Jazz/World

Szentpéterváron a jazzvilág szeme

2018.04.25. 11:15
Ajánlom
Szentpétervár lesz idén a jazznap globlis fővárosa. A Jazznap atyja, az UNESCO jószolgálati nagykövete, Herbie Hancock, a helyi szervezők részéről pedig Igor Butman az esemény vezető producerei. A jazznap.hu cikke.

Az All-Star globális gála néven emlegetett óriási megmozdulás persze csak a hab a torán, mert a jazznaphoz eddig beérkezett adatok alapján

legalább 190 országban szólal meg aznap, sőt, azokban a napokban a jazz koncerteken, lesznek oktatási és ismeretterjesztő programok, ingyenes népszerűsítő rendezvények.

A 2018-as jazznap térkép

A 2018-as jazznap térkép

A Nemzetközi Jazznap közleménye szerint Szentpétervárott alakult meg 1927-ben az akkori Szovjetunióban az első Koncert Jazz Band, amelyet szintén ebben a városban követett az Állami Jazz Zenekar megalakulása két évvel később. Arra is büszkék lehetnek a városlakók, akkor éppen még leningrádiak, hogy 1989-ben elsőnek avattak itt Jazz Filmharmónia néven koncerttermet.

A jazz oroszországi kezdetei kapcsán egyébként eltérő információkat tudhatunk meg az Oroszország információs portálról (russia-ic.com) és a wikipédiáról. Az első jazz zenekart ezek szerint már 1922-ben megalakította Valentyin Parnakh (Парнах) költő, műfordító, táncos-koreográfus és zenész. Az első világháború évei alatt Párizsban járt egyetemre és itt ismerkedett meg a műfaj (akkor még azért inkább ragtime stílusban játszó) első fecskéivel. 1922-es hazatérése nyomán azonnal megalakította az Oroszországi Szovjet Szocialista Köztársaság Első Excentrikus Zenekara – Valentyin Parnakh Jazz Bandjét.

Pillanatkép a tavalyi, havannai jazznap gáláról

Pillanatkép a tavalyi, havannai jazznap gáláról

Szentpéterváron kívül más orosz városokban is lesznek a 2018-as jazznapnak akciói. A központi gálát a szentpétervári Mariinszkij (Мариинский) Színházban tartják, ahol Hancock és a híres szaxofonos Butman mellett Cyrille Aimée (Franciaország), Oleg Akkuratov (Oroszország), Till Brönner (Németország), Oleg Butman (Oroszország), Fatoumata Diawara (Mali), Joey DeFrancesco (U.S.A.), Vadim Eilenkrig (Oroszország), Kurt Elling (U.S.A.), Antonio Faraò (Olaszország), James Genus (U.S.A.), Robert Glasper (U.S.A.), David Goloscsjokin (Oroszország), Hassan Hakmoun (Marokkó), Gilad Hekselman (Izrael), Horacio Hernandez (Kuba), Taku Hirano (Japán), Anatolij Kroll (Oroszország), Gaoyang Li (Kína), Rudresh Mahanthappa (U.S.A.), the Manhattan Transfer (U.S.A.), Branford Marsalis (U.S.A.), James Morrison (Ausztrália), a Moscow Jazz Orchestra (Oroszország), Makoto Ozone (Japán), Danilo Pérez (Panama), Dianne Reeves (U.S.A.), Lee Ritenour (U.S.A.), Luciana Souza (Brazília) and Ben Williams (U.S.A.) – de ez a névsor korántsem teljes.

Egyébként Kurt Elling budapesti koncertjén, 21-én a Müpa nagytermében külön is megemlítette, hogy hivatalos a jazznap oroszországi ünnepségeire.

A gálát az International Jazz Day honlapján lehet majd élőben követni: jazzday.com címen, valamint Facebook közvetítésben is. A kezdési időpontja pedig magyar idő szerint 18h.

A gála előtt az Egyesült Államokban is tartanak egy ünnepséget, április 22-án New Orleansban, ugyanis ekkor ünneplik a jazz szülővárosa alapításának 300. évfordulóját. A Congo Square-en tartandó koncert közvetítésének felvételét ugyancsak a jazzday.com közvetíti, szintén április 30-án, a fő gála előtti órákban.

Időközben már az is eldőlt, hogy a 2019-es Jazznap fő helyszíne Sidney lesz.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.
Jazz/World ajánló

Myrtill és a SWINGUISTIQUE a Pesti Vigadóban

A februári teltház után április 16-án ismét Jazz Club a Vigadóban! A 2011-ben alakult formáció a múlt század Franciaországának hangulatát idézi meg vidám koncertjével.
Jazz/World ajánló

A jazz maga a szabadság – hirdeti az április végén kezdődő JazzFest Budapest

Az elmúlt évek bebizonyították, hogy Budapest szereti a jazzt, a fellépők pedig szeretik a magyar fővárost. Április 27. és május 14. között immár negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a JazzFest Budapest a főváros különböző helyszíneire, hogy mindenki megtapasztalhassa: a jazz maga a szabadság.