Jazz/World

Szaxofonos főhajtás a nagy elődök előtt – Kenny Garrett újra Budapesten!

2022.05.11. 14:10
Ajánlom
Aligha lehetne méltóbb zárlata a JazzFest Budapestnek, mint Kenny Garrett fellépése a MOMKultban. A világhírű altszaxofonos ezúttal tavalyi Sounds From The Ancestors albumának dalait és vele a rhythm & blues, az afro-kubai dallamvilág lüktetését és egész kozmopolita lényét hozza el május 12-én.

A detroiti születésű Kenny Garrettnek már asztalos édesapja is szaxofonozott, nem meglepő hát, hogy fiával ő vette át az első skálákat.

A zenésznek később ösztöndíjat ajánlott a nagyhírű Berklee is, de ezt visszautasította – 2011-ben így is tiszteletbeli doktorává avatta a rangos zenei intézmény.

A fiatal szaxofonos első igazi mestere Marcus Belgrave volt, és ahogy a jó sorssal ez lenni szokott, hamarosan már Duke Ellington együtteséhez csatlakozhatott, s itt eldőlt minden. Több mint három évet töltött társaságukban. Detroitot New York váltotta, s már nem volt megállás. Zenésztársai ösztönzésére kezdett saját szerzemények írásába, a debütáló, 1984-es, bemutatkozó szóló-albumától jutottunk egészen a 2021-es, sorban huszadik, Sounds From The Ancestors című lemezéhez, amelynek darabjait május 12-én Budapesten is hallhatjuk.

KennyGarrettbyHollisKingPR1211-070757.jpg

Kenny Garrett (Fotó/Forrás: Hollis King / JazzFest Budapest)

A jazz-zenészek útját tehetségük mellett mindig szerencsés találkozásaik formálják. Így volt ez Kenny Garrettel is, akit mások mellett Duke Ellington, Donald Byrd, Freddie Hubbard, Woody Shaw és Miles Davis lendített tovább pályáján, zenei fejlődésében és érésében. Miles Davis hatását érdemes külön is kiemelni, hiszen együttjátszásuk, híres hangszeres „párbajaik” emelték igazán magasba Kenny Garrett szólókarrierjét – meg persze folyamatosan érő, ezer gyökerű, saját zenei világa. Miles Davis 1987-ben figyelt fel a fiatal zenészre, aki akkor csupán vendég volt Dizzy Gillespie együttesében – közös útjuk egészen 1991-ig tartott.

1997-ben jelent meg első, kizárólag saját szerzeményeit tartalmazó albuma, a Songbook. Kísérletezéseiben messzire ment, a 2006-os Beyond The Wall már a kelet-ázsiai zenei világot fürkészte.

Útját olyan lemezek szegélyezték, mint az első nagy kritikai sikert hozó Black Hope, a Triology vagy a Pursuance: The Music of John Coltrane, illetve a Sketches of MD.

Még egy csúcspontról feltétlenül szólnunk kell, és ez a szuperlatívusz-halmozó zenészekből alakult Five Peace Band, amellyel Chick Corea, John McLaughlin, Christian McBride és Vinnie Colaiuta zenésztársaként nyert Grammyt 2010-ben.

2012-ben a Seeds From The Undergrounddal Garrett első „saját” Grammyjét is begyűjtötte, ugyanekkor hozta el az év a legjobb jazz-szaxofonosának járó Echo-díjat is.

Ha ismerik Kenny Garrett finom és lelkes, mindig kutató és gyakran idéző – de sosem másoló –, végtelen intelligenciájú zenei világát, akkor tudják, hogy mire számítsanak.

John Coltrane és a hagyományos detroiti rhythm & blues, az afro-kubai világ, a gospel, a zenei elődök és nagymesterek, a „napi zenei harcmező” jazzistáinak hatása mind-mind felsejlik a Sounds From The Ancestors Budapesten is hallható dalaiban.

A koncert gerincéül szolgáló lemez szerzeményei – egy Coltrane-számtól eltekintve – mind Garrett saját darabjai.

„Kenny Garrett koncertjei előtt viharjelzést kellene fellőni”, írta a Washington Post, de alig marad el ettől a The New York Times: „az egyik legcsodáltabb alt szaxofonos Charlie Parker után”. De ne higgyenek el mindent.

Hallgassák, mintha a New York-i Blue Note-ban lennének: élőben vagy felvételen, Kenny Garrett már negyvennégy éve klubokban és koncerttermekben lélegzi és fogalmazza újra estéről estére a jazz csodáját.

A május 12-i koncertről további információt itt talál. >>>

Fejléckép: Kenny Garrett (fotó/forrás: Hollis King / JazzFest Budapest)

„A kamera mindenkit feszélyez” – Kleb Attilával jazzről, megtalált közönségről és a márványtömbök fotózásáról

Kapcsolódó

„A kamera mindenkit feszélyez” – Kleb Attilával jazzről, megtalált közönségről és a márványtömbök fotózásáról

Kellően harmonikus a helyzet: Kleb Attila zenészekről készült fotói közt ülünk az Eötvös10-ben, miközben a jazzről beszélgetünk. A remek portrék egytől egyig jazz-muzsikusokat örökítenek meg. A fotós-koncertszervező neve egybefonódik a jazzel és a fotózással. Most épp a várost készül szétfeszíteni – vagy egyberántani? – a JazzFest Budapesttel.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Mozart, Beethoven és Wagner áll a Magyar Állami Operaház következő évadának fókuszában

A Magyar Állami Operaház 2025/26-os évada 385 előadással várja a közönséget, köztük hét új bemutató, harminchatféle repertoár-előadás, tizennégyféle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több mint két tucat koncert és dalest szerepel.
Színház

Elhunyt Galkó Balázs

75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színművész, rendező – adta hírül családja. Egész életét végigkísérték a versek, fia is egy költeménnyel búcsúzott tőle.
Plusz

Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is azt üzeni: Jobbulást!

Sztárok összefogásával született meg a PIROS ORR bohócdoktorok JOBBULÁST! című dala, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy nézzünk másképp a betegségre. Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is feltűnik a dal videoklipjében.
Vizuál

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Színház

9 kihagyhatatlan előadás az idei MITEM kínálatából

20 ország 27 társulatának 30 előadása látható a 12. Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozón, azaz a MITEM-en. A nemzetközi fesztivál, amelynek helyszíne a Nemzeti Színház, április 25-én kezdődik, és egy hónapon át tart.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Szűcs Gabi: „Ha gyerekkoromban összegyűlt a család, a rokonok rögtön dalra fakadtak”

Szívet és lelket melengető századeleji dallamokat varázsol a Várkert Bazár színpadára zenekarával Szűcs Gabi és vendége, egy igazi Sinatra-típusú fickó, Gájer Bálint május 4-én, anyák napján. Az énekesnő elárulta azt is, milyen extravagáns ruhával készül a fellépésére.
Jazz/World ajánló

Petruska András: „Egy művész néha beírja a naptárjába, hogy mikor őrül meg”

Különleges jubileumi koncertet ad április 29-én a Várkert Bazárban Petruska András, aki mindig új utakat keres, dolgozik producerként, számítógépen ír zenét és tribute zenekarban is játszik.
Jazz/World interjú

Hajdu Klára: „A jazz egy nagy játszótér”

Az általában viccesen említett 15 percnyi hírnév tárta előtte szélesre a jazz kapuját. Ám a kapun túl már saját tehetsége, kitartása segítette tovább. Hajdu Klára zenekart vezet, éneklést tanít, és néha elgondolkodik azon, hogyan tolja minél messzebb magától a mobiltelefont.
Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.