Jazz/World

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

2025.03.13. 13:50
Ajánlom
Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Zenéje és szövegei ötvözik privát életének érzelmi lenyomatát a szeretet és a társadalmi változás üzeneteivel. Legújabb, Messages (2024) című albuma érzékenyen reflektál a világ változására, miközben reményt és gyógyulást kínál. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.

Messages című albumod nagyon személyes hangot üt meg. Mi a fő különbség a Messages üzenetében az előző albumaidhoz képest?

A Messages a legőszintébb és legszemélyesebb gondolataimat tartalmazza. Amíg lemezkiadónál voltam, nem éreztem ekkora alkotói szabadságot. Független művészként most először mondhatom el pontosan azt, amit gondolok, korlátok és mások véleményétől való félelem nélkül.

Milyen érzés ezeket a témákat a közönség előtt énekelni? Milyen visszajelzéseket kapsz?

A Destiny című dal érinti meg leginkább az embereket. Imádom látni az érzelmeket az arcukon! Amikor a fájdalom vagy a változás gondolata megrázza őket, vagy kényelmetlenül érzik magukat, miközben hallgatják a lelkem mélyéről szóló dallamokat.

Hatással lenni az emberekre igazán megtisztelő és felemelő élmény.

Van, hogy a koncert véget ér, és néhányan könnyek között jönnek oda hozzám, hogy köszönetet mondjanak. Az ilyen pillanatokért élek. Úgy érzem, nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen.

Az elmúlt években több díjat is nyertél, és három Grammy-jelölést kaptál. Mi a fontosabb számodra: a szakma elismerése vagy a közönség visszajelzése?

Sokkal többet ér az a – felelősséggel teli – áldás, hogy művészként valóban inspirálhatok embereket, mint egy Grammy vagy bármilyen más díj.

A7401788-Edit-134324.jpg

Jazzmeia Horn (Fotó/Forrás: MOMkult)

Van kedvenc helyed a dalszövegíráshoz?

Imádok vonatúton írni. Amikor turnén vagyok, és vonattal kell utaznom, az nagyon pihentető tud lenni – persze a vonattól függően. Ilyenkor tudok a legjobban alkotni.

Hogyan változtatta meg az anyaság a művészetről és a zenéről alkotott képedet?

Az, hogy jó anya akarok lenni, segíti a zenei elkötelezettségemet és vezetői szerepemet a zenekaromban. Ugyanolyan gondoskodással kezelem a zenészeimet, mint a gyerekeimet.

Nem írok olyan zenét, amit ne mutatnék meg a gyerekeimnek.

Nagyszerű zenészekkel dolgozol együtt. Hogyan választod ki őket?

A zenészek kiválasztása nálam igen alapos folyamat. Gyakran járok jam sessionökre, és kérdezgetem a zenészeket, férfiakat arról, hogy milyen a kapcsolatuk az édesanyjukkal, nővéreikkel, barátnőjükkel vagy bármely más nővel az életükben. Ez a kérdés számomra a legfontosabb.

Ha egy férfi képes elfogadni a vezetésemet a színpadon, akkor játszhat a zenekaromban.

Ha nem, akkor máshol kell munkát találnia. A nők iránti tisztelet és szilárd kapcsolatok jó alap. A zenei részét megtaníthatom neki, ezt a hozzáállást nem. Nőknél egyszerűen csak az iparágban szerzett tapasztalataikról kérdezek, mert valószínűleg hasonló dolgokat éltünk át.

Mi a kedvenc zenekari felállásod?

Legjobban azt a szeretem, ha csak egy trió kísér – zongora, basszusgitár és dob. Néha hozzáadok egy fúvóst is, de csak akkor, ha erős játékos, aki tudja, hogyan maradjon háttérben.

Van különbség a közönség reakcióiban az Államokban és más országokban? Hogyan készülsz a budapesti fellépésre?

Európában a közönség merevebb, hacsak nem fiatalabbak. Amerikában az emberek felállnak és táncolnak a dalaimra. A kultúrában benne van, hogy a jazz az önkifejezésről és a táncról szól. Nem zavarja az előadásomat, ha valaki feláll és táncol, még akkor sem, ha nincs hely hozzá – csak önbizalom kell hozzá. Európában ez soha nem történik meg. Nagyon várom a budapesti fellépést. Néha arra kényszerítem a közönséget, hogy táncoljanak, mert lemegyek közéjük és velük táncolok. Majd meglátjuk, mi történik! Nagyon izgalmas!

Jazzmeia Horn május 4-én vasárnap 20:00 órakor lép fel a MOMkultban.

További információ és jegyvásárlás ide kattintva! >>>

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Jazzmeia Horn (fotó/forrás: MOMkult)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Színház

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Tánc

A cirkusz az egekbe juttat – így zajlik a jövő artistáinak és bohócainak képzése a Cirkuszművészeti Főiskolán

A jelenleg 67 hallgatót képző Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektorával, Reidl Kamillával és a bohócképzés vezetőjével, Greifenstein Jánossal beszélgettünk a cirkusz és a bohócok mai helyéről, a világ és a humor megváltozásáról, majd Budavári Zoé levegőakrobatika szakos hallgatótól azt is megtudtuk, hogyan lehet legyőzni a magasságtól való félelmet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.
Jazz/World ajánló

Myrtill és a SWINGUISTIQUE a Pesti Vigadóban

A februári teltház után április 16-án ismét Jazz Club a Vigadóban! A 2011-ben alakult formáció a múlt század Franciaországának hangulatát idézi meg vidám koncertjével.
Jazz/World ajánló

A jazz maga a szabadság – hirdeti az április végén kezdődő JazzFest Budapest

Az elmúlt évek bebizonyították, hogy Budapest szereti a jazzt, a fellépők pedig szeretik a magyar fővárost. Április 27. és május 14. között immár negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a JazzFest Budapest a főváros különböző helyszíneire, hogy mindenki megtapasztalhassa: a jazz maga a szabadság.