1. Terri Lyne Carrington
Talán ő ma az egyik legismertebb női jazz-zenész. Harminc évvel ezelőtt, illusztris pályája indulásakor női jazz-dobosként nem volt könnyű dolga a férfiak uralta műfajban, de azzal a karakán személyiséggel és hihetetlen tehetséggel, amivel rendelkezik, nem lehetett nem észrevenni. Elnyerte a Berklee ösztöndíját, majd tanárnak is kinevezték ugyanitt. Karrierje során olyan legendákkal dolgozott együtt mint Herbie Hancock, Al Jerreau, később azonban már ő maga vált referenciaponttá. Két lemezéért is Grammy-díjat is kapott: a The Mosaic Project címűn mintegy bizonyításképpen kizárólag női jazz zenészekkel dolgozott együtt. Ez a lemez azonban nem instrumentális kategóriában lett díjazott, hanem a legjobb vokális jazz album díját nyerte el többek között Diana Reevesnek, Gretchen Parlatonak köszönhetően. (Erről a lemezről Zipernovszky Kornél írt korábban izgalmas lemezismertetőt.) A Money Jungle: Provocative in Blue című albuma viszont 2013-ban már a legjobb instrumentális jazz album kategóriában nyert, mintha a zenei világ ezzel hivatalosan is elismerte volna a női instrumentális jazz-zenészek létjogosultságát.
2. Geri Allen
A női jazz megkerülhetetlen személyiségeként ő az egyetlen zongorista válogatásunkban. Első jazz-zenészként kapta meg a Lady of Soul Awardot, és szintén első nőként, valamint legfiatalabbként a dán Jazz Par-díjat. A legnagyobbakkal játszik és játszott, úgymint Ornette Coleman, Ron Carter, Tony Williams, Dave Holland, Jack DeJohnette, vagy Charles Lloyd. Ő a Mary Lou Williams Collective zeneigazgatója, valamint a Pittsburgi Egyetem Jazz Tanszakának vezetője. Számos zenét írt filmekhez, két szerzeménye pedig szerepel Terri Lyne Carrington imént említett Grammy-díjas CD-jén is . Töretlenül tanít, komponál és játszik sokunk örömére.
3. Ingrid Jensen
Jazztrombitásként egész életében a sztereotípiák ellen küzdött: „Ha fehér vagy és nő, akkor nem kéne, hogy így szóljon a trombitád” – mondta egyszer a Women in Jazz elnevezésű konferencián San Fransiscóban a sztereotípiáról, amivel nap mint nap találkozik. A zenész, aki szárnykürtön is játszik, 1967-ben született Vancouverben zenész anya gyermekeként. Ösztöndíjjal végezte a Berklee-t 1989-ben. Többször jelölték a Juno Awardsra, ami a Grammy-díjnak felel meg Kanadában. Olyan zenészek lemezein közreműködött mint a Maria Schneider Orchestra, Jeff "Tain" Watts, Gary Bartz és legendás bop trombitás Clark Terry. Az előadóművészet mellett fontos szerepet tölt be életében a tanítás, jelenleg Baltimore-on tanít, de világszerte hívják zenélni és workshopokat tartani.
4. Esperanza Spalding
Ez a lista nem jöhetett volna létre, ha Esperanza Spalding fel nem hívja a széles közönség figyelmét arra, hogy egy törékeny nő is megállja a helyét a bőgő, vagy a basszusgitár mellet, nem is akárhogy! Az anyai ágon ír, spanyol, amerikai, és indián felmenőkkel rendelkező, apai ágról afroamerikai bőgős és énekes fiatal kora ellenére (mindössze 31 éves), már négy Grammy-díjat, hat szólólemezt és 7 közreműködői lemezt tudhat a magáénak. Esperanza felvételt nyert a Berkleere, ahol húszéves korában már oktatott is. Játszott már a Fehér Házban, Nobel-díjátadón és Oscar ünnepségen is. Sikere valószínűleg lehengerlően bájos személyisége és invenciózus zenei képessége mellett a tudatosságban és folytonos alakváltoztató képességében rejlik. Legújabb lemeze épp a napokban jelent meg az NPR gondozásában Emily's D+Evolution címmel, amin a korábbihoz képest egészen eltérő imidzssel és új zenei hanggal mutatkozott be.
5. Melissa Aldana
A chilei származású szaxofonos mindössze 25 éves volt, amikor 2013-ban első női instrumentális zenészként megnyerte a Thelonius Monk jazzszaxofon versenyt. Az ő esetében ez azért is érdekes, mert édesapja, Marcos Aldana szintén szaxofonos, ő viszont 1991-ben ugyanezen a versenyen csak az elődöntőig jutott. Elnöki ösztöndíjjal került be a Berklee-re, mestere volt a szaxofonos Joe Lovano és Greg Osby is. Tavaly őt szavazták meg a Downbeat kritikusai a szaxofon „Rising Starjának”. Legfrissebb, Back Home című lemeze pár napja, március 11-én debütált a Wommusic kiadónál. A magyar közönség most abban a szerencsés helyzetben van, hogy a szintén hosszú éveken át Amerikában tanuló és zenélő Oláh Tzumo Árpád zenekarának vendégszólistájaként április 3-án hallhatja a Müpában.
6. Anat Cohen
Nem más ő, mint a trombitás Avishai Cohen és a szaxofonos Yuval Cohen édestestvére. Meg is jelentettek már egy-két közös albumot The Three Cohens néven, de négy albumot már sajátjakét, szólóban jegyez, ezzel bebizonyította, hogy a saját jogán is tud érvényesülni. Legtöbbször klarinéton muzsikál, de sokszor előkerülnek nála más fafúvósok is, például basszusklarinét, tenorszaxofon, vagy szoprán szaxofon. Zenéjében főleg a klezmer hatások és a latin dallamok érvényesülnek. Ő is a Berklee-n végzett sok más sikeres nőtársához hasonlóan. 2008-ban a DownBeat a klarinét felnövekvő sztárjának szavazta meg, ugyanebben az évben a Jazzújságírók Szövetsége is az év klarinétosának választotta. Lehet, hogy egyszer majd eljön az idő, amikor a Cohen névről ő ugrik be elsőre?
7. Linda Oh
A malajziai származású bőgős a jazzvilág számos elismerését bezsebelte eddigi pályája során, 2010-ben a DownBeat Magazin kritikusaitól megkapta az akusztikus bőgő Rising Star elismerő címet. Gyermekkorában sok hangszert kipróbált a zongorától a fafúvósokon át a basszusgitárig, de végül a bőgő mellett döntött. Nemcsak kiváló hangszeres zenész, de zeneszerzői képességei is a sikerre predesztinálják: filmek és bigbandek számára is komponált már, sőt elnyerte a ASCAP Young Jazz Composers Award-ot. Jelenleg New Yorkban él és zenél akusztikus valamint elektromos bőgőn és számos különböző profilú zenekarban játszik a bigbandtől a politikai rockig. Olyan zenészek mellett közreműködött már lemezeken és élőben mint Lee Konitz, Kenny Barron, Geri Allen, Terri Lyne-Carrington, Joe Lovano, and Steve Coleman. Már debütáló, Entry című albumán –ahol a kevéssé szokványos trombita-bőgő-dob trióban hallható- tapasztalhatta a közönség semmivel össze nem hasonlítható, egyedi zenei hangját.
8. Grace Kelly
A jazz világának egyik csodagyereke volt, nem meglepő, hogy az NPR rádió a jövő jazz-zenészének nevezte őt. A most 23 éves Grace Kelly hétszer nyerte el a DownBeat magazin kritikusainak díját, ezzel az egyik legnagyobb jazzcsillaggá emelkedett fiatal kora ellenére. Négy évesen kezdett klarinétozni, majd 10 évesen altszaxofonra váltott, debütáló, Dreaming című albumát 12 évesen rögzítette. 2011-ben, 19 évesen diplomázott a Berklee-n. A szaxofonlegenda Lee Konitz mentoráltja, és olyan művészekkel játszott már együtt mint Wynton Marsalis és Phil Woods. Szólistaként eddig 10 albumot jegyez és még előtte az élet.
9. Brandee Younger
A most 32 éves zenész a Dorothy Ashby és Alice Coltrane által megteremtett jazzhárfás-hagyományt követi, mégis valóságos kultúrsokként hatott, amikor bekerült a University of Hartford konzervatóriumába. „Nem elég, hogy fekete, még hárfázik is, ráadásul jazzt” – mondták. Tehetsége révén azonban kivívta magának az elismerést. Először 2007-ben figyelt fel rá a széles közönség, amikor már a New York-i egyetem végzett hallgatójaként a szaxofonos Ravi Coltrane mellet, annak édesanyja, Alice Coltrane gyászszertartásán zenélt. Younger később a jazz és a hip-hop szcéna olyan nagyságaival játszott, mint Jack DeJohnette, Charlie Haden, Common vagy Lauren Hill. Supreme Sonacy című albuma (ami egy tribute-lemez Ashby tiszteletére) 2015-ben jelent meg a Revive/Blue Note kiadó gondozásában, hatalmas sikerrel.
10. Elena Ayodele Pinderhughes
A mindössze 20 éves fuvolista-énekes éppen csak hogy befejezte a Manhattan School of Music jazz szakát, máris szerte a világon sikert aratott a Montreux-i Jazz Fesztiváltól a Carnegie Hallon keresztül a Fehér Házig. Olyan jazz-sztárokkal játszott már mint Herbie Hancock, Hubert Laws, Kenny Barron, Esperanza Spalding, Ambrose Akinmusire, Joshua Redman és még sokan mások. Számos fesztiválról elhozta a legjobb szólista címet, a DownBeat kritikusai is elismerő szavakkal illetik folyamatosan, a Guardian pedig 2015-ben az év legizgalmasabb fuvolistájának választotta. Jelenleg saját albumán dolgozik, ami idén tavasszal fog megjelenni.