Jazz/World

Szaxofon Különkiadás – Modern Art Orchestra

2020.07.31. 11:20
Ajánlom
Fekete-Kovács Kornél, a Modern Art Orchestra művészeti vezetője a karantén időszakában sem hagyta unatkozni közönségét: minden második szerdán egy lemezhallgatással egybekötött beszélgetést hallgathatunk tőle a MAO Facebook-oldalán. Az adásokban a zenekar Legendás Albumok sorozatának egy-egy koncertjét játsszák le, a trombitás-zeneszerző pedig ehhez igazítva hív meg énekeseket, zenészeket, fotósokat, szobrászokat, tanárokat vagy akár IT szakembereket.

Mivel a szerdán meghallgatott Cannonball & Coltrane-ben a szaxofon játssza a főszerepet, Kornél a beszélgetésre is két kiváló szaxofonistát, a Liszt Ferenc Zeneakadémia jazztanszékének adjunktusát, Bacsó Kristófot és a szituációs módszer megalkotóját, a szintén tanári pályán mozgó Götz Nándor invitálta meg.

GN-002_001-110448.jpg

Götz Nándor (Fotó/Forrás: MAO)

Kornél az adás elején elmondta, hogy egy,

a zenetörténetben fiatal hangszerről beszélhetünk, ami – bár egyaránt jelen van a jazzben és a klasszikus zenében, egészen más jelentőséggel bír a két műfajban.

Adolphe Sax eredetileg katonazenekarok meneteléséhez, a vonósok helyettesítésére tervezte a hangszert, majd amikor a polgárháború végével szélnek eresztették a katonákat, a feketék olcsón megvásárolhatták a zaciba leadott fúvósokat, ezzel fontos lépést téve a jazz műfaja felé. Kornél szerint attól különleges igazán a szaxofon, hogy rengeteg arca van, rengeteg színben meg lehet szólaltatni. Lehetőséget ad arra, hogy a zenész beletegye a saját elképzelését és személyiségét, és azt az irányvonalat kövesse, ami a fejében felcsendül.

Nándor éppen ezért tanárként szükségtelennek tartja, hogy az ízlést és a játékot uniformizálják.

Sőt! Az apró hibák és tökéletlenségek olykor még teljesebbé teszik egy művész produkcióját. Kristóf szerint egyébként maga a hangszer sem tökéletes, az intonáción rendszeresen kell korrigálni, annak függvényében pedig, hogy jazzt vagy klasszikust játszanak vele, finomítani kell a hang melegségén, zörejességen.

_MG_8387_ok-110447.jpg

Bacsó Kristóf (Fotó/Forrás: MAO)

Mivel a folyamatos tanulás és tanítás mindhármójuk életének szerves része – Nándor és Kristóf a Zeneakadémián tanítanak, Kornél pedig a Kőbányai Zeneiskolában adott órákat éveken át –, a zeneoktatás módszertanának megvitatása is elengedhetetlen része volt a beszélgetésnek.

Kristóf sok klasszikus etűdöt játszik, mert azok stabilitást és technikai felkészültséget adnak,

Kornél pedig egyfajta meditációnak éli meg a metronóm melletti gyakorlást. Bár a növendékek nem rajonganak ezekért, az oktatásban egyaránt fontos a technikák elsajátítása, valamint a saját zenei ízlés kifejlesztése és tettenérhetősége.

Kornél kérdésére Nándor elmondta, hogy a szaxofonoktatás manapság főként a kortárs zenére koncentrál, pláne, hogy közel sincs annyi „kötelezően begyakorlandó” mestermű, mint mondjuk a zongoristáknál. Egyébként a zeneszerzők is szeretik a hangszercsaládot, mert rengeteg lehetőséget kínál.

Ha pedig valaki úgy érzi, szívesen kalandozna még tovább a szaxofon világában, érdemes Nándor és Kristóf "ajámonlatai" mentén bővíteni a Spotify-listát: Michael Becker, Sigurd Raschèr, Charlie Parker, Wayne Shorter, Branford Marsalis, Joe Lovano művei kihagyhatatlanok.

Támogatott tartalom

Fejléckép: Fekete-Kovács Kornél (fotó: fotó: Burger Barna)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World videó

Adventi videóklipet készített a Sárközy Collective

Az immár kvartettként működő együttes Irving Berlin halhatatlan slágerét, a White Christmast dolgozta fel, amelyhez a 40-es 50-es évek világát megidéző videó is készült.
Jazz/World interjú

Básits Branka: „Nagy álmom, hogy az improvizáció ne mumus legyen”

Básits Branka énekesnő szíve szerint a néhány évtizeddel ezelőtti Belgrád bohém negyedének egyik kávéházában énekelne, és mindenkinek ismerné a dalát. A szerb és magyar kultúrában – szüleinek köszönhetően – egyaránt otthonosan mozog: a delejes szerb muzsika közelebb áll hozzá, ám magyarul árnyaltabban tud beszélni.
Jazz/World interjú

A közös muzsikálás öröme – interjú Snétberger Ferenccel

Tizennegyedik évében jár a Snétberger Ferenc által létrehozott Snétberger Zenei Tehetség Központ: több száz hátrányos helyzetű diák végezte el a képzést, és találta meg a jövőjét a zenei pályán. A Müpában „Az évad művésze” címmel kitüntetett, Kossuth-díjas gitárművésszel a program felépítéséről, eddigi eredményeikről és arról is beszélgettünk, mi a legfontosabb üzenet, amit át akar adni a gyerekeknek.
Jazz/World ajánló

Az Óbudai Társaskörben ünnepli nyolcvanadik születésnapját Kőszegi Imre

December 6-án lesz nyolcvanéves a hazai jazzélet egyik legjelentősebb alakja, Kőszegi Imre jazzdobos. A Liszt-díjas művész aznap este a Társaskörben ünnepel: saját formációjával, a Kőszegi Rhythm & Brass Quintettel lép színpadra. 
Jazz/World ajánló

Másik Jánossal együtt ad koncertet a Besh o droM a Fonóban

A negyed évszázados zenekar december 7-én Másik Jánossal együtt lép fel a Fonó Budai Zeneház színpadán, ahol új életre kelnek régi dalok, és születnek új, magával ragadó fúziók. Az előzenekar szerepét a Fláre Beás vérbő csapata tölti be.