Jazz/World

Tényleg segít a zenehallgatás a koncentrációban?

2019.07.21. 15:40
Ajánlom
Miért segítene? Miért lenne jobb az agyunknak, ha egy dolog helyett rögtön kettőre kellene figyelnie: a zenére és arra, amit csinálsz?

Rengetegen hallgatunk zenét munka közben. Akár a külső zajok elcsendesítésére, akár csak a tevékenység ritmusát elősegítendő, de szeretjük, ha szól a fülünkben valami. Nem is kell, hogy a zene megfeleljen a legmagasabb esztétikai követelményeknek. Én például most egy chill-hop mixet hallgatok, miközben ezt a cikket írom.

Ahogy számos embertársam, én is zenére működöm, és ha dolgozom, általában szól a fülesben valami.

Érdekes, hogy nem tudjuk, miért szereti az agyunk a zenét, sem azt, hogy miért jobb zenére munkát végezni. Készült viszont néhány kutatás a témában, többek között azt is megállapították, hogy némely zenei jellemzőkért odavan az agyunk. Például a mérsékelten szinkópált ritmust jobban szeretjük – legyen a zene funkys, de ne túlságosan. Nem kell ezt sokat magyarázni: egy lötyögő metronóm mellett nem túl jó tevékenykedni. De ha az ember szabálytalan ritmusú free jazzt hallgat, amellett sem kezd téglavetésbe, nem veti magát kombájnnal a búzatáblába, és nem lát excel-táblák szerkesztéséhez sem. Túl bonyolult zene.

Az a jó, ha a zene eltalálja azt a kellemes arányt a kiszámítható és a kiszámíthatatlan között.

Ahogy például ez a James Brown-dal:

Na de miért jobb zenére?

Erre a kérdésre a válasz kulcsa: figyelem.

Az emberi agy alapvetően nem ahhoz fejlődött, hogy absztrakt információkat fogadjon be vagy hosszú időt töltsön egy-egy témán való gondolkodással. Kétfajta figyelemmel tudunk áldozni. Az egyik az, amiről mi döntünk. Ez a figyelem tudatos, és mi határozzuk meg, mire irányuljon. A másik tudattalanabb, és nagyjából mindig arra irányul, amit az érzékeink érdekesnek találnak. Ez utóbbi ösztönösebb, felületesebb és gyorsabb.

A gond csak az, hogy ez utóbbi sosem kapcsol ki igazán. Még szép. Máskülönben hogyan figyelnénk fel egy ránk törő ragadozó állatra? Vagy egy dőlő házfalra?

De amikor az irodában ülsz, nem kell ragadozóra számítani, és nem fog összedőlni az épület sem. A kollégád viszont a kávéval csörömpöl vagy macskás videókat néz, te pedig mindig felfigyelsz a zajra. A zene ilyenkor segít: non-invazív hangforrást jelent, ráadásul élvezetet okoz a hallgatása. Segít kikapcsolni a külvilágra ösztönösen irányuló figyelmedet.

Milyen zene?

A vállalati munkakörnyezet a modern ember legőrültebb élőhelyévé vált, ahol a főnökeid nagyobbnál nagyobb baromságokat találnak ki, hogy te hatékonyabban dolgozz nekik. Így történt, hogy néhány vállalat kipróbálta, milyen, ha ún. pink noise-t (rózsaszín zajt) sugároznak az irodáikban. A pink noise a white noise-nál is barátságosabb, sistergő, folyamatos zaj, de hogy mennyire hatékony – az korántsem egyértelmű.

Hogy milyen zenét hallgatunk, az persze személyes ízlés kérdése. Érdemesebb instrumentális dolgokkal próbálkozni, arra jobban kikapcsol az agy, de sokszor az is működik, ha a zene szövege más nyelvű, mint amilyen nyelven épp a munkádat végzed. Mostanában hódít a lo-fi, a jazz hop, de maradhatsz a klasszikusoknál is. Ne felejtsd el, az agyunk jobban figyel az ismeretlen zenére, érdemes olyan trackek mellett dolgozni, amit már ismersz.

A cikk Dean Burnett írása alapján készült. A szerző Az idióta agy című könyvét ajánlom mindenkinek, aki kíváncsi rá, hogyan akadályoz minket az agyunk néha a boldog életben.

Fejléckép forrása: Stas Knop / Pexels

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Szűcs Gabi: „Ha gyerekkoromban összegyűlt a család, a rokonok rögtön dalra fakadtak”

Szívet és lelket melengető századeleji dallamokat varázsol a Várkert Bazár színpadára zenekarával Szűcs Gabi és vendége, egy igazi Sinatra-típusú fickó, Gájer Bálint május 4-én, anyák napján. Az énekesnő elárulta azt is, milyen extravagáns ruhával készül a fellépésére.
Jazz/World ajánló

Petruska András: „Egy művész néha beírja a naptárjába, hogy mikor őrül meg”

Különleges jubileumi koncertet ad április 29-én a Várkert Bazárban Petruska András, aki mindig új utakat keres, dolgozik producerként, számítógépen ír zenét és tribute zenekarban is játszik.
Jazz/World interjú

Hajdu Klára: „A jazz egy nagy játszótér”

Az általában viccesen említett 15 percnyi hírnév tárta előtte szélesre a jazz kapuját. Ám a kapun túl már saját tehetsége, kitartása segítette tovább. Hajdu Klára zenekart vezet, éneklést tanít, és néha elgondolkodik azon, hogyan tolja minél messzebb magától a mobiltelefont.
Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.