„Pál István központi alakja volt a népi kultúrának, mindenki ismerte. Jóval a kilencvenen túl is fáradhatatlan akarattal vitte a palóc kultúra hírét.
A legnagyobb örömmel utazott el az ország bármely pontjára, hogy megmutassa a tudását, és megvolt benne az ehhez szükséges karizma és exhibicionizmus is. Aki egy kicsit is fogékony a népi kultúrára, biztos, hogy találkozott vele az utóbbi 25-30 évben” – jellemezte a 96 éves korában elhunyt Pál Istvánt Fehér Viktor, a koncert szervezője. Hozzátette: „Ez a koncert Palócföld két legfontosabb jelképének egymásra találása: Pál István a palóc pásztorkultúra központi alakja, Hollókő pedig épített öröksége révén a legismertebb palóc falu, a világörökség része” – mondta.
A szervező megkereste Pista bácsinak azon tanítványait, akik a leginkább elmélyültek az ő zenei és szellemi hagyatékában.
„Agócs Gergely, Juhász Zoltán, Bese Botond, Dóra Áron és Nagy Gábor prezentálja azt az egyórás koncertet, amivel meghajlunk Pista bácsi személye és tudása előtt.
Mind-mind kiváló zenészek, kutatók, akik nagyon sokat dolgoztak azon, hogy Pista bácsi örökségét a lehető legalaposabban felgyűjtsék, publikálják, és továbbadják az utókornak. Az ő munkájuk nélkül az egész magyar kultúra lenne kevesebb. A koncerten mindenki a személyes történeteit és tapasztalatait fogja átadni nekünk Pista bácsi dalain keresztül” – árulta el a fellépőkről Fehér Viktor.
A Nagy Gábor által szerkesztett koncerten felvonultatják mindazt, amit Pál Istvántól kaphatott a magyar népművészet ének, duda, furulya, mese, hangszerkészítés és pásztorhagyományok terén.
„Pista bácsi a hetvenes évek végén, nyugdíjba vonulásakor hangfelvételt készített önmagáról, felvette a kedvenc dalait a saját otthonában.
Így egy különleges felvétel van a birtokunkban, mivel ebben az esetben nem népzenekutató rögzítette a hagyományos zenész tudását, hanem a zenész saját maga. Valószínűleg ezek a dalok álltak hozzá a legközelebb, így azt gondoltuk a koncert résztvevőivel közösen, hogy jó lenne ebből az anyagból is szemezgetni a koncerten” - mondta Nagy Gábor, a koncert szerkesztője.
A június 9-én 15:00-kor kezdődő koncert a Halmos Béla Program és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre.
Pál István 1919-ben született a Nógrád megyei Kétbodonyban egy kilenc gyermekes család első fiúgyermekeként. Családja kizárólag pásztor felmenőket tartott számon, édesanyja és édesapja is kanászcsalád sarja. Pál István egészen kicsi gyermekkora óta kísérte apját két öccsével együtt a legelőre, így szinte belenőtt a pásztormesterségbe. István a három fiú közül egyedül vette át a furulyás, a flótás, a dudás örökséget, a hangszerek elkészítési módját, valamint a pásztorfaragást. Pál Istvánt 1992-ben fedezték fel újra a népzenekutatók. Ettől kezdve rendszeresen jártak hozzá néprajzi gyűjtők, furulyázásáról, dudálásáról, énekeiről számos felvétel készült. Egész életében egyetlen dolog éltette: hogy minél teljesebben átadhassa zenei örökségét. Ebben is az apai példa - általánosabban a pásztorősök példája - érvényesült. Az a szemlélet, mely szerint a tudással az átadás kötelezettsége is együtt jár.