Jazz/World

Összművészeti áradás Szőke Szabolccsal és az Akkezdet Phiaival

2016.10.21. 14:09
Ajánlom
A 2016/17-es évad Bábel-est sorozatában első alkalommal október 29-én, az Áradáson találkoznak a különböző műfajok. Ezúttal a Rohmann Dittával kiegészült Trio Squelini, az Akkezdet Phiaiból ismert Závada Péter és Süveg Márk és az Amoeba, illetve Rózsavölgyi Zsuzsa készül a bábeli „zűrzavart” összművészeti előadássá varázsolni a néző szeme láttára.

Az október 29-i Áradás egyik zenei motorja az a Szőke Szabolcs lesz, aki bár már majd' negyven éve a pályán van, lendületét a fiatalok is bátran megirigyelhetnék. Egész életében instrumentális zenét játszott: klasszikus hegedűsként indult a pályán, de kipróbálta magát képzőművészként és színházi alkotóként is, nem mellesleg a horvát népi vonós hangszer, a gadulka mestere is. Formációja, a Trio Squelini egyedi, etnikus – első sorban balkáni, afrikai és keleti – hangzásokat ötvöz kortárs- és klasszikus zenei elemekkel. Ezen az estén a fiatal csellistatehetség, Rohmann Ditta csatlakozik hozzájuk.

Závada Péter

Závada Péter (Fotó/Forrás: Nagy Attila / Müpa)

A slam poetry hazai éllovasai, az Akkezdet Phiai már önmagában is összművészeti produkció, ahol a zene hangulatokkal és ritmusokkal szolgálja ki a nyelvet. Az elsősorban költőként és műfordítóként tevékenykedő Závada Péter szinte a génjeiben hordozza az írást, de édesapjától eltérően ő inkább a kortárs költészet és a hiphop felé fordult, azzal a nem titkolt céllal, hogy a fiatalabb generációval is megszerettesse a számukra olykor száraznak tűnő irodalmat. Ebben pedig tökéletes partnerre talált Süveg Márk személyében, aki, annak ellenére, hogy teljesen más stílusban tevékenykedik, tökéletesen egyenrangú félként van jelen a színpadon. A rapduó zenei hátterét ezúttal az improvizatív jazz, funk és hiphop elemekkel gazdagított nu-jazz formáció, az Amoeba adja majd.

Az összművészetiség nem lehetne teljes a vizuális összetevő nélkül, amit ezúttal a Brüsszelben élő kortárs táncos, Rózsavölgyi Zsuzsa szolgáltat, aki maga is zenészként indult – három hangszeren játszik és énekel is – csak saját bevallása szerint nem szeretett gyakorolni. Így kötött ki végül a táncnál. Azóta is számtalan produkció részese volt, igazi társas lényként a többiek művészetéből tud leginkább inspirálódni.

A Bábel-esteknek pedig épp ez az egyik célja: megteremteni egy olyan egyszeri és megismételhetetlen színpadi szituációt, ahol a teljesen eltérő területről érkező, ámde egymással rokon szellemiségű művészek egymás művészetére reflektálva hoznak létre egy izgalmas, provokatív és újszerű kontextust. A bábeli Áradást Balázsy Panna műsorvezető terelgeti majd.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World magazin

„Mindig keresgélek új előadók után is” – a Hallgató új részében Gyémánt Bálint osztja meg kedvenceit  

„Hallgató” címmel indult el a Fidelio és a GetCloser Concerts közös sorozata, amelyben a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy emblematikus képviselője mutatja meg olvasóinknak, milyen zenéket hallgat mostanában.
Jazz/World magazin

„Youn Sun Nah az egyik legfontosabb példakép számomra" – Karosi Júlia jazzénekes kedvenc lemezei

„Hallgató” címmel indult el nemrég a Fidelio és a GetCloser Concerts közös sorozata, amelyben a hazai, valamint a nemzetközi jazz- és világzenei színtér egy-egy emblematikus képviselője osztja meg olvasóinkkal, milyen zenéket hallgat mostanában.
Jazz/World ajánló

Világsztárokat hoz el tavasszal a Jazzfest Budapest

Lizz Wright, Avishai Cohen, Stanley Clarke, Simon Phillips, Stacey Kent, Stefano Bollani – csak néhány név azok közül a nemzetközi sztárok közül, akik Magyarországra érkeznek április 26. és május 17. között.
Jazz/World ajánló

Női vonások – pénteken a hölgyeké a színpad a Fonóban

Március 10-én a népzene emblematikus női előadói teremtenek táncos hangulatot a Fonó Budai Zeneházban: a Női vonások című műsorban fellép többek között a Fehérnépek Társulat és a Triolina Folk. A koncertek mellett táncházzal is várják a közönséget.
Jazz/World ajánló

Zenei kísérletek, kortárs útkeresések a Fonóban

Csütörtökönként új zenei kísérletekkel telik meg a Fonó: a fellépők között vannak fiatal alkotók, új formációk és olyan zenészek is, akiket már régóta ismerünk és szeretünk, de most más arcukat mutatják.