Zana Zoltán szaxofonos, Lakatos Pecek Krisztián bőgős és Balázs Elemér dobos persze egyáltalán nem ismeretlenek a zongorista-zeneszerző számára, hiszen Oláh Kálmán rendszeresen duózik Zanával és Lakatos Pecekkel is, Balázs Elemér pedig legtöbb csapatában alapember. Hasonló felállásban Oláh legutóbb Tim Riesszel, a Rolling Stones szaxofonosával játszott, akivel még amerikai versenygyőzelmét megelőzően ismerkedett meg. De Zana Zoltánnak sincs szégyenkeznivalója, hiszen még főiskolásként megnyerte a Magyar Rádió 2009-es Ablakos Lakatos Dezső szaxofonversenyét.
Oláh Kálmánra persze mindig érdemes odafigyelni, de mostanában különösen sokszor hallhatunk róla. Novemberben a Miskolci Szimfonikusokkal a borsodi megyeszékhely koncerttermében, a Mühában játszották (kritikánk a koncertről itt), márciusban pedig épp a születésnapján a Müpában tűzik műsorra Oláh Kálmán Passacaglia for Orchestra & Jazz Trio című művét. A darab kulcsát a szerző a következő szavakkal fogalmazta meg: "A klasszikus zene és a jazz legkorábbi formai kapcsolata a klasszikus zenében gyakran használt variációs formában rejlik, melyben a téma bemutatását követően az egész kompozíció egy témára illetve annak harmóniamenetére épülő variáció-sorozatból áll. Ezt a formát a nagy zeneszerzők a barokk zenétől kezdve előszeretettel alkalmazták, és alkalmazzák a mai napig is." Nem műveiről, hanem családi hátterének, életpályájának részleteiről tudhatunk meg sokmindent Závada Pál Egy sor cigány című könyvéből, mely huszonnégy tehetséges és sikeres roma származású személyiséget, köztük jó néhány muzsikust mutat be.
Oláh Kálmán 1970. március 2-án született Budapesten. 1990-ben végzett a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola Jazz Tanszakán, 2000-től a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanít. Játszott többek között Lee Konitz-cal és Tony Lakatossal (szaxofon), Randy Breckerrel és Dusko Gojkovich-csal (trombita), Jack DeJohnette-tel és Tommy Campbell-lel (dob), Pat Methenyvel (gitár). Oláh Kálmán keresi a lehetőséget, miként lehetne közelebb hozni egymáshoz a klasszikus zenét és a dzsesszt. Első saját albuma, a Night Silence igazi mainstream felvétel, melyen három kürttel kiegészített szextettje és a Trio Midnight játszik. Miután részt vett különböző mainstream és fúziós együttesekben, különleges formációt hozott létre, melyben a trió egy vonósnégyessel egészült ki. Velük készítette el második albumát Expected and Found címmel. Másik fontos, stílusokon átívelő kísérletében Oláh Kálmán újrahangszerelte Bach, Bartók és Debussy műveit. Néhány közülük helyet kapott a Moments from my life címmel megjelent szólólemezén. A koreai GOOD International lemezkiadó aztán megjelentette a Stuttgarti Kamarazenekarral közösen készített dupla albumát, melyen Bach Goldberg variációi hallhatók - kiegészítve Oláh Kálmán improvizációival. Első egész estés művét, a Concerto for Jazz Orchestra címűt 2001 februárjában mutatta be a Magyar Rádió a Budapest Jazz Orchestra közreműködésével. Az elmúlt tíz évben a sikerek töretlenül folytatódtak: sorra jelentek meg új lemezei (Sketches from Bach's Cello, Hungarian Rhapsody, Contrasts and Parallels, Always, Images), 2006-ban megnyerte a Thelonious Monk nemzetközi jazz-zeneszerző versenyt, még ugyanebben az évben Liszt-díjat, majd 2007-ben Szabó Gábor-díjat kapott.
január 7. 21:00 Budapest Jazz Club
Oláh Kálmán Quartet