Jazz/World

Tolcsvay Béla: „Az élet oldalán állok”

2019.10.16. 14:55
Ajánlom
Országjáró kulturális tévésorozatunk, a Partitúra legutóbbi adásában a Velencei-tó környékére látogatott el. A műsor vendége volt a közelben élő Tolcsvay Béla is, akivel a kápolnásnyéki Halász-kastélyban forgatott a stáb. Interjú.

Hogyan érezted magad a forgatáson?

Nagyon jól! Novák Pétert kisgyerekkora óta ismerem, még a táncházmozgalomból, a régi világból. A helyszín és a technika is nagyszerű volt. Láttam Novák uram arcán, hogy már az első felvétel tetszett neki. Még a hangnemeket is kitalálta, amiket használtam, a nyílt hangolású d-dúrt. Gondolta, ha Jimmy Pagenek a Led Zeppelinben megfelelt, akkor nekem is jó lesz!

Ő szeret úgy gondolni a stábjára, mint egy rockzenekarra.

Az jó. Azt össze lehet tartani, ha barátságon alapul. Csak ez a lényeg - annak idején minden így kezdődött. Eleve azért játszottunk mert szerettük a zenét és éreztük egymást. Ez mindennek az alapja.

Mióta élsz Pázmándon?

Húsz éve, de előbb kellett volna ideköltöznöm. Még 70-es években, amikor az építőtáborokat jártuk és a TSZ elnökök azt mondták nekünk, hogy „ott az a tanya, vidd el”, akkoriban fillérekért meg lehetett volna venni.

Máté Pétertől hallottam életemben először Pázmándról.

Akkoriban a Beatvirágok nevezetű formációval jártuk Kelet-Európát, velünk játszott Kovács Kati, Zalatnay Sarolta, még az eredeti Neoton és a Tolcsvayék és a Trió. Dévényi Tibi konferált és szétszedték értünk a házat. Egyszer taxira vártunk együtt, akkor hallottam tőle, hogy Pázmándon lakik, de fogalmam sem volt, hogy az hol lehet, pedig csak 40 kilométer Budapesttől. Az a jó benne, hogy meghúzódik a hegyek között, alig látszódik az M7-es útról.

tolcsvay_bela4-090322.png

Tolcsvay Béla a Partitúra műsorvezetőivel (Fotó/Forrás: Gál Bereniké / Fidelio)

Milyen a kulturális élet arrafelé?

Sokáig szerveztem ott a Régi égi áldás nevű programot július 2.-a, Sarlós Boldogasszony napjának környékén. Amikor az emberek hálát adnak a teremtőnek, hogy kenyér van az asztalon és beérett a búza. Ezt a nagyon régi rítust állítottam helyre, de már egy ideje abbamaradt.

Sok fellépést vállalsz?

Egy héten legfeljebb kettőt. Annyit dolgozom, amennyire szüksége van az embernek 73 éves korában.

Az első dalom a Boldogtalan vándor volt 1969-ben, de manapság nagyon-nagyon jól vagyok. Magam sem hiszem el, de itt vagyok, megbecsülnek és énekelhetek.

Amikor zenélsz, legalább három gitár van körülötted a színpadon. Miért?

Mindegyik másként van hangolva. Nekem az a bajom, ezért tartanak a népzenészek folk-zenésznek, hogy úgy hangolom a hangszereimet, ahogy nekem jól esik. Nagyon régen, még Vujicsics Tihamér találta ki egyébként, hogy ne írj olyan darabokat, amiben a zenésznek izzadnia kell.

Nagyon könnyűeket kell írni, olyanokat, amiket két újjal le lehet játszani.

Ezért kell áthangolnom a húrokat, hogy olyan hangzásvilágot teremtsek, amiben jól érzem magam. Mert csak akkor él a muzsika, ha az ember jól érzi benne magát. Először mindig nekem kell, hogy tetsszen a dal, és ha nekem tetszik, akkor talán másnak is. Emiatt kell az a sok hangszer, az egyik nyílt d hangolásban, a másik normálban, és így tovább. Minimum három gitárral szoktam fellépni, de inkább néggyel.

Hallgatva az újabb dalaidat, az a benyomásom, hogy még mindig erősen hat rád a beatzene. Jól gondolom?

Igen, mert az ember csak olyat tud megírni, amit átélt. Én legalábbis csak a saját lenyomatomat tudom megírni, ezt tettem egész életemben és nem bántam meg. A hányatottság közepette megmaradtam ugyanannak, aki voltam.

Amikor azt mondom, hogy „Legyen úgy, mint régen volt”, az emberiséget féltem.

A tündéridőkre gondolok, a mesék világára, amikor a harmónia még igaz volt és nem csapódtak össze az emberek. A digitális világtól meg egyenesen ideges vagyok, mert ma bárki pillanatok alatt hangzó anyagot tud létrehozni, de az nem egyenlő a zenével, és szerintem nagyon rossz hatással van a vegetatív idegrendszerünkre. Most értem vissza Toszkánából, arra a laza világra vágyom! Ahol nem csak mondják, de élik is az életüket! Irigylem érte őket, hogy meg tudták tartani a saját kultúrájukat. Én is az élet oldalán állok, úgy szoktam fogalmazni, hogy ’46-ban születtem a háború után, én voltam a béke gyermeke. 

tolcsvay_bela1-090446.png

Tolcsvay Béla (Fotó/Forrás: Gál Bereniké / Fidelio)

Testvéreddel, Lászlóval milyen a viszonyotok?

Kettőnk között van egy megállapodás: a régi dalokat a Tolcsvay trióval én vittem tovább, többnyire én játszom azokat. A Magyar Mise és a sokféle musical az övé. Őt a nagy hangszerelés érdekli, szereti ha nagyon sok hangszer szól egyszerre, én meg szinte az egy szál gitárnál tartok.

Egymás kiegészítői vagyunk. A mai napig nem tudjuk például, hogy a kezdeti időszakban ki írta a dalokat.

Akkor nem érdekelt senkit, egyszerűen csak kialakult, lett. Általában én írtam a szövegeket, de sok-sok dallam formáját is én találtam ki. Egyszerűen csak játszottunk. Nincs kizárva, hogy lesz még olyan, hogy ketten fogunk énekelni.

 

A Partitúra következő adása október 19-én, szombat délután 13.30-kor a Hódmezővásárhelyre kalauzol el a Duna Televízióban.

Az előző adások megnézhetők ide kattintva >>> 

 

Fejléckép: Tolcsvay Béla (Forrás: Tolcsvay Béla)

Tánc, zene, alkotóművészet - a Velencei-tó partján kalandozik a Partitúra

Kapcsolódó

Tánc, zene, alkotóművészet - a Velencei-tó partján kalandozik a Partitúra

A Partitúra kulturális időutazása ezúttal a harmadik legnagyobb természetes tavunkhoz, a Velencei-tó környékére látogat el. A Duna Televízióban október 12-én 13:30-tól folytatódik Miklósa Erika és Batta András országjáró műsora.

Kis térségek nagyot álmodóival folytatódik a Partitúra kulturális országjárása

Kis térségek nagyot álmodóival folytatódik a Partitúra kulturális országjárása

Miklósa Erika operaénekesnő és Batta András zenetörténész műsorát október 5-étől, szombat délutánonként 13.25-kor vetíti a Duna televízió.

Partitúra

Partitúra – kulturális felfedezőút Magyarországon, nyitott szívvel, együtt. Ez a mottója a Virtuózok zsűrijéből is jól ismert páros, Miklósa Erika operaénekesnő és Batta András zenetörténész műsorának. A Partitúra alkotói Novák Péter rendezésében olyan országos túrára csábítják a nézőket, ahol a muzsika és más művészeti ágak, a hagyományok és az új teremtések, a mesterek és a fiatal tehetségek turistajelzését követhetik nyomon.

A népszerű tévéműsor legújabb szériája szeptember 12-től várja a nézőket a képernyő elé. Az új részek szombatonként 14.30-kor kezdődnek a Duna Televízióban.

Tartsanak velünk virtuális felfedezőtúránkon, amely során Magyarország meseszép tájain kutatunk közösségi élmények, közös értékek és kiemelkedő emberek után!

A korábbi részek itt érhetők el>>>

A műsorral kapcsolatos kommunikáció az NKA támogatásával valósulhatott meg.

Legolvasottabb

Színház

Öt fiatal művész kapott Junior Prima Díjat a színház-, film- és táncművészet területén

Szeptember 21-én tartották az átadóünnepséget, amely során öt harminc év alatti művész eddigi teljesítményét ismerték el Junior Prima Díjjal. A kitüntetettek között színész, rendező, illetve díszlet- és jelmeztervező is van.
Könyv

Ők a 2023-as irodalmi Nobel-díj esélyesei

A fogadóirodák szerint a kínai Can Xue lehet a befutó októberben. Nádas Péter idén nem szerepel az esélyesek közt, Krasznahorkai László neve azonban megtalálható a listán.
Zenés színház

Elhunyt Stephen Gould

A világhírű hőstenor néhány hete jelentette be, hogy gyógyíthatatlan betegsége miatt visszavonul a színpadtól. Halálát a Bayreuthi Ünnepi Játékok tette közzé.
Vizuál

Világszinten ritkaságszámba menő Renoir-kiállítás nyílik a Szépművészetiben

Mintegy hetven alkotáson keresztül mutatja be a francia impresszionizmus egyik legnevesebb mesterének életművét a Szépművészeti Múzeum Renoir - A festő és modelljei címmel péntektől látogatható kiállítása.
Színház

Egy darab, ami mindent tud a szerelemről – Mohácsi János rendezésében mutatja be Az üvegcipőt a Vígszínház

Molnár Ferenc Az üvegcipő című vígjátéka, amelynek ősbemutatója 1924-ben volt a Vígszínházban, szombaton a Mohácsi testvérek átiratában tér vissza a teátrumba.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Kortársai, barátai emlékeznek az egy éve elhunyt Szakcsi Lakatos Bélára a BJC-ben

A legnagyobb formátumú jazz-zongoristára, Szakcsi Lakatos Bélára emlékeznek halálának évfordulóján, 2023. október 2-án kortársai és barátai a Budapest Jazz Clubban.
Jazz/World ajánló

Végtelen jazz a Fonóban – az Újbuda Jazz Fesztiválon

Idén tizennyolcadik alkalommal várja az érdeklődőket az Újbuda Jazz Fesztivál, amelynek célja, hogy a műfaj aktuális és kurrens képviselőit mutassa be a közönségnek, a klasszikusoktól az új kísérletekig, az idei év kiemelkedő újdonságaival együtt.
Jazz/World videó

Vidám, életigenlő a cappella – megjelent a Voice Drops együttes legfrissebb dala, a Szalmaszál

A Csernus Szilvi, illetve a Kárász Eszter–Bata István szerzőpáros alkotó elméjéből született lírai mű, a Szalmaszál az öröm szalmaszála, a dal pedig a boldogság húrjait pengeti.
Jazz/World ajánló

Gershwin 125 – Lakatos Tony és Jörg Achim Keller csatlakozik a MAO-hoz

Szeptember 26-án különösen izgalmas koncertet ad a BMC-ben a Modern Art Orchestra, neves vendégművészek közreműködésével. Az est zenei anyaga Gershwin Porgy és Bessére épül.
Jazz/World hír

Késő éjszakáig táncolhatunk a Fonó évadnyitó programján

Szeptember 9-én a Táncházak éjszakája gazdag programjával indul az évad a Fonóban, ahol idén számos kerek évfordulót ünnepelnek különleges vendégekkel.