Jazz/World

Palya Bea és Juronics Tamás is gyermekeknek mesél

2016.09.14. 14:20
Ajánlom
Hogyan lesz valakinek az orgona, az opera vagy a kortárs tánc a szenvedélye? A Müpa 2016 októberében induló Szenvedélyem című sorozatában ismert előadók vallanak művészetükről. Az élő zenével kísért matiné mellett más újdonságokat is tartogat a 2016/17-es évad a legkisebbek számára. Az általános iskolások Zenés tízórain ismerkedhetnek a különböző műfajokkal, vasárnap délelőttönként pedig továbbra is a gyerekek veszik birtokba az épület tereit.

Egykor Amerikából érkezett Magyarországra Danny Bain, aki szeptember 10-én, az új évad első gyerekeknek szóló előadásán egy különleges hangú ghánai hangszerrel, a balafonnal és egy afrikai népmesével egyből a szavannák világába röpíti hallgatóságát. Sok iskolás biztos örömmel fogadná, ha tízóraiját nem a suliban, hanem egy koncerten kapná meg. Erre ad lehetőséget az általános iskolásoknak szóló Zenés tízórai című sorozat, ami olyan műfajokkal ismerteti meg a fiatalokat, amelyekkel többségük otthon és az iskolában sem találkozik. Szeptember 22-én Máthé Evelin a jazz, októberben az Ethnosound a világzene, míg novemberben a Góbé Zenekar a népzene rejtelmeibe avatja be az érdeklődőket. Két nappal később Stravinsky A katona története című darabjának mesés-táncos feldolgozását francia nyelven adja elő a Coincidance Társulat.

Palya Bea

Palya Bea (Fotó/Forrás: Emmer László)

A Matinékoncertek nagy sikerű, a kulisszák mögött zajló munkafolyamatokba is betekintést engedő előadásai Műhelykoncertek néven folytatódnak. Októberben egy szüreti mulatság, decemberben pedig A varázsfuvola előkészületeibe kapcsolódhatnak be a gyerekek. A Szenvedélyem című sorozat alkalmain másként leshetünk be a színfalak mögé. Fassang László az orgona, Palya Bea a népzene, Ókovács Szilveszter az opera, Juronics Tamás pedig a kortárs tánc szépségéről és fontosságáról mesél majd. A beszélgetéseket zenei blokkok egészítik ki, hogy minél érhetőbbek és élményszerűbbek legyenek a személyes élményekre fókuszáló történetek.

Természetesen tovább folytatódnak a Müpa jól megszokott sorozatai is. Vasárnaponként, a Cifra Palota ingyenes előadásain és készségfejlesztő programjain a felhőtlen szórakozásé a főszerep. A Hang-szer-szám zenés foglalkozásain magyar néphagyományból ismert hangszereket mutatnak be. A legkisebbeket pedig a Babakoncertek és Ringató foglalkozásai várják.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Színház

„Meghallja-e a színház a segélykiáltásokat?” – itt a színházi világnapi üzenet

„Működhet-e a színház a különbözőségek együttélésének műhelyeként vérző traumáink figyelembevétele nélkül?” – Theodórosz Terzopulosz görög rendező sorai a színházi világnap kapcsán.
Zenés színház

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.
Jazz/World ajánló

Myrtill és a SWINGUISTIQUE a Pesti Vigadóban

A februári teltház után április 16-án ismét Jazz Club a Vigadóban! A 2011-ben alakult formáció a múlt század Franciaországának hangulatát idézi meg vidám koncertjével.
Jazz/World ajánló

A jazz maga a szabadság – hirdeti az április végén kezdődő JazzFest Budapest

Az elmúlt évek bebizonyították, hogy Budapest szereti a jazzt, a fellépők pedig szeretik a magyar fővárost. Április 27. és május 14. között immár negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a JazzFest Budapest a főváros különböző helyszíneire, hogy mindenki megtapasztalhassa: a jazz maga a szabadság.