Jazz/World

Nomád vándorcirkuszból a Cannes-i vörösszőnyegre

2017.05.07. 10:01
Ajánlom
Alexandra Beaujard szó szerint nagy utat tett meg: egy francia nomád vándorcirkuszos csapattal járta Európát, míg végül kikötött az erdélyi Szászcsáváson, ahol összeismerkedett a híres csávási Jámbor-zenészdinasztia egyik tagjával, a prímás Jámbor Ferenc "Tocsilával". Így indult az elsöprő erejű Nadara történe, akik május 25-én a Budapest Folk Festen is fellépnek.

- Alexandra, hogy kerültél Szászcsávásra?

- Egy nomád francia társulattal, a Croque mule-al, amelyben zsonglőrök és zenészek is voltak érkeztünk Franciaországból Magyarországra. 2000 telén Pécs mellett Magyarlukafán táboroztunk. Ott találkoztunk pécsi zenészekkel és azt kérdeztük tőlük, hogy hol találkozhatnánk igazi cigányzenészekkel. Azt ajánlották, hogy mindenképpen nézzük meg az akkor éppen Pécsen fellépő Szászcsávási Zenekart. Találkoztunk is velük és meghívtak bennünket Csávásra, hisz nekik is voltak lovaik és szívesen tanítanak minket muzsikálni.

Az öszvér vontatású lakókocsijainkkal hat hónap alatt érkeztünk Szászcsávásra.

Barátok lettünk, 2001-ben egy cigány egyesületet hoztunk létre, 2002-ben pedig elindult a Nadara.

Alexandra Beaujard

Alexandra Beaujard

- A Transylvania című film sikere mekkora lökést jelentett a zenekar karrierjében?

- Tony Gatlif régóta akart velem találkozni. Azt hallotta rólam, hogy cigányzenészekkel muzsikálok és együtt is élek a közösséggel. Kolozsváron találkoztunk, először abban segítettem neki, hogy jó zenészeket találjon, majd rendezőasszisztens lettem a filmben. A filmben szereplő összes zenekar a segítségemmel került be a filmbe. Fontosnak tartom kiemelni, hogy mindegyik a saját zenéjét játszotta. Tony Gatlifnak köszönhetjük, hogy pl. a Nadara eljutott a Cannes-i Filmfesztiválra, játszhattunk a monacói hercegnek és biztos vagyok benne, hogy mindez segítette a karrierünket.

Őszintén, kicsit többet vártunk a filmtől, mert én az igazi erdélyi cigányzenét, magyar zenét, román zenét akartam bemutatni, de Gatlif ezeket összekeverte.

- A Transylvaniában együtt szerepeltetek Palya Beával. Később is találkoztatok, volt Vele más együttműködés is?

- Tony Gatlif először Mitsoura Mónit akarta szerződtetni, de valami miatt ez nem jött össze. Marina Pommier, a Sziget Roma Sátor programszervezőjén keresztül találkoztunk Palya Beával, aki a filmben a saját zenekarával játszott. Beával később több fesztiválon találkoztunk, de sosem játszottunk vele együtt.

- Tony Gatlif Liberté című filmjében is feltűnik a zenekar neve. Milyen emlékeitek vannak Gatlifról?

- A Liberté-ben nem az egész zenekar játszik, mert a forgatás idején máshol voltak fellépéseik. Így Tocscila, Csángáló, Tinkuta, Tocsila húga, és a férje Mezei Calin szerepelt a Libertében. Tocsila szervezte a koncentrációs tábor jelenetben szereplő 150 cigány statisztát, valamint a film zenéjében is játszik.

Nagyon jó emlékünk van a forgatásról, mert Gatlif filmjeiben mindenki úgy érzi, mintha egy nagy családban élne.

Eredetileg több zene és tánc volt tervezve a filmekbe, de sajnos végül nem minden került bele a végső verziókba.

- A Parno Graszttal is dolgoztatok együtt, sőt jó barátságban vagytok velük. Hogy akadtatok egymásra? Rajtuk kívül ismertek más magyarországi cigányzenekart is?

A Parno Graszttal egy fesztiválon találkoztunk Magyarországon. A zenészek gyorsan összebarátkoztak, hisz a cigányzenészek egy nagy családba tartoznak. Később a Parno Graszttal több fesztiválon találkoztunk. Több magyarországi cigányzenekart ismerünk, többek közt a Szilvási Gipsy Bandet, az Ando Dromot, a Romano Dromot, a Kalyi Jagot és a Karaván Famíliát.

- Mennyire változott az az erdélyi társadalmi és kulturális környezet, amely alapvetően inspirálta a zenéteket?

- Amikor elkezdtem együtt játszani a Nadarával, a zenészeket nem nagyon becsülték, nem is az eredeti zenéjüket játszották. Csak a manale és a diszkó ment. Mi kicsit újítottunk, hisz az eredeti zenét játszottuk, eredeti hangszerekkel, később került be a szaxofon, a tangóharmonika és a gitár.

Nadara

Nadara

Azt akartunk megmutatni, hogy Erdélyben nem csak magyar zene volt, hanem cigány és román zene is! Mi a három erdélyi népcsoport kultúráját mutattuk be, ami újdonság volt.

Indítottunk egy egyesületet a faluban, mert azt gondoltuk, hogy szükség van arra, hogy megőrizzük a kultúránkat, amit a magyarok ápolnak és tisztelnek, és fennáll a veszélye, hogy mindez eltűnik az öregek halálával. A falusi gyerekek sajnos mar nem tanultak zenét és táncot, és most Tocsila célja az, hogy megtanítsa a csávási gyerekeknek mindazt, amit Ő tanult apjától a brácsás Mezei Ferenc Csángálótól, illetve Jámbor István Dumnezeu-tól, akik mindketten a Szászcsávási Band tagjai.

- Csak akusztikus hangszereket használtok, miközben több pályatársatok beemeli az elektronikát a hangszerelésbe. Ti nem gondoltatok erre?

- Lakodalmakban már elektromos hangszerekkel játsszunk, (elektromos hegedű, zongora, gitár, basszusgitár), de koncerten nagyon ritkán, csak ha kérik.

- A hosszú pályafutásotok ellenére mindig elsöprő lendülettel és kedvvel zenéltek. Mi a titka?

- Nagyon igaz! Mindegyik zenésznek egyéb munkája is van. Van, aki a Marosvásárhelyi Nemzeti Együttesben játszik, ahol szigorúság van.

A Nadara csak öröm, itt mindenki úgy zenél, ahogy érzi, szívből. Keveset is próbálunk, azért, hogy mindig friss legyen a zenénk!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Vizuál

Ha ősz, akkor skandináv filmek!

Szeptember 26. és október 2. között rendezik meg a 11. Skandináv Filmfesztivált a budapesti Art+ Cinemában. A fesztivál során egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra az Art+ Cinema két mozitermében. A programot premier előtti vetítések, hazai forgalmazásba nem kerülő játékfilmek színesítik.
Könyv

Csínyek és csodák

Nem egy Jón Kalman Stefánsson-műről beszélnénk, ha nem járná át a fejezeteket az idő múlása felett érzett, mélyen átélhető melankólia, amellett, hogy újra és újra felnevetünk a gyerekgondolkodás keresetlen őszinteségén meg a komikus helyzetek során.
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Jeff Berlin és Dennis Chambers a Budapest Jazz Clubban

Szeptember 11-én dupla fellépésen élvezhetjük a Jeff Berlin Trio és Dennis Chambers játékát. A 19.00 és 21.00 órakor kezdődó koncertek felejthetetlen zenei élményt garantálnak nemcsak a jazzműfaj, de a sodró erejű hangzás és a virtuóz zenei teljesítmény kedvelőinek egyaránt.
Jazz/World hír

Rangos nemzetközi díjat nyert az Opus Jazz Club

A műfaj nemzetközi szereplőit tömörítő Europe Jazz Network zsűrijének indoklása szerint a BMC stílusok széles skáláját átfogó programot állít össze, amellyel egyértelműen állást foglal a zene mint kreatív művészeti ág mellett.
Jazz/World ajánló

„Szárnyaddal és torkod élivel” – Budai Ilona emlékkiállítás és -koncert az Ars Sacra Fesztiválon

Időszaki kiállítással és koncerttel emlékeznek Budai Ilona Kossuth-díjas, Nemzet Művésze címmel kitüntetett népdalénekesre szeptember 15-én 18 órától a XV. Kerületi Helytörténeti Gyűjteményben.
Jazz/World ajánló

Kihagyhatatlan nyárzáró élményt ígér a Budapest Bár a Margitszigeten

Felhőtlen szórakozás, szerelem, öröm és örömzene két órában a Budapest Bárral szeptember 3-án a Margitszigeten, ahol az énekesek között többek között Behumi Dórival, Németh Jucival, Frenkkel, Lovasi Andrással, Mező Misivel, Tóth Verával és Szűcs Krisztiánnal is találkozhatunk.
Jazz/World ajánló

Szakcsi Rádió Jazz Fesztivál a nyár utolsó hétvégéjén a Balatonnál

Háromnapos jazzfesztivált rendez a műfaj hazai képviselőinek részvételével Salföldön a Szakcsi Rádió. A közmédia április végétől hallható online jazzrádiójának élő zenei eseményére, a Szakcsi Rádió Jazz Fesztiválra augusztus utolsó hétvégéjén várják az érdeklődőket.