Jazz/World

Szőke Nikoletta újabb saját dallal ostromolja a jazz és pop közötti falat

2019.04.16. 14:50
Ajánlom
Néhány napja debütált a sztenderd-éneklés és scat egyik legnagyobb hazai kiválósága, Szőke Nikoletta harmadik saját szerzeménye, melynek kapcsán nekünk is mesélt a dalszerzés belső folyamatáról.

A Ha valaha szerettél már a harmadik saját dalod. Hogyan született meg benned az igény, hogy a sztenderdek után saját szerzeményekkel is a közönség elé állj?

Amikor sztenderdeket énekeltem, mindig azt kérdezték tőlem, hogy lesznek-e majd saját dalaim, és én mindig azt válaszoltam, hogy nincs ilyesmi tervbe véve. Abszolút nem volt tudatos dalszerzési szándék, az élet hozta ki belőlem, hogy megszületett az első saját szerzeményem két évvel ezelőtt. Ez egy nagyon intenzív élmény volt számomra, és a legmélyebb érzéseimről szólt, ezért úgy éreztem, hogy meg kell mutatnom a közönségnek. Arról fogalmam sem volt, hogy hogyan fogadják majd az emberek, mert eléggé más volt, mint amit tőlem megszokhattak.

Az út hadd vigyen mintha áttört volna egy gátat bennem, azóta sorra születnek az újabb számok.

Miről szól ez a dal?

Arról a zsigeri kötődésről és vonzalomról, amitől az ember a legnagyobb csalódásakor sem tud szabadulni. Amikor maga előtt sem tudja letagadni, hogy bármennyire is fáj neki, hogy elhagyták, a haraggal együtt ott van a tehetetlenség is, hogy nem tud nem gondolni a másikra. Ellentétben az első dalommal, ez most nem rólam szól, de a közelmúltban sok ilyen helyzetben lévő ismerős vett körül, ezért elkezdett érdekelni ez az élethelyzet. Előadóművészként nagyon izgalmasnak és érzékinek tartottam ezt a témát.

A Dal című műsorban tavaly egy popos hangvételű dallal versenyeztél. Mennyire tekinthető hagyományos értelemben jazzdalnak ez az új szám?

Számomra ez a dal közelebb áll a pophoz, mint a jazzhez, de nekem sok minden populárisnak tűnik, ami másnak esetleg kevésbé az. Nyilván a jazz azért így is benne van. Sokféle zenéből inspirálódom, a saját zenéknél ezeknek az elemei mind vegyülnek. Szeretem a latinos, kubai ritmusokat, a spanyol popzene dallam-és hangzásvilágát és a jazzes akkordokat is - ezek mind benne vannak a dalban.

Szerinted vannak még ledöntésre váró falak a jazz és a pop között?

Úgy látom, egyre nagyobb az átjárás a két műfaj képviselői között. Amikor négy évvel ezelőtt megjelentettük Takács Nikolasszal az első közös klipünket, a Citromfát, akkor ez még újdonságnak számított. Azóta nagyon sok ilyen jellegű kezdeményezés volt, ami jót tesz a popnak és a jazznek egyaránt.

Miért magyar nyelven írod a dalaidat?

Egyszerűen az eddig bemutatott dalok mind így adták magukat. Olyan dallamuk volt, hogy a magyar nyelvet éreztem kifejezőbbnek hozzájuk, és ösztönösen magyarul jöttek a gondolatok. Van olyan szerzeményem is egyébként, ami még nem került bemutatásra, és angol szövege van, mert ahhoz a ritmusvilághoz jobban passzol.

Az biztos, hogy mindig is nagyon fontos volt számomra a szöveg, ezért hallgatok az ösztöneimre a nyelvválasztás kapcsán már az első hangoknál, hogy minél hitelesebb és természetesebb legyen a mondanivaló.

A férjed, Barcza Horváth József is segített a hangszerelésben?

Inkább fordítva volt: ő készítette a hangszerelést, én pedig mondtam egy-két ötletet. Az első lépés az volt, hogy megcsináltuk az alap harmóniamenetet. Nem játszom hangszeren, így a fejemben szóló harmóniákat próbáltam szólamokkal érzékeltetni, Józsi pedig leütötte az akkordokat és kitaláltuk együtt, hogy melyik a jó. Ezután jött a hangszerelés, aminél először is a dal hangulata dominál, ez esetben a latinos-flamencós. Én egy-két részt mondtam - például az én improvizációmból készült a fúvós közjáték -, a zenekari kiállásokat, a modulációt, a fúvós-és vonós szólamokat Józsi írta meg. 

Szőke Nikoletta

Szőke Nikoletta (Fotó/Forrás: Lukács Dávid)

Kik voltak a zenésztársaid a Ha valaha szerettél esetében?

Rajtunk kívül közreműködik Farkas Zsolt zongorán, Pecze Balázs trombitán, Palásti Máté gitáron, Balog László dobokon, Angel Miguel Leon Cruz pedig ütőhangszereken. Mindannyian csodás zenészek és igazi egyéniségek, akik más-más zenei vonalat képviselnek, és mindannyian hozták a saját világukat a dalhoz.

Milyen koncerten hallhatja a közönség?

Áprilisban már fogjuk játszani élőben, többek között Marosvásárhelyen az International Youth Jazz Competition and Festival színpadán és Bodrogkeresztúron, május 4-én pedig Budapesten is hallható lesz a Budapest Jazz Clubban, ahol születésnapi koncertem lesz.

Tervezel egy teljes albumnyi saját dalt is megjelentetni?

Igen, mindenképpen. Az eddigi három dal hamarosan fent lesz a digitális letöltő oldalakon, és szépen sorban jönnek ki az év során majd az újabbak. Jövő évre szeretném az első egész estés műsort megálmodni.

Grammy-díjas producerrel dolgozott új albumán Szőke Nikoletta

Grammy-díjas producerrel dolgozott új albumán Szőke Nikoletta

Moonglow címmel hetedik albumát készítette el Szőke Nikoletta, amin pozitív, életigenlő jazz-sztenderdek szerepelnek.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Zenés színház

„A csodát vissza a közönségnek” – Kesselyák Gergely is pályázik az Opera élére

A karmester közösségi oldalán jelentette be, hogy beadta pályázatát az intézmény főigazgatói posztjára, és közzétette pályázatának legfontosabb pontjait.
Vizuál

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.
Jazz/World

Oláh Krisztián személyes inspirációiról is mesél legújabb videójában – Klippremier a Fidelión

Oláh Krisztián konkrét hátteret felrajzoló ötletek mellett rengeteg inspirációs forrását és asszociációját is megosztja újonnan indult, Insight című sorozatában. A felvétel a Fidelio oldalán debütál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World magazin

Oláh Krisztián személyes inspirációiról is mesél legújabb videójában – Klippremier a Fidelión

Oláh Krisztián konkrét hátteret felrajzoló ötletek mellett rengeteg inspirációs forrását és asszociációját is megosztja újonnan indult, Insight című sorozatában. A felvétel a Fidelio oldalán debütál.
Jazz/World ajánló

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Jazz/World ajánló

Kurt Elling exkluzív klubkoncertje és még több mint százötven program várja tavasszal a Budapest Jazz Club vendégeit

A Budapest Jazz Club április, május és június hónapjaiban a szokásosnál is több programmal várja vendégeit. Mindezek közül nemzetközi ismertsége tekintetében toronymagasan kiemelkedik a többezres koncerttermeket megtöltő világsztár, Kurt Elling május 3-i dupla koncertje.
Jazz/World ajánló

„A lemezkiadás számunkra misszió” – Húsvétig még a régi árakon juthat hozzá a Fonó lemezeihez

Összesen mintegy háromszáz albumot kínál a régi árakon húsvétig a Fonó, köztük a Csík zenekar, Dresch Mihály és a Cimbaliband albumait. A nép-, a világzene, a jazz és a kortárs zene szerelmesei április 10-ig juthatnak hozzá kedvenc előadóik albumaihoz a régi, nyomott árakon a Fonó weboldalán.
Jazz/World magazin

„Mindig keresgélek új előadók után is” – a Hallgató új részében Gyémánt Bálint osztja meg kedvenceit  

„Hallgató” címmel indult el a Fidelio és a GetCloser Concerts közös sorozata, amelyben a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy emblematikus képviselője mutatja meg olvasóinknak, milyen zenéket hallgat mostanában.