egyes eljátszáskor felöltözteti”. Játékán keresztül pedig nemcsak azokat a kognitív folyamatokat lehet szemléletesen bemutatni, amik az improvizatív, motivikus dallamépítkezés mögött állnak, de azt is, hogyan integrálta az együttélésből fakadó román hatásokat, sőt azt is, miképpen újul meg folyamatosan, pillanatról pillanatra egy több százéves, archaikus zenekultúra. Salamon Soma előadásában alkalmazva a magyar népzenekutatásra jellemző „összehasonlító” elemzési metódust, feltárta azt is, miképpen olvasztotta be ez a zene a környező népek zenei hatásait, és bemutatott néhányat a kifejezetten magyar eredetű zenei réteg példáiból is. Előadásában hangsúlyozta:

„hiába állapítható meg a népdalok nagy tömegéről a pontos eredet, a dallam végső soron „azé, aki használja”.

Ezzel pedig arra is rámutatott, hogy nem árt fenntartásokkal kezelni az olyan ideológiai alapú megközelítéseket, amik tisztán „magyar” és „nem magyar” zenékre osztják a Kárpát-medence dallamkincsét.  

Mindenesetre már az is mesébe illő, ahogyan az élete nagy részét hagyományos falusi közegben töltő 77 éves férfi találkozik a világ egyik legnagyobb metropoliszának nyüzsgésével, amiről ez a videó is tanúskodik:

 

Hodorog András bácsi Amerikában! András Hodorog on the road! Enjoy! #HodorogAndras #SalamonSoma #AnnusReka #KissKrisztian #BenkeFelix #VaradiLevente

Posted by Szent Lámpások Program on Monday, February 4, 2019

(Forrás: mandiner.hu, címlapkép és videó: Váradi Levente)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Senki sem pótolható – Maxim Jemeljanyicsev és az Európai Kamarazenekar koncertje Kismartonban

Bravúros beugrással tartották meg a kismartoni Herbstgold Fesztivál koncertjét. A fiatal és igen impulzív karmester, Maxim Jemeljanyicsev sikeresen elterelte a közönség figyelmét arról, hogy igazából valaki helyett áll a színpadon.
Színház

Öt fiatal művész kapott Junior Prima Díjat a színház-, film- és táncművészet területén

Szeptember 21-én tartották az átadóünnepséget, amely során öt harminc év alatti művész eddigi teljesítményét ismerték el Junior Prima Díjjal. A kitüntetettek között színész, rendező, illetve díszlet- és jelmeztervező is van.
Zenés színház

Elhunyt Stephen Gould

A világhírű hőstenor néhány hete jelentette be, hogy gyógyíthatatlan betegsége miatt visszavonul a színpadtól. Halálát a Bayreuthi Ünnepi Játékok tette közzé.
Könyv

„A krimi reneszánszát éli” – Patkó Ágnes és Hidas Bence a Lírástudók vendégei

A napokban jelentek meg első könyveik: a két bűnügyi regényről, a műfaj újjáéledéséről és a lehetséges folytatásokról is beszélgettek a Lírástudók legújabb adásában, amiben a könyvesboltok újdonságai között is segítünk eligazodni.
Színház

Ó kapitány, kapitányom – utolsó bemutatójára készül az Átriumban a Kultúrbrigád

A Holt költők társasága színpadi adaptációjával a társulat a mai oktatási rendszer alapvetői kérdéseire keresi a választ. Az előadás október 14-én debütál Vidovszky György rendezésében. 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Kortársai, barátai emlékeznek az egy éve elhunyt Szakcsi Lakatos Bélára a BJC-ben

A legnagyobb formátumú jazz-zongoristára, Szakcsi Lakatos Bélára emlékeznek halálának évfordulóján, 2023. október 2-án kortársai és barátai a Budapest Jazz Clubban.
Jazz/World ajánló

Végtelen jazz a Fonóban – az Újbuda Jazz Fesztiválon

Idén tizennyolcadik alkalommal várja az érdeklődőket az Újbuda Jazz Fesztivál, amelynek célja, hogy a műfaj aktuális és kurrens képviselőit mutassa be a közönségnek, a klasszikusoktól az új kísérletekig, az idei év kiemelkedő újdonságaival együtt.
Jazz/World videó

Vidám, életigenlő a cappella – megjelent a Voice Drops együttes legfrissebb dala, a Szalmaszál

A Csernus Szilvi, illetve a Kárász Eszter–Bata István szerzőpáros alkotó elméjéből született lírai mű, a Szalmaszál az öröm szalmaszála, a dal pedig a boldogság húrjait pengeti.
Jazz/World ajánló

Gershwin 125 – Lakatos Tony és Jörg Achim Keller csatlakozik a MAO-hoz

Szeptember 26-án különösen izgalmas koncertet ad a BMC-ben a Modern Art Orchestra, neves vendégművészek közreműködésével. Az est zenei anyaga Gershwin Porgy és Bessére épül.
Jazz/World hír

Késő éjszakáig táncolhatunk a Fonó évadnyitó programján

Szeptember 9-én a Táncházak éjszakája gazdag programjával indul az évad a Fonóban, ahol idén számos kerek évfordulót ünnepelnek különleges vendégekkel.