Jazz/World

Népzene félmázsányi effektpedálon keresztül

2016.10.05. 08:49
Ajánlom
A Kerekes Band október 8-án mutatja be a Fonóban legújabb, Back To Følk című albumát. A zenekar ezúttal az ősi Følklānd-szigeteken maradt mågyarï kolónia zenéjét dolgozta fel. A banda három tagját a konceptalbum kapcsán a népzenéhez való viszonyról, imidzsépítésről és a magyar világzene sikeréről is kérdeztük.

- Kezdetben autentikus népzenét játszottatok, sőt az elsők között voltatok, akik magas szinten kezdtetek el itthon csángó furulyazenével foglalkozni. Mi volt a fejetekben, amikor eldöntöttétek, hogy „stílust váltotok” és jó adag könnyűzenei hatást kevertek a hangzásba?

Csarnó Ákos: Ez nem amolyan automatikus döntés volt, nem olyan, mint amikor egy kapcsolót fel-, vagy bekapcsolunk. Eleve ott vagyunk öten, mindenki kicsit másképpen látja a könnyűzenét és a népzenét, sőt, magát a zenét. Másképp akarunk vele üzenni. De talán a legnagyobb hatás az lehetett, amikor

felismertük, hogy a zene él és folyton alakul. Mi magunk is alakítói lehetünk!

Rengeteg jó népzenei banda játszik autentikus népzenét, nem kell folyton nekünk is a már felgyűjtött, konzervált anyagot tovább őrizgetni, mi meghallottuk az újdonság lehetőségét.

Fehér Zsombor és Fehér Viktor

Fehér Zsombor és Fehér Viktor (Fotó/Forrás: Mohai Balázs / MTI)

- Back to Folkland - ez a cím viszont azt sejteti, hogy visszatértek az autentikus hangzáshoz, ugyanakkor a zenét hallgatva nem erről van szó. Milyen szerepet szántok a népzenének a zenétekben?

Fehér Zsombor: A gyökerek még mindig a „magyar termőföldből szívják fel” a Kerekes Band tápanyagait:

mai napig népi hangszereken játsszuk a magyar népzenéből kiinduló, de már génmanipulált szerzeményeinket, amik félmázsányi effektpedálon keresztül szólnak a hangfalakból.

A címadó dal az egyik legrégibb magyar népdal keresztezve a Black Sabbath hangzásával. Ez elsőre szentségtörésnek hangzik és másodjára is, és ez így jó, mert a Kerekes Band azokról a zenei energiákról szól, amik megvannak a somogyi pásztordalokban csakúgy, mint Hendrix Voodoo Child-jában. Minket a magyar népzenei dallamok alapján létrehozott repetitív saját szerzemények juttatnak el legjobban a flow-élményhez.

Kerekes Band - Back to Folk

Kerekes Band - Back to Folk

- Miért döntöttetek úgy, hogy egy fiktív mitológiára építitek a lemez koncepcióját?

FZS: Mindig akartunk egy konceptalbumot, és - instrumentális zene lévén - a szöveg sem korlátoz minket ebben. Følklānd mitológiája nagyrészt a magyar történelemből merít, viszont keveredik a Monty Python abszurd humorával. Følkland kétségtelenül létezik egy párhuzamos univerzumban, ugyanúgy megkérdőjelezhetetlen, mint a Star Wars vagy a Hétszűnyű Kapanyányi Monyók létezése.

Utazás egy képzeletbeli világba a Kerekes Banddel

Kapcsolódó

Utazás egy képzeletbeli világba a Kerekes Banddel

Játsszon a Fidelióval és legyen ott a Kerekes Band lemezbemutató koncertjén október 8-án, a Fonóban!

- A koncertjeiteken is hangsúlyos a jelmezek használata, és általában minden területen (a youtube csatornától a lemezborítókon át mindenben) az látszik, hogy nagyon tudatosak vagytok az imidzsépítésben. Van egy stáb, egy ember, aki felel ezért, vagy ti magatok intézitek ezt is?

FV: Nagyon sokat dolgoztam azon, hogy kialakuljon az összetéveszthetetlen Kerekes Band image. Belülről ez sokkal nehezebb, mert látni kell a magunkat kívülről. Alapvetően nincs olyan nagy titok. Meg kell találni azokat az embereket, akikkel együtt tudsz dolgozni, célokat kell kitűzni, kell hozzá egy kis szépérzék, és jó sok idő, amikor azon tépelődhetsz, hogy jó lesz-e ez így, és jól csinálod-e egyáltalán.

- Ha valaki azt mondaná nektek, hogy választanotok kell: nem adhattok ki több lemezt, vagy nem adhattok több koncertet, melyiket választanátok?

CSÁ: Az én választásom a koncertek, fellépések mellett lenne. Sokkal jobb élőben zenélni, annak más az energiája, más az üzenete. Együtt van közönség és zenész, táncos és hallgató. Sokkal jobb nekik zenélni, mint egy stúdiómikrofonnak, mindig van reakció.

- Magyarország a Womexnek és a Fonó kiadásában megjelent világzenei albumoknak köszönhetően egyre inkább a világzene egyik központja lesz. Hogy tudjátok felvenni a versenyt az újabb és újabb magyar világzenei formációkkal?

FZS: Fordítva érzem. Inkább velünk próbálják felvenni a versenyt, ami -én úgy érzem- nem könnyű feladat, hiszen az elsők között voltunk, akik magyar népi hangszerekkel, népi dallamelemekkel adnak klasszikus rockzenekarokhoz fogható hangzást és koncertélményt. A magyarországi Womex eredményességével kapcsolatban még elég szkeptikus vagyok, mert a világzene továbbra is leginkább a harmadik világbeli, azon belül is főleg az afrikai zenészek játszótere.

A Fonó érdemei és eltökéltsége viszont hosszú évek óta vitathatatlan a magyar népzene népszerűsítésében külföld felé és itthon is.

Ezért is választottuk budapesti lemezbemutatónk helyszínéül a Fonót.

Fehér Zsombor és Fehér Viktor

Fehér Zsombor és Fehér Viktor (Fotó/Forrás: Mohai Balázs / MTI)

- Többször szerepeltetek már a World Music Charts toplistáján. Ez mennyire jelentett előnyt a külföldi piacon való érvényesülésben?

FV: A Pimasz című lemezünk az európai világzene top20-ban volt hónapokig. Akkoriban évi 10-15 külföldi koncertünk volt Írországtól Spanyolországon át Litvániáig mindenfelé. A későbbi lemezeink már jobban eltávolodtak a klasszikusnak mondott világzenétől, így azok már nem annyira voltak Songlines kompatibilisek. Az új album viszont igen. 

A most megjelent Songlinesban lesz egy nagy kritika a lemezről, és lesz egy több oldalas interjúnk a legnagyobb lengyel világzenei lapban, a Folk24-ben. Izgatottan várjuk, mit hoz a jövő év. 

- Tavaly volt 20 éves a zenekar. Vannak új ötleteitek, ami nem számít önismétlésnek?

CSÁ: Szeretnénk, ha 40 évet is megérne a zenekar, szóval a cél messze van, ki kell tölteni. Az önismétles kényes dolog a mi esetünkben, mert mégiscsak népi alapokból dolgozunk és ha valahol van ismétlés, akkor az a népzene világa. De a saját határainkat még nem értük el, még nem próbáltunk ki más hangszereket, nem próbáltunk ki minden hangzást. A Kárpát-medence népeinek muzsikájában még annyi potenciál van, annyi lehetőség áll előttünk, hogy valószínűleg a következő húsz év sem lesz elég arra, hogy kimerítsük.

Nézd meg a Fehér Viktorral készült videóinterjúnkat is:

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Vizuál

Ha ősz, akkor skandináv filmek!

Szeptember 26. és október 2. között rendezik meg a 11. Skandináv Filmfesztivált a budapesti Art+ Cinemában. A fesztivál során egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra az Art+ Cinema két mozitermében. A programot premier előtti vetítések, hazai forgalmazásba nem kerülő játékfilmek színesítik.
Könyv

Csínyek és csodák

Nem egy Jón Kalman Stefánsson-műről beszélnénk, ha nem járná át a fejezeteket az idő múlása felett érzett, mélyen átélhető melankólia, amellett, hogy újra és újra felnevetünk a gyerekgondolkodás keresetlen őszinteségén meg a komikus helyzetek során.
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Jeff Berlin és Dennis Chambers a Budapest Jazz Clubban

Szeptember 11-én dupla fellépésen élvezhetjük a Jeff Berlin Trio és Dennis Chambers játékát. A 19.00 és 21.00 órakor kezdődó koncertek felejthetetlen zenei élményt garantálnak nemcsak a jazzműfaj, de a sodró erejű hangzás és a virtuóz zenei teljesítmény kedvelőinek egyaránt.
Jazz/World hír

Rangos nemzetközi díjat nyert az Opus Jazz Club

A műfaj nemzetközi szereplőit tömörítő Europe Jazz Network zsűrijének indoklása szerint a BMC stílusok széles skáláját átfogó programot állít össze, amellyel egyértelműen állást foglal a zene mint kreatív művészeti ág mellett.
Jazz/World ajánló

„Szárnyaddal és torkod élivel” – Budai Ilona emlékkiállítás és -koncert az Ars Sacra Fesztiválon

Időszaki kiállítással és koncerttel emlékeznek Budai Ilona Kossuth-díjas, Nemzet Művésze címmel kitüntetett népdalénekesre szeptember 15-én 18 órától a XV. Kerületi Helytörténeti Gyűjteményben.
Jazz/World ajánló

Kihagyhatatlan nyárzáró élményt ígér a Budapest Bár a Margitszigeten

Felhőtlen szórakozás, szerelem, öröm és örömzene két órában a Budapest Bárral szeptember 3-án a Margitszigeten, ahol az énekesek között többek között Behumi Dórival, Németh Jucival, Frenkkel, Lovasi Andrással, Mező Misivel, Tóth Verával és Szűcs Krisztiánnal is találkozhatunk.
Jazz/World ajánló

Szakcsi Rádió Jazz Fesztivál a nyár utolsó hétvégéjén a Balatonnál

Háromnapos jazzfesztivált rendez a műfaj hazai képviselőinek részvételével Salföldön a Szakcsi Rádió. A közmédia április végétől hallható online jazzrádiójának élő zenei eseményére, a Szakcsi Rádió Jazz Fesztiválra augusztus utolsó hétvégéjén várják az érdeklődőket.