„A Kossuth-díj a létező legnagyobb elismerés, amiben egy művész részesülhet, azt sajnálom, hogy költő édesapám, Kiss Tamás nem kaphatta meg" - nyilatkozta 2014-ben, az elismerés átvételekor Kobzos Kiss Tamás, az idén, május 30-án 65 éves születésnapját ünneplő zenész, előadóművész, zenepedagógus. Egyedülálló előadóművészi pályája, népzenei oktatómunkája, valamint a magyar népzene hazai és külföldi népszerűsítése érdekében végzett tevékenysége elismeréseként vehette át a díjat. „Nem tudom szétválasztani magamban az énekmondó zenészt, a tanárt, a népdalkutatót. Elsősorban énekesnek tartom magam, a különleges hangszerek ezt segítik" - mondta.
A Kobzos előnevet 1977-ben apja egyik tanítványától, Buda Ferenctől kapta. Sokan emiatt azt gondolják, hogy ő kobzos, de nála az éneklés a lényeg - a kobzos elnevezés pedig egykor elsősorban énekest jelentett. Kobzos Kiss Tamás zongorázni, gitározni tanult szülővárosában, Debrecenben, majd a fővárosba kerülve, 1974-ben rövid ideig a Kaláka együttes tagja lett. Később elsősorban szólistaként folytatta pályáját, de hosszú ideig dolgozott énekes szólistaként Szabados György zeneszerző-zongoristával is, és a hetvenes-nyolcvanas években a Kecskés-együttesben, majd (máig) a bécsi székhelyű Clemencic Consortban és a szintén bécsi Accentus Austria együttesben tevékenykedett. Duóban a provanszi Michel Montanaro és a török Erdal Salikoglu a partnerei. (Montanaróval 2014-ben az Óbudai Társaskörben is fellépett). Több mint 30 lemezfelvételen szerepel, s fellépett Európa szinte minden országában, Japánban, Kínában, az Egyesült Államokban, nemrég pedig Kazahsztán két Zeneakadémiájában tartott koncerteket. 1986 óta tanít az Óbudai Népzenei Iskolában, amelynek 1991 óta igazgatója is.
A május 31-i est első részében az ünnepelt, Kobzos Kiss Tamás (ének, koboz, saz) és Kónya István (reneszánsz lant) lép színpadra. Budavár történeti zenéjéből elhangzanak Oswald von Wolkenstein, Hans Sachs, Conrad Paumann, Paul Hofhaimer, Tinódi Lantos Sebestyén, Bornemisza Péter, Görcsöni Ambrus,Balassi Bálint, Francesco Spinacino, Bakfark Bálint, Hans Neusidler, Marco Facoli, Wojciech Adalbert Dlugoraj és ismeretlen szerzők művei, a második részben pedig a tanítványok köszöntőjére kerül sor.