Jazz/World

Új dimenziók nyílnak a Trafóban

2014.09.10. 15:45
Ajánlom
Az előadóművészetekben új tereket megnyitó előadásokat kínál a Trafó 2014/2015-ös évada, amelyet a jazz, a techno és a minimalista zene nagymesterei, színházi premierek, kiállítások és a különböző művészeti ágakat ötvöző táncelőadások is színesítenek.

Az intézmény 17. évadának egyik tematikus sorozata olyan előadásokat ölel fel, amelyek a megváltozott világra, a digitális tartalmakra, a technológiai újításokra reagálnak, míg az előadó-művészeti program másik fő iránya a mindennapokra reagáló, és a saját, valamint a közös múlttal való szembenézést boncolgató produkciókat kínál - mondta el Barda Beáta művészeti vezető a Trafó szeptember 10-ei évadnyitó sajtótájékoztatóján Budapesten.

A Trafó őszi zenei programjai minden eddiginél színesebbnek ígérkeznek. Az UH Festtel közös szervezésben valósul meg három, különböző műfajú koncert: a New York-i minimalista zenész, Charlemagne Palestine orgona- és zongorakoncerje, a kísérletező eklektikus zenei est október 5-én, október 18-án pedig a minimáltechno, az afrobeat és  az elektronika legnagyobbjai lépnek fel. Emellett a jazz és blues színtér is nagy neveket tartogat például a Bill Frisell Quartet-tel, valamint Little G. Weevil-el, de eljön Zakir Hussain, az indiai zene guruja is. Október 26-án a III. Országos Slam Poetry bajnokság kerül terítékre, az év pedig december 29-én a hazai pop-rock szcéna két kiemelkedő zenekarának -a Képzelt Város és a Middlemist Red- a koncertjével zárul.

A Trafó a smART! sorozatának keretén belül négy olyan előadást mutat be, amelyek vagy analóg trükk-rendszereikkel, vagy forradalmi technikai újításaikkal nyitnak meg új dimenziókat az előadóművészetek területén. Látható lesz egy holland vizuális színházi társulat, a Dogtroep tagjainak két humoros etűdje, a sorozat második előadása pedig a szintén holland PIPS:lab társulat DIESPACE 3.0 című produkciója lesz. Utóbbi előadás a közösségi média fanyar humorú paródiája: a dalokkal tarkított produkció a halál utáni életbe kalauzol, ahol a leklek egy közösségi site-ra beregisztrálva élhetnek örök életet. A sorozat harmadik darabja a GRIND című táncelőadás, amelynek különlegessége, hogy itt az irányítás nem a szereplőknél, hanem a hangnál és a fénynél van. A tematikus sorozatot Ozira Hirata Kafka Az átváltozás című novellája alapján készített rendezése zárja, melyben egy high-tech fejlesztésű robot játssza a főszerepet.

Folytatódik a Trafó színházpedagógiai programja, ami a Gondolat Generátor címet viseli. Az oktatási csomagban havi egy előadás és múzeumpedagógiai foglalkozás szerepel, amelyeket Sebők Borbála dramaturg és Bethlenfalvy Ádám drámapedagógus segítségével készítenek elő és dolgoznak fel a résztvevő középiskolások. A programban idén a III. Slam Poetry Bajnokság, a Dollár Papa Gyermekei Szerelem című előadása, a Tünet Együttes táncelőadása, a Közhely, valamint a Kispad címet viselő színházi nevelési előadás szerepel.

A Trafó Galériában szeptember 11-én nyílik meg Csákány István Dioráma címet viselő önálló kiállítása, október végén pedig olyan, fiatal holland képzőművészek csoportjának kiállítására kerül sor, akik igyekeznek közelebb hozni egymáshoz a szobrászatot, más tárgyközpontú diszciplínákat, az installáció-művészetet és a fotográfiát. Novemberben a performanszművészeké lesz a főszerep a Trafóban a Gondolat Plasztika előadássorozat keretein belül. Olyan performanszokat láthatunk majd, amelyek a különleges, hibrid műfaj, a performansz-művészet és az egyetemi előadás határterületén egyensúlyozó művészi kutatás (performance lecture) műfaját képviselik. A festészet egy innovatív kiállítással képviselteti magát a Trafó programjában: a magyar kortárs képzőművészet egyik fenegyereke, Kis Róka Csaba képeiből nyílik tárlat, aki a barokk festészetet egészen különleges módon újítja meg.

Indul a Trafó Közös ügy sorozata, melyben tabudöntögető produkciók kerülnek terítékre. Október 1-jén a DV8 fizikai színházi társulat John című produkciója érkezik a Trafóba, amely egy ötven férfival készült interjúsorozatból meríti témáit, érintve a rossz családi hátteret, a drog problémákat és a szexuális szokásokat is. Október 5-én és 6-án a Krétakör Lúzer című darabja lesz látható, amelyben az alkotók a mai Magyarországról alkotott véleményüket fejezik ki. Október 10-én és 11-én Ivana Müller Közös nevező című darabja kerül bemutatásra, amely tíz különböző nemzetiségű embert állít színpadra. November 18-án Gianina Cărbunariu Typography Majuscule című darabja egy román hős történetét meséli el nekünk dokumentarista színház eszközökkel. Végül az argentin Lola Arias My life after című előadása kerül sorra november 27-én és 28-án, amelyben az alkotó Argentína '70-es évek-beli történelmét vizsgálja.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

95. életévében elhunyt Párkai István kóruskarnagy

A Kossuth- és Liszt-díjas kóruskarnagy, a nemzet művésze, a Zeneakadémia karmester és karvezető tanszékének egykori tanszékvezető tanára 1963-ban alapította meg a Liszt Ferenc Kamarakórust, amelynek harminc évig vezető karnagya volt.
Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Vizuál

Petőfi 200 – Vetítéssorozat indul a Toldi Moziban

Március 23. és június 8. között klasszikus filmek és szakértői beszélgetések segítségével idézhetjük meg a kétszáz éve született költő alakját, emlékezetét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World magazin

„Youn Sun Nah az egyik legfontosabb példakép számomra" – Karosi Júlia jazzénekes kedvenc lemezei

„Hallgató” címmel indult el nemrég a Fidelio és a GetCloser Concerts közös sorozata, amelyben a hazai, valamint a nemzetközi jazz- és világzenei színtér egy-egy emblematikus képviselője osztja meg olvasóinkkal, milyen zenéket hallgat mostanában.
Jazz/World ajánló

Világsztárokat hoz el tavasszal a Jazzfest Budapest

Lizz Wright, Avishai Cohen, Stanley Clarke, Simon Phillips, Stacey Kent, Stefano Bollani – csak néhány név azok közül a nemzetközi sztárok közül, akik Magyarországra érkeznek április 26. és május 17. között.
Jazz/World ajánló

Női vonások – pénteken a hölgyeké a színpad a Fonóban

Március 10-én a népzene emblematikus női előadói teremtenek táncos hangulatot a Fonó Budai Zeneházban: a Női vonások című műsorban fellép többek között a Fehérnépek Társulat és a Triolina Folk. A koncertek mellett táncházzal is várják a közönséget.
Jazz/World ajánló

Zenei kísérletek, kortárs útkeresések a Fonóban

Csütörtökönként új zenei kísérletekkel telik meg a Fonó: a fellépők között vannak fiatal alkotók, új formációk és olyan zenészek is, akiket már régóta ismerünk és szeretünk, de most más arcukat mutatják.
Jazz/World gyász

Elhunyt Wayne Shorter szaxofonos

A világhírű amerikai jazz-zeneszerző nyolcvankilenc éves korában hunyt el – írja a New York Times. A zenész halálhírét sajtósa erősítette meg a lapnak. Halálnak okáról egyelőre semmit nem tudni.