Jazz/World

Napvilágot láttak Alice Coltrane titkos zenei felvételei

2017.05.24. 10:42
Ajánlom
A legendás szaxofonos, John Coltrane feleségének május elején jelent meg posztumusz albuma, amin eddig soha nem hallott zenék szerepelnek.

Idén lenne 80 éves Alice Coltrane hárfás, zongorista és énekes, a szakrális jazz óriásának, John Coltrane-nek az özvegye. Bár csak négy évig éltek együtt mielőtt a szaxofonos 1967-ben májrákban meghalt, mégis nagyon erős lelki kapcsolat alakult ki közöttük. Alice Coltrane több albumot is kiadott élete során olyan zenészekkel az oldalán mint Pharoah Sanders szaxofonos, Charlie Haden vagy Ron Carter bőgősök, de férjéhez hasonló ívű zenei karrierre nem volt lehetősége a 1960-as, 70-es évek férfiak uralta jazz-színterén. Ezért lelki vezetővé vált: 1983-ban megalapította a Sai Anantam Ashram vallási központot, ahol össze tudta kapcsolni a zenei iránti szenvedélyét a spirituális gyakorlattal.

Szakrális jazz, avagy ki volt John Coltrane?

Kapcsolódó

Szakrális jazz, avagy ki volt John Coltrane?

John Coltrane megszállottsága olyan életművet ihletett, amely túllépve a jazzen, visszanyúlt a zene forrásához, hogy megsemmisítse és vallásos élménnyé változtassa azt. Coltrane nem csak egy teljes műfaj határait tágította ki, jelenléte mélyen beleivódott a korszak zenéjébe, hatása pedig máig érzékelhető. Közel ötven évvel a halála után is ugyanaz a megmagyarázhatatlan, transzcendens nyugalom árad minden hangjából, pályafutásának ívén végigtekintve azonban szépen kikristályosodik, hogy telítődött meg a pusztán a technikai fogások elsajátításán dolgozó útkeresés egy olyan gondolatisággal, ami aztán teljesen új távlatokat nyitott meg a jazz előtt.

Alice Coltrane

Alice Coltrane (Fotó/Forrás: Sri Hari Moss)

Most azokból a zenéiből adott ki lemezt a David Byrne által vezetett Luaka Bop kiadó, amiket ebben a vallási közösségben rögzített Alice Coltrane 1982 és 1995 között. Ezek jórész szanszkrit vallásos zenékből inspirált szerzemények, de van köztük olyan gospel feldolgozás is, aminek eredetijét Coltrane Detroit-i gyerekként hallhatta. Ezeket a zenéket eddig csak az Ashram közösség tagjai ismerhették, hiszen csak házi felvételek, kazetták formájában voltak elérhetők. Az album címe World Spirituality Classics 1: The Ecstatic Music of Alice Coltrane Turiyasangitananda, amiben az utolsó szó Coltrane a közösségben felvett nevét jelzi.

Azok számára, akik Alice Coltrane zenei munkásságát főként az Impulse és a Warner olyan klasszikus kiadványaiból ismerik, mint a Journey in Satchidananda (1970) vagy az Universal Consciousness (1972), meglepő lesz ez a zenei anyag, hiszen az akusztikus hangszerek helyett sokkal inkább az elektronikus hangzás dominál rajta. Megszólal például egy 1980-as szintetizátor, az Oberheim OB-8 is, amit Alice Coltrane előszeretettel alkalmazott, miután rájött, milyen praktikusan használható, hordozható. Emellett sokat énekel rajta Alice és a közösség tagjaiból álló kórus is hallható a lemezen. 

Alice Coltrane születésének 80. évfordulóját május 21-én egy kétrészes koncerttel ünnepelték a New York-i Knockdown Centerben, aminek első részében a The Sai Anantam Singers adott koncertet, az Ashram közösség jelenlegi zenei vezetőjével, Surya Botofasina az élen, aki még Alice Coltrane mellett nevelkedett. Az este második felében Alice Coltrane fia, Ravi Coltrane játszott olyan zenészek társaságában, mint a hárfás Brandee Younger, aki még John Coltrane-nel is muzsikált, a fiatal zongorista-tehetség, David Virelles, aki pár napja Chris Potter oldalán játszott Budapesten, valamint a bőgős Dezron Douglas, és a dobos Reggie Workman. Ők Alice zenei pályafutásának legjavából is válogattak a koncert során. 

(via The Guardian, NPR Music)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Farkas Gábor pályázatát támogatja a Zeneakadémia szenátusa

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem szenátusa többségi szavazással Farkas Gábor pályázatát támogatta a három jelölt közül április 15-i rektorjelölt-választó ülésén.
Színház

Hunyadkürti Györgyről nevezi el kamaraszínpadát a kaposvári színház 

A kaposvári társulat ily módon tiszteleg a tavaly váratlan hirtelenséggel elhunyt Jászai-díjas színművészére, a játszóhelyen emellett portrédomborművet is avatnak Hunyadkürti György születésnapján. 
Klasszikus

Héja Domonkos a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek új főzeneigazgatója

A karmester május 1-től veszi át az együttesek zenei vezetését. A 2025/26-os évad koncertprogramját már az új főzeneigazgató ismertette a Dohnányi Ernő Zenei Központban tartott sajtóeseményen.
Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus

A kihívások zeneszerzője – Tóth Péter hatvanéves

Zeneszerzőként színpadi, vokális és hangszeres műveket egyaránt alkot, zeneműkiadót vezet, de Tóth Péter tanít és társadalmi feladatokat is vállal. A Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozatának vezetője április 11-én töltötte be hatvanadik életévét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.
Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.