Jazz/World

„Réteken és mezőkön improvizáltam hosszasan”

2021.01.21. 09:15
Ajánlom
Nyolcadik szerzői lemezét készítette el Tóth Viktor, a hazai jazz-színtér különleges alakja. A szaxofonos, zeneszerző Have No Fear című albumát a Tóth Viktor Arura Trió rögzítette, az élő anyag ihletője a természet volt.

„Tizenöt éve van egy hagyományos alföldi tanyám, ahová eddig elsősorban azért jártam le, hogy nyugodt körülmények között gyakorolhassak. Most a járvány első hullámában három hónapot töltöttem ott, és mivel nem voltam egyedül, réteken és mezőkön improvizáltam hosszasan a hangszeremen, miközben nyomon követtem a természet ébredését, a vándormadarak érkezését. A számok nagy része itt született”

- mesélte a zenész.

Mint mondta, a lemez egyik darabja, a Moon Illusion azt mutatja meg, milyen a telihold, amikor nincs fényszennyeződés, és az ember egy teljesen fekete égboltot lát. Tóth Viktor számára a zeneszerzés tudattalan állapot, amelyből érzéshalmazok, begyűjtött emlékképek törnek elő.

A sokféle zenei együttműködésben, formációban dolgozó Tóth Viktor Arura Triójában a hazai jazz-színtér két másik jelentős improvizatőre, Lukács Miklós cimbalmos és Orbán György nagybőgős játszik. A csapatnak 2014 után (Szemed kincse) ez a második közös anyaga.

„Ezt a fajta zenét, amelyben nem a hangokról és a ritmusokról van szó, hanem valami egészen másról, csak nagyon magas szintű és egyben nyitott zenészek képesek játszani. Szerencsés vagyok, mert zenésztársaim ilyenek. A lehető legjobban próbálnak kapcsolódni a zeneszerzői koncepcióhoz, az abból fakadó gondolatiság létrehozásához, egyéni belső világukkal ötvözve. A magból hárman együtt hozunk létre egy fát” – fogalmazott a szaxofonos.

Tóth Viktor Arura Trió a Rolf-Liebermann-Studióban

Tóth Viktor Arura Trió a Rolf-Liebermann-Studióban

A fa nemcsak szimbolikus módon van jelen az alkotásban. Tóth Viktor a tanyától nem messze rábukkant egy zarándokhelyre, ahol az ott álló hét tölgy a hagyomány szerint gyógyító erővel rendelkezik. Ez a találkozás, a fák üzenete áthatja az egész lemezt.

Az album kulcs kompozíciója az Elsüllyedt városok, amely Weöres Sándor verse nyomán kapta címét. „Ő arról ír, hogy ami volt, az nem hiába történt. Ez egybeesik azzal, amit én gondolok a múltról, a tradíció tiszteletéről. A meglévő bölcsesség újragondolásával próbálkozom, az Elsüllyedt városok tükrözi, amit néhány éve Indiában átéltem.”

havenofear-095333.jpg

Tóth Viktor Arura Trio: Have No Fear (Fotó/Forrás: Fonó Records)

A Have No Fear anyagát a trió a járvány első két hulláma közötti időszakban, tavaly júliusban koncerten rögzítette az Opus Jazz Clubban. Tóth Viktor stúdiófelvételeket hosszú évek óta nem készít. „Számomra nagyon fontos az őszinteség, a koncerteken arra törekszünk, hogy azt játsszuk el, ami abban a pillanatban szükséges. Nem megyünk el jól kiszámítható irányokba, a hallgató és saját magunk kizökkentése a cél a megszokásokból.”

Megjegyezte, hogy a karanténidőszakban azért nem csinált online koncerteket, mert zenélésének szerves része a testi-lelki kapcsolódás, „közösségi örömünnep” közönséggel és zenésztársakkal egyaránt.

„A Have No Fearen hallható, milyen hihetetlen energiák szabadultak fel a hosszú bezártság után, újra emberek előtt. Az anyag egy kiáltás a karanténból a szabadság, a remény felé.”

A 43 éves zenész dolgozott már énekesekkel, rapperekkel (Berki Tamás, Leena Conquest, Simple One), formációi közé tartozik az Arura Trió mellett Tercettje, valamint a Bird Food Market, a Road Six Sax és a Mahasimbadavi Players. Climbing with Mountains című lemeze 2007-ben az év legjobb hazai jazzalbuma lett, akárcsak az említett Szemed kincse 2014-ben. További albumai: Tercett (2005), Tartim (2009), Popping Bopping (2011), But Inside (2017), LAMU (2018). Világhírű zenészekkel játszott együtt, köztük volt Hamid Drake (dob), Henry Franklin (bőgő), William Parker (bőgő), Piotr Wojtasik (trombita) vagy John Betsch (dob). Fellépett Európa és az Egyesült Államok számos jazzfesztiválján.

A legszikárabb magyar jazzmuzsikus – Tóth Viktor

Kapcsolódó

A legszikárabb magyar jazzmuzsikus – Tóth Viktor

Elképesztő szívóssággal fogja össze a leghosszabb ideje fennálló magyar jazzszaxofon-kvartettet, a Road Six Saxet. Tóth Viktor a Kult50-ben megjelent portréja.

Tóth Viktor:

Tóth Viktor: "Az a törekvésem, hogy a zeném a tudathoz, a szívhez és a lábhoz egyszerre szóljon"

Szinte minden évben előrukkol egy újabb lemezzel Tóth Viktor. Az altszaxofonos ezúttal a Mahasimbadavi Players nevű nemzetközi csapatával adja ki koncertfelvételeit, ami szerinte nem csupán jazz, hanem bulizene.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Könyv

„Senki sem látja magát a mese végén” – Boldizsár Ildikó a Lírástudók vendége

Őt hallgatva úgy tűnhet, mindent tud a mesékről, de azt állítja, mindent a mesékből tanult. Akárhogy is, mindig talál újat az ősi és modern történetekben, munkája nyomán pedig a mese a terápia élvezetes és hasznos kellékévé – lényegévé – vált.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World magazin

Oláh Krisztián személyes történeteiről is mesél legújabb videójában – Klippremier a Fidelión

Oláh Krisztián konkrét hátteret felrajzoló ötletek mellett rengeteg inspirációs forrását és asszociációját is megosztja újonnan indult, Insight című sorozatában. A felvétel a Fidelio oldalán debütál.
Jazz/World ajánló

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Jazz/World ajánló

Kurt Elling exkluzív klubkoncertje és még több mint százötven program várja tavasszal a Budapest Jazz Club vendégeit

A Budapest Jazz Club április, május és június hónapjaiban a szokásosnál is több programmal várja vendégeit. Mindezek közül nemzetközi ismertsége tekintetében toronymagasan kiemelkedik a többezres koncerttermeket megtöltő világsztár, Kurt Elling május 3-i dupla koncertje.
Jazz/World ajánló

„A lemezkiadás számunkra misszió” – Húsvétig még a régi árakon juthat hozzá a Fonó lemezeihez

Összesen mintegy háromszáz albumot kínál a régi árakon húsvétig a Fonó, köztük a Csík zenekar, Dresch Mihály és a Cimbaliband albumait. A nép-, a világzene, a jazz és a kortárs zene szerelmesei április 10-ig juthatnak hozzá kedvenc előadóik albumaihoz a régi, nyomott árakon a Fonó weboldalán.
Jazz/World magazin

„Mindig keresgélek új előadók után is” – a Hallgató új részében Gyémánt Bálint osztja meg kedvenceit  

„Hallgató” címmel indult el a Fidelio és a GetCloser Concerts közös sorozata, amelyben a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy emblematikus képviselője mutatja meg olvasóinknak, milyen zenéket hallgat mostanában.