Jazz/World

Szerényi Béla: „Mindig volt, aki magáénak érezte a népzeneoktatás ügyét”

2025.05.23. 16:10
Ajánlom
A Népzeneoktatás 50 örömünnepen művészeti iskolák adnak ingyenes koncertet és „Kibimbódzott zöld ág” címmel az Óbudai Népzenei Iskola egykori, mára neves előadóművész növendékei és jelenlegi tanárai is fellépnek május 31-én a Hagyományok Házában. Szerényi Béla, az Óbudai Népzenei Iskola igazgatója, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja a népzeneoktatás minden szereplőjét arra biztatja, hogy helyben, kis közösségeikben is ünnepeljék meg az intézményi keretek között működő, hazai népzeneoktatás ötvenedik évfordulóját.

Idén ötven éve, hogy elindult a népzeneoktatás Óbudán, a Mókus utcában. Hogyan kezdődött?

Egy mondatban: ötven évvel ezelőtt csoda született! Ismerjük a kort, de mégis mindig volt, aki a magáénak érezte, és tűzön-vízen keresztülvitte a népzeneoktatás ügyét, még ha abból esetleg személyes hátránya is származott. Tulajdonképpen már a táncházmozgalom is így indult néhány évvel korábban.

1972 tavaszán az első budapesti táncházban a talpalávalót a Halmos Béla–Sebő Ferenc–Éri Péter-trió szolgáltatta a Bartók, a Bihari, a Vadrózsák és a Vasas táncegyüttesnek. A rendezők – Lelkes Lajos, Foltin Jolán és Stoller Antal a Bihari Táncegyüttesből – megtartották volna a rendezvény zárt jellegét, de váratlanul csoportosulás támadt: a járókelők megálltak, és kíváncsian bámultak befelé a Liszt Ferenc téri könyvklub hatalmas, függöny nélküli ablakán.

Így indult, és a szervezők nagyon hamar keresztülvitték, hogy nyilvánosan is lehessen népzenére mulatni – klub formájában. Tömegek szerveződtek közösséggé, mozgalommá, de volt egy bökkenő: a mulatsághoz bizony zenész is kell. Ez az igény generálta a népzeneiskola megszületését a hetvenes évek közepén, csakhogy akkoriban a klasszikus hangszerekre kidolgozott metodika volt az elfogadott! A saját szisztémához, az itteni oktatási folyamat kidolgozásához, az adminisztrációs háttér megteremtéséhez szükség volt Kodály nevére, különösen a zenei anyanyelvről írott gondolataira, és kellettek a Kodály-tanítványok is, akik a mester módszerét átlátták, alkalmazták. Közülük dinamikus egyéniségével kiemelkedett Béres János furulyaművész, zenepedagógus, akinek kezdeményezésére Till Ottó igazgató úr helyet adott a népzenei tagozatnak a III. kerületi Mókus utcai Állami Zeneiskolában.

Ebben az épületben beszélgetünk most?

Van itt mellettünk egy modern épület, ami a ’70-es években épült, kifejezetten a zeneiskola számára. Hivatalosan ott indult a népzenei tagozat…

Megértem én a klasszikus zenetanárokat is, nagyon zavarhatta őket, amikor tíz dudás egyszerre muzsikált, úgyhogy pillanatok alatt a Fő téren találtuk magunkat,

a Zichy-kastély félig romos helyiségeiben. Később megkaptuk a Nagyszombat utca 27. szám alatti bérház földszinti néhány helyiségét – ez az a hely, ahol Bagaméri a fagylaltját maga méri a Keménykalap és krumpliorr című filmben – a lakók a papírvékony falakon át reggeltől estig minket hallgattak, majd megőrültek! Kicsiben kezdtük, Béres János furulyát tanított, felesége, Szöllős Beatrix pedig cimbalmot. Jakab Mihállyal indult a citeraoktatás, amit kis idő múlva múlva a fia, Jakab Csongor vett át. 1978-ban jött ifjabb Csoóri Sándor, a Muzsikás együttes alapítója: az összes vonós hangszert ő tanította és az olyan különlegességeket is, mint a duda meg a tekerő. Ekkoriban tantervek sem igen voltak, illetve a dudatanítást sikerült az elsők között keresztülvinni a minisztériumon, ezért szinte mindenkit dudásként vettünk fel, függetlenül a hangszerétől. Ahogy bővült a népzeneoktatás, az éneket Bodza Klára vitte, hozzá csatlakozott Budai Ilona, majd Jánosi András érkezett, aki hegedűt tanított. Nőtt az igény országszerte, az óbudai iskola után Budafokon és egyre több helyen, ma már több száz intézményben lehet népzenét tanulni.

20250130_Szerenyi_Bela_interju_01-160245.jpg

Szerényi Béla (Fotó/Forrás: Nyirő Simon / MMA)

Az önállósulást a rendszerváltozás, illetve Kobzos Kiss Tamás hozta el az iskola életébe?

1990-től Óbudai Népzenei Iskola a nevünk, tizenhárom éve a Mókus utcai épületben működünk. Kobzos Kiss Tamás negyedszázadon át vezette az intézményt, de közben lobbizott, és a kapcsolatrendszerét arra használta, hogy minél több helyen – ahol csak lehet – induljon népzeneoktatás az országban. Lélektanilag nagyon nehéz pillanat volt Kobzos Kiss Tamás elvesztése 2015-ben… Kezdeményezőszerepünk megmaradt a mai napig, ám a mostani időszak az együttműködésről szól. Kapcsolatot erősítünk, közösséget fejlesztünk azokkal, akiknek életcélja az anyanyelvi kultúra megszerettetése a gyerekekkel. Az ötvenedik évfordulót is közösen ünnepeljük!

Egyben biztatjuk a magyar népzeneoktatás szereplőit szerte az országban, hogy helyben, kis közösségeikben is emlékezzenek meg a kerek évfordulóról, hiszen van mire büszkének lennünk!

Kiemelt rendezvényünk május 31-én lesz a Hagyományok Házában, ahol zeneiskolák koncertjei követik egymást napközben – akár egy kisebbfajta táncháztalálkozón –, kézművesek is velünk ünnepelnek, az esti gálát egyelőre növendékhangversenynek hívjuk viccesen… Az egykori növendékek között ugyanis számos Kossuth-díjas művész található.

 Ez a tanáraikról is elmondható.

Valóban, ötven év alatt négy Kossuth-díjast, egy nemzet művészét, hat MMA-tagot és számtalan állami középdíjjal rendelkező művészt találunk a tanári karban. Erős szellemi központként működik az Óbudai Népzenei Iskola, de ez nem kiváltság, sokkal inkább felelősség. Tanulóink szintén ott vannak az előadóművészet csúcsán, egykori növendék például Sebestyén Márta, Borbély Mihály, Eredics Gábor, Csík János vagy Porteleki László, és még folytathatnám hosszan a sort.

Ez az elsődleges cél, az előadóművészet csúcsára fölkészíteni a tehetségeket?

Úgy gondolom, ez csak hab a tortán. Természetes, hogy a tehetségekkel maximálisan foglalkozunk, az igazi cél azonban, hogy egészséges, boldog, identitásukban erős embereket neveljünk. Nem véletlenül használom a nevelés szót: ha megnézzük Kodály írásait, ő sem oktatásról, mindig nevelésről beszél. Az anyanyelvi kultúra személyiségformáló erejéről. Ami mindenki számára elérhető, megtapasztalható. Ezért is rendezünk kiállításokat, előadásokat, táncházat rendszeresen, és tesszük közkinccsé kiadványainkat.

Szerző: Tóth Ida

Forrás: MMA

Az eseményről itt érhető el további információ. >>>

Fejléckép: Szerényi Béla (fotó/forrás: Nyirő Simon / MMA)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Vizuál

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Vizuál

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Tánc

Yakovleva Maria lett A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja

A Magyar Nemzeti Balett principálját A bajadér június 15-i előadásának tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés, hogy a következő szezonban ő lesz a Magyar Állami Operaház balettegyüttese legrangosabb címének birtokosa.
Tánc

Szűnni nem akaró vastaps a végzős modern évfolyam vizsgakoncertjén

A Nemzeti Táncszínházban került sor a Táncművész szak Moderntánc szakirány végzős évfolyamának vizsgakoncertjére. Az est hatalmas sikert aratott, nem véletlenül. A fiatal táncművészek hihetetlenül sokszínű, stílszerűen nagyon modern és izgalmas programot táncoltak.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

„Számomra minden zene, még a mosógép duruzsolása is” – beszélgetés Horváth Szabolcs Péter jazz-zongoraművésszel

Végtelen derű, kiváló humor és szakmai alázat jellemzi Horváth Szabolcs Péter jazz-zongoraművészt, aki az MVM Zrt. jóvoltából Junior Prima díjat vehetett át magyar zeneművészet kategóriában.
Jazz/World interjú

Vissza a gyökerekhez – a Benczúr Kertben köszönti húszéves jubileumát a Jazzation

Az idén 20 éves Jazzation, Magyarország legismertebb jazz a cappella együttese számtalan sikeres nemzetközi turné után június 18-án ünnepi hangulatú esttel várja régi és új közönségét a Benczúr Kertben.
Jazz/World ajánló

Ismét zenével telik meg a Balaton-felvidék – jön a 10. Salföldi Dalföld

Június 20. és 22. között rendezik meg a Salföldi Dalföldet, a Balaton-felvidék egyik legkülönlegesebb kisfesztiválját, ahol a zene, a táj és a közösség különleges harmóniában találkozik.
Jazz/World ajánló

Jazzkoncertek, borkóstolás, gyerekelőadások és meseolvasás is vár a pünkösdi hétvégén a Margitszigeti Színházban

Az idei pünkösdi hétvége különösen gazdag programkínálattal kecsegtet a Margitszigeti Színházban. A teátrum színpadán és annak környezetében mind a kicsik, mind a nagyok megtalálják majd azt a programot, amellyel ki tudnak kapcsolódni.
Jazz/World ajánló

„A régi sziget hány millió szívet…” – big band-koncerttel tér vissza a Magna Cum Laude a Margitszigetre

Különleges koncerttel tér vissza a Margitszigeti Színház színpadára a Magna Cum Laude június 6-án. A zenekar ezúttal az ABS Big Band közreműködésével, új hangszerelésben megszólaló ikonikus dalokkal hívja 14 éve nem hallott zenei kalandozásra a közönséget.