Jazz/World

Pólyánhegyaljai népzene

2011.01.17. 16:37
Ajánlom
A Hagyományok Háza gondozásában 2010-ben megjelent Új Pátria sorozat harmincadik lemeze Pólyánhegyalja népzenéjét mutatja be.

A Pólyánhegyalja (szlovákul Podpoľanie) az észak és nyugat felől a Garam vize által övezett, közép-szlovákiai Pólyán (Poľana) hegységről kapta a nevét. E néprajzi régió kitölti a történelmi Zólyom vármegye területének nagy részét. A tájegység magját keleten Zólyommiklós (Detvianska Huta), délen Nagyszalatna (Zvolenská Slatina), északon pedig Libetbánya (Ľubietová) községek határolják. A levéltári források arról tanúskodnak, hogy a Pólyánhegyalján már a Zólyomi Erdőispánság megszervezésének idejében (12. század) is élt szláv lakosság. A régió gazdasági fejlődésére nagy hatást gyakorolt a 13. század folyamán, német telepesek (türingiai szászok) közreműködésével fellendült a bányászati tevékenység. A németek viszont a szabad bányavárosokon kívül valószínűleg soha nem alkottak itt számszerű többséget, s a magyarok is csak jelentéktelen arányban, a megyei adminisztráció, illetve a helyi nemesség soraiban jelentek meg. Pólyánhegyalja faluközösségeit - amennyire az a népességösszeírások adataiból kiolvasható - a középkor óta folyamatosan itt élő szlovákok ősei alkották. A 15-16. század folyamán érkező vlach pásztorok is a szláv etnikai jelleget erősítették, a Felföldre települő vlachok ugyanis - a közvélekedéssel ellentétben - nem újlatin, hanem balkáni eredetű szláv nyelveket beszéltek, melyeket a hosszú vándorlás során ruszin és lengyel hatások is érhettek.

Jelen kiadványunk legjobb tudomásunk szerint nemcsak a horháti népzene, de általában a pólyánhegyaljai szlovákok zenei hagyományának első önálló magyarországi kiadványa. A lemez felvételeit a zenei hagyomány dallamanyagából oly módon igyekeztük összeválogatni, hogy azon képviseltetve legyenek a régió autochton zenefolklórjának legjellemzőbb műfajai. Mindezek tolmácsolásához olyan előadókat választottunk, akik a tájegység népzenéjének gyakorlott, szakavatott előadói. Lemezünk énekes felvételei többségének előadója, az 1940-ben született Martin Škamla "Srniačik" egy régi, Horháton már több mint háromszáz éve számon tartott családból származik. Élete során az állami bányavállalatnál betöltött sofőri állása mellett a pásztorkodástól a földművelésen át az erdei munkáig a helybéli hagyományos gazdálkodás szinte minden válfajában kipróbálta magát. Az ének és a tánc színpadi előadásában is jártas, hiszen tízéves korától fogva tagja a helybéli hagyományőrző együttesnek. A tipikusan "női" műfajok dallamait lemezünkön felesége, Anna Škamlová sz. Ľuptáková előadásában hallhatjuk. A budapesti felvételeken részt vett Ondrej Selecký "Čajdes" is, akinek éneke dallamválogatásunk utolsó felvételén hangzik fel.

 

A lemezsorozat ide kattintva vásárolható meg.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Ókovács Szilveszter azonnali hatállyal felmondta Kesselyák Gergely szerződését

A karmester-operarendező, aki korábban a miskolci Bartók Plusz Operafesztivál igazgatója is volt, maga is pályázott az Opera élére, és a szakértői bizottság a legtöbb szavazattal támogatta. CIKKÜNK FRISSÜLT ÓKOVÁCS SZILVESZTER KÖZLEMÉNYÉVEL!
Színház

„Önök minden pályázatunkat elutasították” – Közös nyílt levelet írtak a független társulatok

A huszonöt színházi társulat levelét azoknak az „ismeretlen kurátoroknak” címezte, akik a közelmúltban nulla forint támogatást ítéltek meg nekik. A Rózsavölgyi Szalon is beszámolt arról, őket hogyan érintette a döntés. CIKKÜNK FRISSÜLT!
Zenés színház

Rost Andrea nem lép fel a Magyar Állami Operaházban a jövő évadban

Az énekesnő döntéséről tájékoztatta az intézmény főigazgatóját, Ókovács Szilvesztert, és az idén nyárra meghirdetett Varázsfuvola-előadásokból is kilép.
Klasszikus

A zeneélet kivételes művészei fogtak össze a magyar klasszikus zene helyzetének javítása érdekében

Hét Kossuth-díjas művész elnökségével megalakult a Magyar Muzsikusok Szövetsége, melynek célja a klasszikus zene társadalmi elfogadottságának emelése, a magyar zene értékeinek megőrzése és fejlesztése egy átfogó stratégia megalkotásával.
Klasszikus

Száz év hét napban – a BMC Ligeti Fesztiválján jártunk

A Ligeti György születésének századik évfordulója alkalmából rendezett eseménysorozat csúcspontja a Budapest Music Centerben rendezett egyhetes fesztivál volt. Négy, igencsak különböző típusú koncerten jártunk

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

A Bamboléót is elhozza a Margitszigetre a Chico & the Gypsies

Június 14-én a katalán rumba és a latin pop koronázatlan királyai, a Chico & the Gypsies állnak a Margitszigeti Színház deszkáira, hogy virtuóz gitárjátékukkal, szenvedélyes énekükkel és örökzöld slágereikkel hívják táncba a jelenlévőket.
Jazz/World gyász

Elhunyt Astrud Gilberto

A The Girl from Ipanema című dallal világhírűvé váló, a bossa nova megalapítói közé tartozó brazil énekest nyolcvanhárom éves korában érte a halál.
Jazz/World interjú

„A közös nevezőt a jazz biztosítja, illetve az egymás iránti nyitottság” –  interjú Dés Andrással a T.E.L.D. első lemezéről

Négy remek művész találkozásából megszületett a T.E.L.D. első lemeze a Fonó gondozásában. Az új zenei anyagról a jelenleg Bécsben élő, Budapesten sokat koncertező Dés András ütőhangszeres művésszel beszélgettünk.
Jazz/World hír

Őselemek a Napfonat tolmácsolásában – megjelent a Harmatcseppben él a világ bennem című lemez

Második nagylemezével jelentkezik A Dal 2022-es döntőjébe is bejutó a capella együttes. A lemez már kapható digitális terjesztésben, hamarosan fizikai formájában is megjelenik a Fonó gondozásában.
Jazz/World ajánló

Június első hétvégéjén a jazz zene körül forog minden Szentendrén

Nyolc koncerttel várja a jazzrajongókat a Jazz Estek Szentendre rendezvénysorozat a Barcsay udvarban június 2. és 4. között.