A kétnapos konferencia első napja mindenki előtt nyitott. A szakmai programra a Magyar Fesztivál Szövetség tagsága mellett szeretettel várják a pajtatulajdonosokat, fesztiválszervezőket, az épített örökség megőrzésében és ápolásában elhivatott szakmai és laikus érdeklődőket egyaránt.
A konferencián az épületek kulturális funkciónak megújulási nehézségeit és lehetőségeit járják körbe, elsősorban a későbbi használat szempontjai szerint.
Építész, néprajzkutató, gasztronómiai szakember és a kultúra számtalan területének művelője között zajlik majd a diskurzus a fellépő művésztől a fesztiválszervezőn át az épületeket üzemeltető intézményvezetőkig és a kultúra működését finanszírozó és támogatásán keresztül azt alakító politikusokig.
Beszélgetéseket szerveznek a pajtákról, azok megújulásáról, a fesztiválok és az épített örökség kapcsolódásáról és a működés alapját adó pályázati lehetőségekről. A konferenciaprogram mellett gasztronómiai élményekben és közös hajókirándulásban is része lehet annak, aki csatlakozik a szakmai programhoz.
Az esemény első napján bemutatkozik a PajtaKult csapata; a résztvevők megismerhetik a küldetésüket, a pajtákban és más, például régi ipari épületekben rejlő lehetőségeket kulturális, közösségi, gasztronómiai és építészeti szempontból. Az érdeklődők a Magyar Fesztivál Szövetség aktualitásairól, kultúrpolitikáról, a régi terekben szerveződő fesztiválokról és a hozzájuk kapcsolódó pályázati lehetőségekről hallgathatnak beszélgetéseket.
Az eseményt a Magyar Fesztivál Szövetség, a PajtaKult és Fonó Budai Zeneház munkatársai közösen álmodták és valósítják meg a Hype-stáb koordinációjával, a Hagyományok Háza által biztosított csodálatos helyszínen.
Az első nap ízeiért Novotny Antal, a veresegyházi Katlan Tóni Kultúrkonyha megálmodója felel. A tartalmas napot egy közös hajókázással zárjuk a Dunán.
A konferencia második napján tartja tagjainak éves közgyűlését a Magyar Fesztivál Szövetség, ezzel párhuzamosan a PajtaKult programhoz kapcsolódva építészetről, illetve a magyarországi pajtákról esik majd szó.
Szeptemberben indult és azóta mintegy száz pajtát fog össze a Pajtakult komplex értékmentő és értékteremtő projekt, amely összefüggésszerűen gondolkodik a hazánkban és a teljes Kárpát-medence területén levő pajtaépületek közösségi és kulturális hasznosításáról.
A zenei szakemberek, művészek, építészek, kommunikációs szakértők által életre hívott Pajtakult összefogja mindazon törekvéseket és szintetizálja mindazokat a tapasztalatokat, amelyek ez irányban az elmúlt években egymástól függetlenül elindultak a különböző helyszíneken.
Az építészeti innováció magával hordozza, húzza, alakítja a közösségek mindennapjait is, a Pajtakult pedig előrevetíti azokat a jó megoldásokat, amelyek a közösségeket felszabadultabb, kulturáltabb együttléthez segíthetik,
legyen az oktatás, szabadidő, kultúra vagy más közösségi találkozás”, vélik a szakemberek.
Pajtától a palotáig
Április 19-20.
Hagyományok Háza
Részvétel az első, nyilvános napon: 13.000 Ft, amelyben tartalmazza:
– részvételt a konferencián
– a veresegyházi Katlan Tóni Kultúrkonyha ebédjét
– közös hajókázást.
A jegyek itt érhetők el.
A második napra a pajtatulajdonosokat és a Fesztiválszövetség tagjait várják.
Videócsatornák a YouTube-n itt és itt.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Skanzen, Szentendre (forrás: Fonó Budai Zeneház)