Jazz/World

Quincy Jones mindenkit leszólt, csak a jazz-zenészeket kímélte

2018.02.09. 15:11
Ajánlom
Az idén 85 éves producerlegendával interjúzott a Vulture magazin, amiben kiteregette a szennyest Michael Jacksonról, demitizált olyan zenészeket, mint Jimi Hendrix és Paul McCartney, beszélt Trumpról, a rasszizmusról, és arról is, mi a baj a mai popzenével. Csak a jazzt magasztalta.

Quincy Jones a jazz-zenészeket félelmetes tehetségű alakokként írja le, akiktől még egy olyan nagy formátumú zenész is megriadt, mint Jimi Hendrix:

Úgy volt, hogy játszik majd a Gula Matari című albumomon, de végül beadta az unalmast. Megijedt attól, hogy Toots Thielemansszal, Herbie Hancockkal, Hubert Lawsszal, Roland Kirkkel játsszon – ezek a srácok tényleg kegyetlenek. Toots volt minden idők egyik legfantasztikusabb szólistája. Ezek a formák, akik a felvételemen játszottak, a világ legdurvább zenészei voltak és Hendrix nem akart velük játszani”

- mondta, de hozzátette, ismert egy zenészt, aki majdnem olyan jól énekelt és zenélt, mint Hendrix: Paul Allen, a Microsoft társalapítója, akit egyszer egy privát bulin hallott a jachtján zenélni, és szerinte nagyon jó. Íme:

Az interjúban Paul McCartneyt sem kíméli, de szerinte Ringo Star dobolása még nála is gyengébb. Elmesél egy stúdiózást, amikor három óra alatt sem tudott feldobolni egy részt. „Mondtuk neki: »Tesó, igyál egy világost, egyél, pihenj egy másfél órát«. Elment, addig pedig behívtuk Ronnie Verrel jazzdobost, aki 15 perc alatt feljátszotta az egészet. Amikor Ringo visszajött, és visszahallgatta a felvételt, azt mondja, »nem is rossz«.

Persze, motherfucker, mert nem is te vagy az!”

A producer-zeneszerző azt is kifejti az interjúban, szerinte mi a baj a mai könnyűzenével: az, hogy nincs mögötte elég nagy zenei tudás.

A mostani zenészek mind a múlt zenei elveit ismételgetik. A bebopról beszélek. Például Michael Jackson a Baby Be Mine-ban Coltrane zenéjét poposította. Szóval a fiatal kölykök is bebopot hallgatnak, csak nem tudnak róla. A jazz a zenei hierarchia csúcsán áll, mivel ezek a srácok mindent megtanultak a zenéről, amit csak lehetett. Akármikor láttam Coltrane-t, mindig nála volt Nicolas Slonimsky könyve”.

Quincy Jones Slonimsky Thesaurus of Scales and Melodic Patterns című könyvéről beszél. „A könyv elején van egy 12 hangnemes példa – ez maga a Giant Steps. Mindenki azt hiszi, hogy ezt Coltrane írta, de valójában nem ő volt, hanem Slonimsky. Ezután a könyv után az összes jazz-fickó elkezdett 12 hangnemben improvizálni. Coltrane addig hordta magával ezt a könyvet, amíg ki nem estek a lapjai” - emlékszik vissza Quincy Jones, aki szerint Coltrane a Giant Stepsszel merészkedett a legmesszebb a zenében.

Mi köze volt Coltrane-nek Einsteinhez?

Kapcsolódó

Mi köze volt Coltrane-nek Einsteinhez?

A tudós és szaxofonista Yusef Lateef szerint nagyon is sok. Az úgynevezett Coltrane-kör tanulmányozása közben ugyanis meglehetősen sok egyezést talált Einstein kvantumelméletével.

A kérdésre, hogy a mai popzenében is hallja-e a jazz-szellemét, határozott nemmel felel. 

Az emberek feladták ezt azért, hogy pénzt keressenek. Én soha életemben nem csináltam zenét pénzért, vagy hírnévért. Isten kisétál a szobából, ha elkezdesz a pénzen gondolkodni”

- fogalmaz, és azt is állítja, semmi új nem történik a modern pop zenében. „Csak a loopolás megy, de nincs egy ki...szott dal. Pedig a dalnak ereje van, az énekes pedig az üzenet. A legjobb énekes sem tud megmenteni egy rossz dalt. Ez a legnagyobb lecke, amit producerként megtanultam az elmúlt 50 évben. Ha nincs egy jó dalod, tökmindegy, milyen körítést raksz hozzá” - summázta a producer, aki a kérdésre, hogy mit tart a legnagyobb, személyes zenei innovációjának, csak annyit felel:

„Mindent, amit csináltam”.

Quincy Jones

Quincy Jones (Fotó/Forrás: Rodin Eckenroth / Getty Images Hungary)

Azért van, akit magán kívül még elismer: Bruno Mars, Chance the Rapper, Kendrick Lamar és Ed Sheeran tetszik neki a mai előadók közül. Quincy Jones rengeteg aranyköpést hintett el az interjúban, ezeket az index is szemlézte, de vannak valóban tanulságos részek is benne. Beszél a rasszizmusról is, ami szerinte a harmincas évek óta még mindig tapintható. „Nagy utat tettünk meg ebben, de még mindig nagy út áll előttünk. 

1964-ben, amikor Vegasban éltem, volt egy hely, ahová nem mehettem be, mert fekete voltam, de Frank (Sinatra) elintézte nekem, hogy bemehessek. Egyéni erőfeszítések kellenek a változáshoz”

- fogalmazott. A producerlegenda azt is elárulta, hogy nem fél a haláltól, és hogy jelenleg a Quest Tv foglalkoztatja a leginkább, ami a zenei Netflix lesz. Rengeteg erőt érez magában ehhez: „Két éve nem iszom, és 29-nek érzem magam. Micsoda élet ez, ember!”

Zseniális ötlettel állt elő Quincy Jones: online jazztévét indított

Kapcsolódó

Zseniális ötlettel állt elő Quincy Jones: online jazztévét indított

A 84 éves amerikai zenei producer és zeneszerző gondolt egyet és létrehozta a Qwest TV-t, ahol a világ leghíresebb jazz-zenészeinek koncertfelvételei és portréfilmjei egy helyen érhetőek el streamelt és archivált formában.

(via: vulture.com)

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

95. életévében elhunyt Párkai István kóruskarnagy

A Kossuth- és Liszt-díjas kóruskarnagy, a nemzet művésze, a Zeneakadémia karmester és karvezető tanszékének egykori tanszékvezető tanára 1963-ban alapította meg a Liszt Ferenc Kamarakórust, amelynek harminc évig vezető karnagya volt.
Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Vizuál

Petőfi 200 – Vetítéssorozat indul a Toldi Moziban

Március 23. és június 8. között klasszikus filmek és szakértői beszélgetések segítségével idézhetjük meg a kétszáz éve született költő alakját, emlékezetét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World magazin

„Youn Sun Nah az egyik legfontosabb példakép számomra" – Karosi Júlia jazzénekes kedvenc lemezei

„Hallgató” címmel indult el nemrég a Fidelio és a GetCloser Concerts közös sorozata, amelyben a hazai, valamint a nemzetközi jazz- és világzenei színtér egy-egy emblematikus képviselője osztja meg olvasóinkkal, milyen zenéket hallgat mostanában.
Jazz/World ajánló

Világsztárokat hoz el tavasszal a Jazzfest Budapest

Lizz Wright, Avishai Cohen, Stanley Clarke, Simon Phillips, Stacey Kent, Stefano Bollani – csak néhány név azok közül a nemzetközi sztárok közül, akik Magyarországra érkeznek április 26. és május 17. között.
Jazz/World ajánló

Női vonások – pénteken a hölgyeké a színpad a Fonóban

Március 10-én a népzene emblematikus női előadói teremtenek táncos hangulatot a Fonó Budai Zeneházban: a Női vonások című műsorban fellép többek között a Fehérnépek Társulat és a Triolina Folk. A koncertek mellett táncházzal is várják a közönséget.
Jazz/World ajánló

Zenei kísérletek, kortárs útkeresések a Fonóban

Csütörtökönként új zenei kísérletekkel telik meg a Fonó: a fellépők között vannak fiatal alkotók, új formációk és olyan zenészek is, akiket már régóta ismerünk és szeretünk, de most más arcukat mutatják.
Jazz/World gyász

Elhunyt Wayne Shorter szaxofonos

A világhírű amerikai jazz-zeneszerző nyolcvankilenc éves korában hunyt el – írja a New York Times. A zenész halálhírét sajtósa erősítette meg a lapnak. Halálnak okáról egyelőre semmit nem tudni.