Három orgonista-generáció egy színpadon. A két élő legenda, és a magyar művész felfedezettje Ravel Boleróját adják elő. Egyedülálló módon, egyszerre három orgonán szól majd a mű, melynek keletkezéséről nem rég derültek ki érdekes részletek.
Rhoda Scott a hetvenes években szinte hazajárt Magyarországra. Nem véletlen, hogy 1973 az ő egyik fellépését választotta szilveszteri paródiája alapjául Hofi Géza. A New Jersey-i születésű zenész kötődése sem véletlen:a Kodály-módszerről és Bartók népdalgyűjtéseiről írta diplomamunkáját. "A saját kreativitásomra is hatással volt az ő zenéjük, mindamellett, hogy az én népzenei gyökerem a néger spirituálé, amin felnőttem" - nyilatkozta lapunknak egyik hazai fellépése előtt.
A hagyományt aztán a legenda szerint egy véletlen miatt élesztette újjá Varnus Xavér. A magyar orgonista épp Rhoda Scottal együtt szorult be egy liftbe Thaiföldön. Mivel a kilencvenes években egy Friderikusz-show-ban már találkozta, ismét beszélgetni kezdtek, sőt a Xavérnál lévő szintetizátoron játszottak is. Innen indult az orgona csaták ötlete a kétezres évek elején, majd a siker miatt egy visszavágóra is sor került.
Rhoda Scott a kihívások művésze, szeret kísérletezni a zene területén éppúgy, mint híres kollégája, Varnus Xavér magyar orgonaművész. A decemberi koncerten a klasszikusok mellett a karácsony ismert dalai várhatók. Az est vendége lesz az Art Anzix kamarazenekar, valamint Varnus felfedezettje, Bárnkopf Balázs orgonaművész.
"Évek óta kerestem azt a fiatal orgonatehetséget, aki egy napon folytatni tudja majd az általam képviselt zenei stílust" - mesélte Bárnkopfról a világhírű orgonaművész. "Többen állították magukról, hogy az én követőim, de legtöbbjük úgy játszott, mintha az Irigy Hónaljmirgy parodizálná a koncertjeimet. Fél évvel ezelőtt, egy hajnali órán, véletlenszerűen bukkantam rá az interneten Bärnkopf Balázs orgonajátékára. Mind előadói stílusában, mind pedig kinézetében kísérteties volt a hasonlóság 18 éves kori önmagammal. Még aznap hajnalban írtam neki."
most 78 éves Rhoda Scott édesapja metodista lelkész volt, mivel édesanyja kiskorában meghalt, hat testvérével együtt ő nevelte fel. Már fiatalon kiderült különleges tehetsége. Játékában a spirituálé hangzásvilágát keverte a dzsessz szabadságával. 1962-ben saját triót alapított, majd diplomát szerzett a Manhattani Zeneiskola zeneelmélet szakán. Tehetségére felfigyelt a híres dzsesszzenész Count Basie, és meghívta harlemi klubjába, ahol megfordult a dzsessz világának krémje, Louis Armstrongtól Ella Fitzgeraldon át Ray Charlesig. Stílusára fontos hatást gyakorolt a párizsi zenepedagógus, Nadia Boulanger, akinek tanítványa volt többek között Quincy Jones, Astor Piazzolla és Michel Legrand is. 1967-ben végleg Franciaországban telepedett le.
Varnus Xavér Budapesten Kistétényi Melindánál és Lehotka Gábornál tanult, majd Párizsban Pierre Cochereau-nak, a Notre-Dame orgonistájának növendéke lett. Lipcsében a konzervatórium professzora, Lorenz Stolzenbach volt a mestere. 1981-ben Franciaországba, majd Kanadába utazott. Több egyetemen és Faludy Györgytől középkori irodalmat és történelmet tanult. A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjének és Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjének birtokosa.