Jazz/World

Óriások, ha találkoznak: Így értelmezte át Miles Davis Michael Jackson slágerét

2018.09.23. 14:50
Ajánlom
Mi történik, ha a Sötétség Hercege feldolgozza a popkirály zenéjét? Születik egy új jazz sztenderd, ahogy az Miles Davis és a Human Nature című Michael Jackson-sláger esetében történt.

Amikor Miles Davis úgy döntött, You Are Under Arrest című albumán szerepeltetni fogja az 1983-as Michael Jackson-sláger stúdiófeldolgozását, hajthatatlan volt: képes volt egy hosszan tartó munkakapcsolatot és barátságot is feláldozni, hogy ez létrejöhessen. Jó barátja, a dobos Al Foster ugyanis utálta ezt a számot és nem volt hajlandó nevét adni ehhez a „funkys backbeat”-hez, ezért unokaöccse, Vince Wilburn Jr. vette át a dobos szerepét a felvételen.

Abban, hogy Miles ennyire odavolt ezért a számért, minden bizonnyal az is közrejátszott, hogy egyik szerzője a zongorista Steve Porcaro, egy Davis által nagyra tartott jazz-dobos, Joe Porcaro fia volt. Joe Porcaro egyébként olyanokkal játszott együtt, mint Natalie Cole, Don Ellis, Stan Getz, Frank Sinatra, Nancy Sinatra, vagy Sarah Vaughan. Steve Porcaro nagyon hálás volt a feldolgozásért, de lehetett is, hiszen a Miles Davis-féle verzió sokat dobott az eredeti Jackson sláger népszerűségén, aminek ezután számos más újragondolása született a reggae verziótól a New Orleans-i rezesbanda-feldolgozásig.

Miles Davis egy 1985-ös interjúban így beszélt a feldolgozásról: „Egy olyan számban, mint a Human Nature csak a megfelelő hangokat kell játszanod. És ezek a dallam körül vannak. Ezt még Coleman Hawkinstól tanultam, aki úgy tudott eljátszani egy dallamot, hogy közben improvizált rá, pörgette az akkordokat, és te mégis hallottad a dallamot. Én is minden este másik Human Nature-t játszom” - mondta. Egy másik helyen pedig így fogalmazott:

„Nem kell mindenkinek Wynton Marsalisnak lenni, Stardustot és ilyen „sz...t” játszani. Miért ne lehetne a Human Nature egy sztenderd? Teljesen beillik a sorba. A sztenderd olyan, mint egy fajtiszta állat. A dallam és minden rendben van körülötte, és hiába hallottad már ezerszer, újra és újra meg akarod hallgatni. És a sokadik meghallgatásra is ugyanazt az érzést ébreszti benned, mint az első alkalommal”.

<i>We Want Miles!</i> – Néhány megjegyzés Miles Davis módszeréről

Kapcsolódó

We Want Miles! – Néhány megjegyzés Miles Davis módszeréről

Akár véletlen, akár ügyes írói fogás, szimptomatikus jelentőségű, hogy a Ligeti György által a huszadik század egyik legnagyobb muzsikusának nevezett Miles Davis a „szerzőtárs” Quincy Troupe által formába öntött Önéletírás-a a „Listen” szóval kezdődik.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.
Jazz/World ajánló

Myrtill és a SWINGUISTIQUE a Pesti Vigadóban

A februári teltház után április 16-án ismét Jazz Club a Vigadóban! A 2011-ben alakult formáció a múlt század Franciaországának hangulatát idézi meg vidám koncertjével.
Jazz/World ajánló

A jazz maga a szabadság – hirdeti az április végén kezdődő JazzFest Budapest

Az elmúlt évek bebizonyították, hogy Budapest szereti a jazzt, a fellépők pedig szeretik a magyar fővárost. Április 27. és május 14. között immár negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a JazzFest Budapest a főváros különböző helyszíneire, hogy mindenki megtapasztalhassa: a jazz maga a szabadság.
Jazz/World ajánló

Tavaszi zsongás a Budapest Jazz Clubban

A jazz világában is üdítő változatosságot hoz a tavaszi időszak, így a BJC-ben is számos kiváló előadó lép színpadra márciustól májusig. Most a külföldi fellépőket gyűjtöttük csokorba.