Jazz/World

Muzsikás 50 – Jubileumi évadzáró koncert a Magyar Nemzeti Múzeumban

2023.11.28. 17:15
Ajánlom
Az 50 éve alakult Muzsikás a parasztzenészek elhivatottságával és alázatával muzsikál egy vidéki iskola tornatermében éppúgy, mint a Carnegie Hallban. A jubileumi koncertsorozatot a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében zárja a zenekar, egy mély és feledhetetlen koncerttel december 8-án.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

A jubileumi év az öröm mellett bánatot is hozott a Muzsikás számára, hiszen elvesztették társukat, Éri Pétert, aki 48 évig volt az együttes tagja. A zenekar – ahogy a népzenészek színe-java – hiszi, hogy az égi zenekar, és benne Péter, együtt húzza a földiekkel – ahogyan az adatközlő mestereik is sokan már a túloldalon muzsikának.

A koncerten közreműködik Petrás Mária (ének), Balogh Kálmán (cimbalom), Farkas Zoltán Batyu és Tóth Ildikó Fecske (tánc).

A táncházmozgalom születésével szinte egy időben, az első táncház után egy évvel alapította három fiatalember 1973 tavaszán a Muzsikás együttest. Sipos Mihály matematikus, Hamar Dániel geofizikus és az akkor még diák ifj. Csoóri Sándor célja az volt, hogy a régi magyar paraszt-vonószenekarok mintájára muzsikáljanak, ahol a szólóhegedű mellett a brácsa és a bőgő adta a kíséretet.

„Faluhelyen ezeket a zenészeket muzsikásoknak hívták. Ez adta az ötletet, hogy zenekarunknak a Muzsikás nevet adjuk.”

Zenénkben azt tartjuk a legfontosabbnak, hogy lehetőleg minél kevésbé különbözzék a muzsikások játékától,

tekintve, hogy korábban ez a szín teljesen hiányzott. Ezt a zenét igyekszünk terjeszteni, megismertetni” – vallották már a kezdetekkor.

A zenekarból később kivált ifj. Csoóri Sándor, és csatlakozott Éri Péter, majd később Porteleki László. A Muzsikás az egyik legismertebb népzenei formáció lett, lendületükkel ezreket, tízezreket szólítottak meg a népzenével itthon és külföldön egyaránt.

Elsőként sikerült elfogadtatniuk a világban a magyar népzenét mint önálló, minden más műfajjal egyenértékű zenei stílust,

és fáradhatatlanul járva a világot, az ország kulturális nagyköveteivé váltak, együttműködve számos neves zenésszel.

Tevékenységük szemléletformálóvá vált a teljes zenei életben, hiszen pályájukon folytatták azt, amit Bartók és Kodály elkezdett: gyűjteni jártak falvakba, Erdélybe ellesni a hagyományt, és népzenészként elsőként visszacsatoltak a bartóki életműhöz, bemutatva azt a zenei örökséget, amelyet Bartók felfedezett és gyűjtött, és amelyből szerzői életműve táplálkozik.

muzsikas-Porneczy-nagy-165729.jpeg

Muzsikás együttes (Fotó/Forrás: Pörneczy Bálint / Fonó Budai Zeneház)

Számos díj és kitüntetés birtokosai. Ezek közül is kiemelkedő a Magyar Művészetért Díj, a Liszt Ferenc-díj, a Magyar Örökség Díj, a Kossuth-díj és a Prima Primissima díj. Az együttest 2008-ban európai zenekarként elsőként a legrangosabb nemzetközi világzenei díjjal, a WOMEX-díjjal is elismerték. A Muzsikásról film (rendező: Tóth Péter Pál) és 40. évfordulójukra könyv is készült (szerző: Jávorszky Béla).

Az évtizedek során legtöbb albumukon Sebestyén Márta énekel, az utóbbi években pedig Petrás Mária és Kacsó Hanga Borbála gyönyörű hangját hallhatjuk a zenekarral. Olyan művészekkel adtak ki közös lemezt, mint többek között Alexander Balanescu, Jandó Jenő vagy a világhírű Takács Quartet.

Bármilyen híresek is lettek az elmúlt évtizedekben, akkor sem felejtik el a zene örömét és továbbadását a következő generációknak.

Iskolai programjukkal több százezer kis- és nagyobb iskoláshoz vitték el rendhagyó énekóráikon a népzenét,

hiszen mélyen hisznek abban, hogy ezek az élmények lélekgyógyítóak, sorsfordítóak, meghatározóak lehetnek. 

A magyar nemzeti múzeumbéli jubileumi koncerten közreműködik Petrás Mária (ének), Balogh Kálmán (cimbalom), Farkas Zoltán BatyuTóth Ildikó Fecske (tánc)

Részletek és jegyek itt érhetők el. >>>

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Muzsikás együttes (fotó: Opitz Tamás)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Maxim Vengerov, Andreas Ottensamer és Mácsai Pál a Fesztivál Akadémia vendégei között

Világsztárokat, pezsgő fesztiváléletet hoz július 18-27. között a fővárosba a Kokas Katalin és Kelemen Barnabás nevével fémjelzett 10. Fesztivál Akadémia Budapest, amelynek olyan nagyságok lesznek idén a vendégei, mint Maxim Vengerov, Andreas Ottensamer és Mácsai Pál. A gyerekeknek Molnár Piroska és Csákányi Eszter mesél majd.
Zenés színház

Sztárvendégekkel és fiatal tehetségekkel tér vissza a Budavári Palotakoncert

Több év kihagyás után, augusztus 1-én és 2-án ismét megrendezik a Budavári Palotakoncertet. A Budai Vár Oroszlános udvarának festői környezetében a hazai és az egyetemes operettirodalom legnépszerűbb dallamai csendülnek fel.
Vizuál

Új filmet forgat Pedro Almodóvar

Az Oscar-díjas spanyol rendező Keserű karácsony című filmje a gyász feldolgozásáról szól, valamint arról, hogy az élet és a fikció néha elválaszthatatlanul összekapcsolódik.
Jazz/World

Vissza a gyökerekhez – a Benczúr Kertben köszönti húszéves jubileumát a Jazzation

Az idén 20 éves Jazzation, Magyarország legismertebb jazz a cappella együttese számtalan sikeres nemzetközi turné után június 18-án ünnepi hangulatú esttel várja régi és új közönségét a Benczúr Kertben.
Könyv

Tízezer Visky András-kötetet ajándékoz a Libri a diákoknak

Idén is megvalósul a Libri Könyvesboltok és a Jelenkor Kiadó irodalomnépszerűsítő kezdeményezése – ezúttal Visky András válogatott verseit jelentetik meg a diákok számára ingyenesen elérhető kötetben, tízezer példányban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Vissza a gyökerekhez – a Benczúr Kertben köszönti húszéves jubileumát a Jazzation

Az idén 20 éves Jazzation, Magyarország legismertebb jazz a cappella együttese számtalan sikeres nemzetközi turné után június 18-án ünnepi hangulatú esttel várja régi és új közönségét a Benczúr Kertben.
Jazz/World ajánló

Ismét zenével telik meg a Balaton-felvidék – jön a 10. Salföldi Dalföld

Június 20. és 22. között rendezik meg a Salföldi Dalföldet, a Balaton-felvidék egyik legkülönlegesebb kisfesztiválját, ahol a zene, a táj és a közösség különleges harmóniában találkozik.
Jazz/World ajánló

Jazzkoncertek, borkóstolás, gyerekelőadások és meseolvasás is vár a pünkösdi hétvégén a Margitszigeti Színházban

Az idei pünkösdi hétvége különösen gazdag programkínálattal kecsegtet a Margitszigeti Színházban. A teátrum színpadán és annak környezetében mind a kicsik, mind a nagyok megtalálják majd azt a programot, amellyel ki tudnak kapcsolódni.
Jazz/World ajánló

„A régi sziget hány millió szívet…” – big band-koncerttel tér vissza a Magna Cum Laude a Margitszigetre

Különleges koncerttel tér vissza a Margitszigeti Színház színpadára a Magna Cum Laude június 6-án. A zenekar ezúttal az ABS Big Band közreműködésével, új hangszerelésben megszólaló ikonikus dalokkal hívja 14 éve nem hallott zenei kalandozásra a közönséget.
Jazz/World hír

Pusko Márton és Szűcs Sándor kapta a Halmos Béla-díjakat

A nemzeti összetartozás napján, Halmos Béla születésnapján, immáron tizedik alkalommal adták át a Hagyományok Háza színháztermében a róla elnevezett vándordíjat és emlékérmet.