Jazz/World

"Nem törekedtünk steril és tökéletes hangzásra" – Jön az Ethnofil új lemeze!

2019.10.05. 10:30
Ajánlom
Egy évvel az Ethnofil The Edge című albuma után máris itt egy újabb nagylemez: az Azimut – ami vinylen is megjelenik – még szabadabb, nyersebb, és sokszínűbb lett, mint az előzőek. Október 19-én az Akváriumban mutatják be.

Szinte gyerekek voltak még az Ethnofil tagjai, amikor megalapították a zenekart, így fiatal koruk ellenére máris egy tíz éves zenekarról beszélünk.  Ez a régóta tartó közös munka pedig olyan magas szintű egymásra hangoltságot eredményezett, ami meglehetősen ritka a sok tagot számláló együttesek körében.

„Mivel mostanra az improvizáció és a zenészek közti ösztönös kapcsolat tudatosult értéke lett a zenekarnak, szerettük volna, ha ennek a lenyomata a lemezen is megjelenik”

- mondja Weil András billentyűs, producer, zenekarvezető, aki azt is elárulta, ennek szellemében az Azimut esetében a korábbinál szabadabb munkamódszert követtek. „Korábban alkotótáborba vonultunk és az ott rögzített ötleteket később kidolgoztuk, majd újra stúdióba mentünk felvenni a már kész kompozíciót. Most viszont a lemezre két olyan szám is felkerült, az Electrical és az All Clear, ahol magát az alkotótábori, improvizált sessiont rögzítettük stúdió minőségben, így nem volt szükség arra, hogy utólag próbáljuk meg rekonstruálni azt, amit egy ihletett pillanatban rögtönöztünk. Nem törekedtünk steril és tökéletes hangzásra, hanem egy minél élőbb hangulatú felvételt szerettünk volna létrehozni” – mondja, és azt is hozzáteszi, a lemez címadó dala is egy rövid átkötő számnak, skit-nek indult, de végül a lemez húzószáma lett.

IMG_4010-100635.jpg

Weil András munka közben (Fotó/Forrás: Karmatik)

Az Ethnofil a dalszövegek megszületésénél is sokat bíz a véletlenre: Okos Viola énekes a közös improvizáció során halandzsa nyelven rögtönöz, aminek hangzásából kiindulva utólag, a brit énekes és producer M3NSA segítségével írnak angol nyelvű szövegeket. Emellett a lemezen három magyar nyelvű dal is szerepel. Az egyik a Közel, amit eredetileg az Anima Sound System felkérésére készítettek a jubileumi, Anima és Animus című lemezre „

Azokban az években, amikor mi születtünk, az Anima már progresszíven, elektronikusan nyúlt a népzenéhez, tehát hasonló koncepciót követve már nagyon messzire jutottak, mint mi húsz évvel később. Vicces volt ezt realizálni”.

Weil András azt is elárulta, szándékosan nem a legismertebb Anima-slágerek közül válogattak. „Egy olyan melódiát kerestünk, ami mozgásteret hagy a masszívabb áthangszerelésre. Ebben a dalban az tetszett meg, hogy az egyszerűsége ellenére hordoz valami esszenciális atmoszférát a dallam és a szöveg által, ami nagyobb mélységeket ígér. Ezt próbáltuk belőle kihozni egy új hangszereléssel”. 

IMG_4050-100650.jpg

Zahár Fanni (Fotó/Forrás: Karmatik)

Magyarul szólal meg a lemez legfolkosabb darabja, a Kalitka is, amiben a zenekar szaxofonosa, fuvolistája, Zahár Fanni kavalon játszik, aminek archaikus hangzása izgalmas kontrasztot alkot az elektronikus effektekkel. „Rájöttünk, hogy még mindig közel áll hozzánk a népi dallamvilág, és az is nagy érték, hogy Viola népi éneket tanult és jól ismeri ezt a zenei világot. Úgyhogy mindenképpen akartunk egy ilyen színt a lemezre” – fogalmazott a billentyűs.

A lemez záró darabja Karády Katalin Szomjas a szám című dalának bátor újrafogalmazása. „Ennek eredetije egy nagyon szép és jól hangszerelt jazz, tehát kemény dió volt valami új dolgot kihozni belőle. Ez egy lassabban építkező szám, de a magyar nyelvű szöveg miatt mégis van olyan atmoszférája, hogy valamiért érdekesnek találom hallgatni”.

IMG_4069-100655.jpg

A lives session videó felvétele közben (Fotó/Forrás: Karmatik)

A lemezt a GrapfruitMoon Records adja ki, akinek tulajdonosával, Bánki Nikolettel nemrég ismerkedett meg a zenekar. „Ha vele nem találkozunk, nem álltunk volna neki egy újabb lemezt készíteni. Az ő személye pozitív löketet adott a projektnek, és nagy távlatokat nyitott előttünk szervezés terén is. Úgyhogy hatalmas lendülettel készülünk a jövő évi koncertszezonra is” – árulta el Weil András.

Az Ethnofil lemeze október 10-én jelenik meg, amit október 19-én élőben is meghallgathatunk az Akváriumban.

Addig is hangolódj a koncertre a Közel egysnittes live session videójával...

...és a lemez címadó dalához készült friss klippel! 

Kapcsolódó

"A hagyományt csak nyitottan lehet tisztelni"

A fiatal zenészekből álló Ethnofil zenekar meglepően érett zenei nyelvvel, számos külföldi koncerttel, és immár három lemezzel büszkélkedhet. A fúziós, etnojazzes zenét játszó formáció billentyűsével, Weil Andrással beszélgettünk a The Edge című lemezük kapcsán, amit május 24-én mutatnak be az A38-on.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Színház

Otthonából üzent Szász Júlia

„Jobban vagyok már, lassan, de biztosan gyógyulgatok” – írta Instagram-bejegyzésében a Nemzeti Színház balesetet szenvedett művésze, aki egyúttal megköszönte az elmúlt hetekben kapott rengeteg támogatást.
Klasszikus

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.
Zenés színház

Presser Gábor és Sztevanovity Dusán dalaival érkezik a Pinokkió a Vígszínházba

A padlás óta először dolgozott együtt zenés előadáson a két alkotó. A Keresztes Tamás rendezésében készült produkciót december 9-én és 10-én mutatják be. Az alkotók az eredeti Collodi-regényre támaszkodtak.
Plusz

Visszakerült a kereszt a Notre-Dame csúcsára

A 2019-es tűzben súlyosan megrongálódott párizsi Notre-Dame székesegyház újjáépített huszártornyára december 6-án került vissza a kereszt.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

„Mindenki azt mondta, ez egy kamaszkori őrület” – beszélgetés Nagy Emma jazzénekessel

Egy végtelenül finom, halk szavú, szinte rebbenő lány ül előttem. Kicsit bizonytalan, önmagát még keresgélő fiatal nő, de már pontosan érzékelhető, ahogy töredezik benne a gátlás, és ha egyszer igazán ki- és megnyílik, fantasztikus csodákra lesz képes. Nagy Emma 2023-ban zeneművészeti kategóriában átvehette az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima Díjat.
Jazz/World ajánló

Flavia Coelho napfényt hoz a szürke télbe

Brazíliában színpompás kulturális hatások érték, de végül Párizsban talált rá arra az egyedi zenei stílusra, amelyben jól megfér egymással a pop, a jazz, a rock, a funk és a tradicionális brazil műfajok.
Jazz/World ajánló

Ecuadori, perui és bolíviai örökzöldekkel ünnepli fennállásának 30. évfordulóját a Los Gringos

A dél-amerikai zenét játszó hazai együttes új dalokkal is kedveskedik a december 2-i jubileumi koncerten, amelyet követően sztorizós közönségtalálkozót is tartanak a Fonóban.
Jazz/World magazin

Kenny Garrett, a jazz-szaxofonosok élő ikonja tudja, mit kell hallgatni

A Fidelio és a JazzFest Budapest közös sorozatában a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy kiemelkedő alakja osztja meg olvasóinkkal, milyen zenéket hallgat szívesen. A sorozat legújabb részében a világhírű altszaxofonos, Kenny Garrett kedvenceibe hallgathatunk bele.
Jazz/World ajánló

Határátlépés Ligetivel – Lukács Miklós és muzsikustársai a BMC-ben

Nem számít, hogy a klasszikus, a kortárs zene vagy a jazz területén működnek, hiszen mindannyian kiváló zenészek. Lukács Miklós Cimbiózis Triója a Ligeti Ensemble-lal lép fel.