Jazz/World

Móricz forgatókönyvére készült filmritkaság a Kerekes Band új klipjében

Klippremier – Kerekes Band: Back To Folk
2018.11.07. 10:55
Ajánlom
Bár a vidéki Magyarország felfedezése az 1930-as évek magyar filmművészetéből kimaradt, egy osztrák-magyar filmrendező, Georg Michael Höllering Hortobágy című alkotása pótolta a hiányt. Az 1936-os filmritkaság képkockáiból készült el a Kerekes Band Back to Folk című klipje.

Az Osztrák-Magyar Monarchiában született rendező, Georg Michael Höllering filmpoémája, a Hortobágy reális képet fest a magyar pusztáról és népéről. A Flaherty és Grierson iskoláin nevelkedett rendezőt - aki még T.S. Eliottal is évekig dolgozott együtt egy közös filmen - Schäffer László operatőr győzte meg arról, „hogy ne távoli helyszíneken (Szumátrán) keressen egzotikumot – itt van ez a magyar vidék, egy puszta, ahol az emberek még ősi életformában élnek a Hortobágyon. Ugyanúgy lehet filmezni őket, mint ahogy Flaherty készítette a Nanook, az eszkimót” – nyilatkozta egy korábbi interjúban Szekfű András, aki monográfiát készített Hölleringről. A Hortobágy történetének középpontjában a Cinege család áll. A film a magyar puszta, a pusztai emberek életmódjának hiteles dokumentuma.

Höllering alkotótársai Móricz Zsigmond, a 20. századi magyar realista prózairodalom legkiemelkedőbb alakja, Schäffer László operatőr és Lajtha László, korának Bartók és Kodály mellett legjelentősebb zeneszerzője és népzenekutatója voltak.


„Amikor a Nemzeti Filmalaptól megkaptuk ezt a filmet, és itthon végignéztem, teljesen a hatása alá kerültem. Nem is annyira a film, mint inkább az operatőri munka, és a szereplők hitelessége. Számtalan filmet forgattak a 30-as években a magyar vidékről, de nagy része inkább a parasztromantika jegyében fogant. Annyira kilóg ez a film a többi közül, mint Sergio Leone alkotásai a westernfilmek közül:

napszítta arcú szereplők a fogkrémreklám-cowboyok helyett. Úgy éreztem, ilyen karaktereket ma már nagyon nehéz lenne találni, inkább vágjuk újra ezt, de a vágásban alkalmazzunk olyan megoldásokat, amelyek a mai vizualitást tükrözik”

– meséli Fehér Viktor, a Kerekes Band dobosa.

kerekes-band-pressphoto2018B-72dpi-102628.jpg

Kerekes Band (Fotó/Forrás: Kerekes Band)

"Pásztor neveli a betyárt" - tartja a mondás, és a Kerekes Bandet alapító Fehér testvérek pont a Cinege családhoz hasonló pásztorcsalád leszármazottai. Őseik az 1700-as évek óta juhászkodtak az egri érseknél, üknagyapjukhoz „bejárt" az egyik leghíresebb magyar betyár, Vidróczki Márton, akinek balladájából Kodály Zoltán írt vegyeskari művet. A zenekar mindig is a hagyományos pásztorzenéből merített, ennek a szikársága fogta meg őket. Ez az örökség a Kerekes Band ihlető forrása, és a magyar népzene szűnni nem akaró megújítására való törekvés.

A Back to Folk című számot élőben legközelebb november 30-án az Akváriumban hallhatja a közönség.

A koncert előtt a zenekar történetéről szóló, Kábé23 - a Kerekes Band első majdnem két és fél évtizede című könyvet is bemutatják: a lázadó jubileum se nem húsz, se nem huszonöt, hanem "kábé" 23, ennek alkalmából a zenekar visszanézett saját történelmére, és elmesélik, hogyan is járták végig a zenei színtér szekérkeréktörően rögös útját.

Kerekes Band: Back to Folk

Film

Cím: Hortobágy (1936)

Rendezte: Georg Michael Höllering

Írta: Móricz Zsigmond

Klip:

Vágó/Rendező: Fehér Marcell

Rendező/Ötletgazda: Fehér Viktor

Népzene félmázsányi effektpedálon keresztül

Kapcsolódó

Népzene félmázsányi effektpedálon keresztül

A Kerekes Band október 8-án mutatja be a Fonóban legújabb, Back To Følk című albumát. A zenekar ezúttal az ősi Følklānd-szigeteken maradt mågyarï kolónia zenéjét dolgozta fel. A banda három tagját a konceptalbum kapcsán a népzenéhez való viszonyról, imidzsépítésről és a magyar világzene sikeréről is kérdeztük.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Megválasztották a Nemzet Művészeit

Nyolcan nyerték el idén az egyik legrangosabb magyarországi művészeti elismerésnek számító Nemzet Művésze díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadóban.
Klasszikus

Ifjú muzsikusokat díjaztak Cziffra György születésnapján

Ünnepi koncertet adott Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész november 5-én. A hangverseny alkalmából átadták a Cziffra Fesztivál két díját: az Ifjú Tehetség díjat és az Innovatív Zenei Projekt díjat.
Színház

Borsi-Balogh Máté: Ha azt érzem, nem szeret a közönség, egy kicsit bele tudok halni

A Junior Prima Díjas színművésszel a Galilei élete című előadás kapcsán beszélgettünk szakmai életútjáról, a meggyőződések és az érdekek furcsa viszonyáról, a világ megváltoztathatóságáról, de szóba került az is, vajon miért szoronganak annyira a fiatal generációk.
Zenés színház

Az ellentmondásokban rejlő erő – Tulassay Ádám az Operaház új Requiem-produkciójáról

Verdi Requiemje egyházzenei alkotás vagy színpad nélküli opera? Mi áll a középpontjában, a halálfélelem vagy a bizakodás? Ezekre a kérdésekre is keresi a választ az OPERA új produkciója, melynek kapcsán a rendezővel, Tulassay Ádámmal beszélgettünk.
Zenés színház

Eltérő befejezéssel játssza a Turandotot a két szereposztás az Operaházban

Sümegi Eszter és Rálik Szilvia, valamint László Boldizsár és Yusif Eyvazov főszereplésével, a színpadra tíz év után visszatérő Gulyás Dénes közreműködésével viszi színre Barta Dóra Puccini Turandotját a Magyar Állami Operaházban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Két koncertet ad Al Di Meola az Erkel Színházban

A Jazzfest Budapest által szervezett, november 9-i eseményen harminchat év után hallható újra Budapesten az Al Di Meola Electric Band, másnap pedig Mike Stern csatlakozik a gitárvirtuózhoz.
Jazz/World ajánló

Lakatos Mónika: „Az identitásunk és kultúránk érték”

November 7-én este tradicionális oláh cigány dallamok hangja tölti be a Benczúr Ház dísztermét. A Lakatos Mónika Trió a vérpezsdítő, táncra csábító dallamok mellett lírai, szívhez szóló dalokkal is várja a közönséget.
Jazz/World gyász

Elhunyt Quincy Jones

A többszörös Grammy-, Tony- és Primetime Emmy-díjas amerikai zeneszerző, producer kilencvenegy éves korában hunyt el november 3-án éjszaka Los Angelesben, szerettei körében. Quincy Jones a 20. századi popkultúra egyik legmeghatározóbb alakja volt.
Jazz/World gyász

Elhunyt Manuel „Guajiro” Mirabal, a Buena Vista Social Club legendás trombitása

A kubai zenész 91 éves volt, október 28-án hunyt el Havannában – adta hírül a Kubai Zenei Intézet. Mirabalt Kuba és a világ egyik legnagyobb hatású trombitásaként tartják számon, halála szomorú veszteség a kubai zene és kultúra számára, olvasható a közleményben.
Jazz/World interjú

„Új jazz-színtérré szeretnénk válni” – Esztergályos Máté főszerkesztő a féléves Szakcsi Rádióról

Féléves a Szakcsi Rádió. Az online zenei rádió platformjainak és az ott feltűnő művészek névsorának gazdagsága jelzi, mennyire tartalmasan telt ez az időszak. Esztergályos Máté főszerkesztővel a születésnap kapcsán a digitalizáció előnyeiről, az új célokról, valamint arról is beszélgettünk, miért jó jazzt hallgatni.