Jazz/World

Tóth Viktorék a BJC-ben

2011.10.18. 17:00
Ajánlom
Október 20-án újra a 14 éves Hodek Dáviddal az oldalán lép fel a 2010-es év jazz zenésze.

A Fidelio.hu 2010 végén kérte meg olvasóit, hogy válasszák meg a 2010-es év jazz személyiségét, melyen a tavaly általunk megszólaltatott interjúalanyok közül lehetett ilyen módon tallózni-szemezgetni. A szavazáson legtöbb olvasónk a magyar jazz legérdekesebb 2010-es személyiségének a modern pusztai remeteként olykor hosszas elmélyülésre, gyakorlásra visszavonuló altszaxofonost, Tóth Viktort választotta. Az ő Tercetje lép fel október 20-án a Budapest Jazz Clubban, ezúttal a Sárkány Sándor - bőgő, Hodek Dávid - dob felállásban. Az alig 14 éves révkomáromi ütős fiatalember a zenekar 2011-es fellépésein már állandó tagként, sőt szólistaként mutatkozott be. Hogy a zenekarvezetőt idézzük: „El kell menni koncertekre, amikor csak lehet, fáradságot nem kímélve."

Tóth Viktor 1977. május 19-én született Kiskunhalason. Zenei tanulmányait a paksi zeneiskolában kezdte, majd Szekszárdra került a helyi zeneiskolába. Itt találkozott Molnár Ákossal, aki a jazzre irányította figyelmét. Tanulmányait később Csepregi Gyula, majd Elek István irányításával végezte, utóbbi meghatározó szerepet játszott zenei fejlődésében. 1998-ban - második próbálkozásra - felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszakára. Ebben az időszakban alakította meg első saját trióját, amelyben Mohay András dobolt és Oláh Zoltán játszott bőgőn. A Zeneművészeti Egyetemen közben Elek István mellett új tanára lett: Borbély Mihály. Végül 2003 tavaszán szerezte meg diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. 2004-ben alakította meg a Tóth Viktor Tercettet, melynek tagjai kezdetben Szandai Mátyás (bőgő) és Jeszenszky György (dob) voltak.

Hello Digital Est: Tóth Viktor Tercet
Tagjai: Tóth Viktor - szaxofon, Sárkány Sándor - bőgő, Hodek Dávid - dob
2011. október 20. 21:00 - Budapest Jazz Club

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Tavaszi megújulás Kodály Zoltánnal és Berecz Andrással a Pesti Vigadóban

Berecz András Mindenek újulnak – Tisztelet Kodály Zoltánnak című előadás során Kodály-kórusművek, népdalok és cimbalommuzsika köszönti a tavaszt a Pesti Vigadóban, május 10-én.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.
Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.