Jazz/World

Parádés koncertek a jazztörténeti kiállításon

2016.03.31. 15:54
Ajánlom
Május elsejéig meghosszabbították a Képes Magyar Jazztörténeti Kiállítást a Vendéglátóipari Múzeumban. Az időszakos tárlat kísérőrendezvényeként a magyar jazz színe-java fellép a Kulteában.

Többek között Babos Gyula, Deseő Csaba, Csík Gusztáv, Dresch Mihály és Szakcsi Lakatos Béla is elfogadták a Vendéglátóipari Múzeum meghívását. Ezek a kiválóságok az NKA támogatásának köszönhetően ingyenesen látogatható koncerteken lesznek hallhatók a Kulteában. A kiállítás ugyan eredetileg hamarabb zárt volna, ám a Nemzetközi Jazznap, illetve a hazai rendezvénysorozat, a jazznap.hu kedvéért a kiállítás május 1-ig látogatható. A Kultea pódiumon április 30-án a magyar jazz egyetlen, „a nemzet művésze” címet büszkén viselő előadója, Szakcsi Lakatos Béla lép fel Orbán György bőgős és Jellinek Emil (alias Emilio) dobos kíséretében.

Képes Magyar Jazztörténet című kiállítás több mint száz esztendő eseményeiből válogat. Igen tekintélyes méretű anyag állt a kiállítók rendelkezésére, köszönhetően Simon Géza Gábor, a kiállítás főkurátora, és munkatársa, dr. Bajnai Klára gyűjteményének. A tárlókban és falakon az Országos Széchenyi Könyvtár Zenemű-, és Színháztörténeti Tára és a ceglédi Dobmúzeum gyűjteményéből, valamint Gyémánt László, Külüs László és Nyakas Attila festőművészek továbbá Siklós Péter és Hutton László fotóművészek munkáiból láthatunk dokumentumokat, képeket. Az érdeklődők kották, plakátok, lemeztasakok, szakkönyvek, CD-k, valamint hangszerek között sétálva szelhetik át a magyarországi jazztörténet első, bő évszázadát, az 1853-as korai előzményektől egészen a jelenkorig. Figyelemmel kísérhetik a korai jazz megjelenését a pezsgő századelő idején, a húszas évek plakátjain keresztül, majd további hányatott sorsát a kommunista rezsim ideje alatt, amikor a jazz a „tánczene” és az „esztrád muzsika” banánszoknyája mögé volt kénytelen rejtőzni. Tanúi lehetnek a másodvirágzásnak, a hatvanas évek feltámadásának, és napjaink ezerszínű jazz-életének olyan páratlan dokumentumok segítségével, amelyek elénk varázsolják a magyarországi jazz múltját és jelenét.

A Kultea műsora:

március 31., csütörtök, 19 óra - Elek István Quartet

április 7., csütörtök, 19 óra - Bágyi Balázs New Quartet

április 14., csütörtök, 18 óra - Halper Hendrix Experiment

április 21., csütörtök, 19 óra - Deseő Csaba és a Gyárfás Trió

április 24., vasárnap, 19 óra - Csík Gusztáv

április 29., péntek, 19 óra - Dresch Quartet

április 30., szombat, 18 óra - Szakcsi trió

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Nyitás a végtelenre – interjú Baráth Emőkével

Sűrű a világjáró Baráth Emőke nyárelője, ezúttal itthon. Májusban Mozart Idomeneo, Kréta királya című operájában formálja meg Iliát, június 3-án pedig Aranykor: Mítosz címmel ad nagyszabású koncertet.
Klasszikus

Tomboló siker fogadta a Fesztiválzenekart – Mahler-koncertjük visszahallgatható

Ötcsillagos kritikák zúdultak Fischer Iván karmesterre és a Budapesti Fesztiválzenekarra (BFZ) májusi európai turnéjuk után. Bécs, London, Brugge és Lipcse közönsége egytől egyig álló ovációval ünnepelte a magyar együttest.
Vizuál

Buda Flóra Anna: Van magyar pénz a filmben, csak sajnos ez nem a Filmintézet érdeme

Háromszor is visszautasították Buda Flóra Anna filmtervét, most mégis gratuláltak az Arany Pálmához. A rendező szerint sajnálatos, hogy az ügy eltereli a figyelmet arról, kik, mekkora energiát fektettek a filmbe.
Könyv

Négy nap a kortárs magyar irodalom bűvöletében – jön a 94. Ünnepi Könyvhét

Könyvbemutatók, dedikálások, beszélgetések, koncertek és egyéb programok várják a közönséget június 8. és 11. között a Vörösmarty téren és a Duna-korzón.
Klasszikus

Nemzetközi zenei díjat nyert az Országos Széchényi Könyvtár tanulmánykötete

Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) által 2021 őszén kiadott „Eritis mihi testes”. Az 1938-as budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus hangfelvételei című kétnyelvű tanulmánykötet rangos nemzetközi díjat nyert.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World hír

Őselemek a Napfonat tolmácsolásában – megjelent a Harmatcseppben él a világ bennem című lemez

Második nagylemezével jelentkezik A Dal 2022-es döntőjébe is bejutó a capella együttes. A lemez már kapható digitális terjesztésben, hamarosan fizikai formájában is megjelenik a Fonó gondozásában.
Jazz/World ajánló

Június első hétvégéjén a jazz zene körül forog minden Szentendrén

Nyolc koncerttel várja a jazzrajongókat a Jazz Estek Szentendre rendezvénysorozat a Barcsay udvarban június 2. és 4. között.
Jazz/World magazin

Bornai Tibor a Balatoni nyárról: Az igazi líra a hétköznapok apró rezdüléseiben bújik meg

A KFT együttes énekes-billentyűsét a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán kérdeztük a zenekar legendás, Balatoni nyár című slágeréről.
Jazz/World interjú

„A nagyon jó dalokat régen megírták”

A Canarro New York, Párizs, Budapest című lemeze idén Fonogram-jelölést kapott. A francia manouche swinget unikális módon képviselő zenekar május 27-én a Fonó színpadán lép fel. A zenekar vezetőjével, Szakál Tamással beszélgettünk.
Jazz/World ajánló

„Vannak olyan lemezek, amelyekhez régi érzelmek kötnek” – Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész kedvencei

„Hallgató” címmel indult el a Fidelio és a Jazzfest Budapest közös sorozata, amelyben a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy kiemelkedő alakja mutatja meg olvasóinknak, milyen zenéket hallgat mostanában. A sorozat nyolcadik részében Balázs János zongoraművész kedvenceibe hallgathatunk bele.