A New Orleans-ban született zenei irányzat a harmincas évekre teljesen meghódította Amerikát, Európát, így Magyarországot is. A radikálisan új zenei stílus szinte a szabadság szimbólumaként tört be a két világháború közötti időszakban. A séta keretein belül a résztvevők megismerik a jazz kialakulását, annak történelmi hátterét, és az is kiderül, hogy vajon a németek és a szovjetek miért tiltották, majd az amerikaiak hogyan vetették be „kulturális trójai falóként”.
A séta elején Szakcsi Lakatos Béla mesél a korszak érdekességeiről, többek között arról, hogy
az ötvenes-hatvanas években miként vált a jazz a szórakoztató- és vendéglátóipar legfontosabb elemévé.
Ő maga kilenc évesen kezdett zongorázni, majd a klasszikus zene után figyelme a jazz felé irányult. Szerepe elévülhetetlen volt a fúziós jazz térnyerésében. A séta keretein belül nem csak a korszakról, hanem az odavezető útról is sok érdekességet tár fel Jávorszky Béla Szilárddal,a séta kidolgozójával és vezetőjével. Jávorszky Béla Szilárd zenei szakíró, szerkesztő; a hazai és nemzetközi populáris zene évtizedeit feldolgozó könyvsorozatok szerzője, társszerzője. Fő szakterülete a rock-, a folk-, a jazz- és a kísérleti zene. Nevéhez olyan könyvsikerek fűződnek, mint A rock története vagy a A magyarock története.
A Jazztörténeti időutazás a belvárosban sétán a jazz ritmusai kísérik utunk. A résztvevők felfedezik a budapesti jazz élet legfontosabb helyszíneit, mint az Astoria szálló, és megismerkednek a korszak legnagyobb művészeivel, miközben a zenei hangzás jellegzetességei és az irányzat fejlődésének íve is kirajzolódik.
A séta a modern jazz egyik hazai bölcsőjétől indul, az Astoria szállótól, és feltérképezi a budapesti jazz élet legfontosabb helyszíneit. Betekintést nyerünk nem csak a történelmi korszakokba, de a zenei hangzás jellegzetességeibe és az irányzat fejlődésébe is. Megismerhetjük a korszakok legfontosabb alakjait, alkotásait, mígnem elérkezünk a jelen korhoz, és a mai jazz élet színtereihez.