Az Inotai Hőerőmű három kolosszális hűtőtornya sokaknak ismerős lehet: erre vezet a 8-as főút Veszprém és a Balaton felé. A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program talán legizgalmasabb vállalkozása – egyben kiemelt eseménye – az egykori hőerőmű területén kialakított új fesztivál, amely az NVC rendezvényszervező kollektíva és a Centrum Production elképzeléseivel kiegészülve jött létre.
Az önmagában is rendkívül látványos ipari létesítmény az ötvenes évek legnagyobb magyarországi ipari beruházása volt: az Inotai Hőerőmű csúcskorszakában egész Budapest közvilágítását és villamosforgalmát képes lett volna biztosítani. Kürtői viszont csak részei a 35 focipályányi, 225 ezer négyzetméteren elterülő erőműnek, ami véglegesen 2001-ben állt le. Bezárása óta a Szárnyas fejvadász 2049 vagy az Eltörölni Frankot stábján, filmeseken, kalandvágyó fotósokon és helytörténeti érdeklődőkön kívül nem sokan léphettek be a területére. A fesztiválon vezetett túrák ismertetnek meg a hely történetével.
Az INOTA Fesztivál négy napon át, augusztus 31-től szeptember 3-ig várja a kortárs művészet rajongóit. A látogatók számára buszjáratok indulnak Budapestről és Veszprémből.
Száznál is több fellépővel kel életre Magyarország leglátványosabb hőerőműve az INOTA Fesztiválon. Az egykori Inotai Hőerőmű területén kialakított új kortárszenei- és művészeti fesztivál olyan művészekre és előadókra fókuszál, akik alkotásaikkal műfaji formákat forradalmasítanak. Legyen szó színházról, zenéről, fényművészetről, a határok kitolódnak, az előadások gondolkodásra ösztönöznek, és ötletek csíráit ültetik el a szemlélőben.
A nyitókoncertet a világhírű Nils Frahm adja, akit mostanában ritkábban hallani idehaza. Korábban többször is járt Magyarországon szólóban és kedvenc partnerével is, az izlandi multi-instrumentalista Ólafur Arnaldsszal együtt. Legutóbb négy éve, a Müpában adott dupla teltházas koncertet, akkoriban az All Melody albummal turnézott a világban, majd pár év kényszerű szünet után tavaly újra koncertkörútra indult. Legújabb albuma, a Music for Animals 2022-ben jelent meg, a bemutatója a Sydney-i Operaházban volt. A tíz számot tartalmazó és több mint három órányi hosszúságú album ambiciózus és lenyűgöző anyag, amellyel Nils Frahm új utakra lépett.
Kompozícióival már-már a kísérleti zenék univerzumába evez át.
A klasszikus és elektronikus zene közötti határokat elmosó zeneszerző, producer, előadóművész 1982-ben született Hamburgban. Kisgyerekként kezdett klasszikus zongorát tanulni, de a nyolcvanas évek végére már a magnetofonnal való hangmanipulációk és a keverők világa is rabul ejtette. Szokatlanul bensőséges a kapcsolódása az ősi hangszerhez, ezzel is magyarázható, hogy barátaival 2015-ben létrehozta a Piano Day elnevezésű zongoraünnepet, amely azóta globális szervezetetté vált, izgalmas programokkal minden évben.
Óriási dolog, hogy sikerült megnyerni az atmoszférikus elektronika nagyszerű művészét az INOTA Fesztivál nyitókoncertjére,
fellépése már önmagában is unikális élménynek ígérkezik, hát még ezen a különleges helyszínen, a hőerőmű üresen álló, kivételes adottságú tereiben.
Valószínűleg Nils Frahmet is vonzotta a helyszín, a londoni Printworks monumentalitását is maga mögé utasító turbinacsarnok, a hatalmas kazántér, a lenyűgöző művelődési ház. A művész Berlinben él, éteri kompozíciói hasonló környezetben, egy volt keletnémet ipari létesítményben kialakított stúdióban, a Funkhaus tereiben születnek meg. Experimentalista, ambient fúziói megszólaltak már a Royal Albert Hallban, a BBC Proms koncertjein, a Barbican színpadán (ahol jövő nyári koncertjeire már elfogytak a jegyek), de nem lehetetlen, hogy a művész titokban talán mindig efféle helyszínre vágyott. Nils Frahm egyébként is közvetlen előadásmódjáról és felejthetetlen koncertjeiről híres, rajongótábora kitartó, lemezeit a kritikusok és a közönség egyaránt elismeri, élő koncertjei pedig rendre teltházasak.
Régóta kitüntetett szerepet kap nála a vizualitás, koncertjein hangsúlyosak a fénytechnikai és a színházi elemek,
nem véletlen, hogy a filmrendezők is felfedezték maguknak a zeneszerzőt. Klasszikus és elektronikus zenei kompozíciói filmzenének is ideálisak, többek között a Victoria és a Manifesztum mellett az Ellis című poétikus rövidfilm aláfestő zenéjét is ő jegyzi, klipjeiben is erős vizuális nyelven fogalmaz.
Az INOTA Fesztivál augusztus 31-i nyitónapján Nils Frahm mellett koncertet ad a Platon Karataev, Sobek + Mulya, Konstantin Sibold, LavaLava: Tolo + Falcao, Vatsanah + Switch Nollie, Onakom, Route 8, MZ/Y live, Maruwa, Sacafunk, Tsu, Nivva, DVX NVX, a Zene Háza Koncertterem csütörtöki programjában pedig blokkjeggyel Maotik, illetve a FOR. & Nimova Projeckt előadásai tekinthetők meg.
Fejléckép: Nils Frahm (fotó/forrás: Markus Werner / INOTA Fesztivál)