„Ezt a zenekart, ahogy minden zenei művemet, legyen szó szimfonikus zenekarra íródó komplex anyagról, vagy egyszerűbb dallamvilágú alkotásról, a vágy hívta életre.
A Szirtes Folk Bandben a kíváncsiság volt a legfőbb hajtóerő, szerettem volna megtapasztalni, milyen a népi brácsa fantasztikusan bizsergető hangzása, ha mellette lüktet a beatbox. Már az első próbán fülig ért a szám, ugyanis ez a két hangszer rendkívüli szabadságot és vagányságot kölcsönöz a zenének. Ez adott további lendületet arra, hogy még milyen hangszerek és muzsikusok tehetnék teljesebbé a zenei világot. Olyan zenészeket kerestem, akik játékokukkal lenyűgöző világot teremtenek és azonnal karakteres játékmódjuk azonnal felismerhető!” – meséli a Szirtes Folk Band alakulásáról, Szirtes Edina Mókus. Az együttesben a magyar könnyű- jazz- és világzenei élet meghatározó alakjai: Papp Endre, Fekete Márton, Dés András, Födő Sándor, Fekete János Jammal, Fenyvesi Márton, Cserta Balázs, Bede Péter és Földes Gábor játszanak.
Kapcsolódó
Minden koncerten ízekre szedi magát – Szirtes Edina Mókus
Korkedvezménnyel vették fel a szegedi konzervatóriumba, ahol a legkisebb lévén a többiek Mókusnak becézték – innen ered a művészneve. Szirtes Edina Kult50-ben megjelent portréja.
A dalok az etno-fúzió jegyében születnek, tehát nem népzenei feldolgozásokat játszanak, hanem a magyar és más országok zenei motívumkincseiből merítve alkotnak kortárs dallamvilágot. „A számok születésénél is inspirálnak a zenésztársaim, hiszen tudom, hogy egy-egy zenei ötlet általuk milyen virággá fog fejlődni. Emellett a dalok születésénél és az élő fellépéseken is teret engedünk az improvizációnak, ami további szabadságot ad a közös munkának” – teszi hozzá Szirtes Edina Mókus.
A Szirtes Folk Band első dalait, köztük a most debütáló Pilinszky-verset is
közönség előtt rögzítette,
mert azt szerették volna, hogy a közönség ne csak a kulisszák mögé pillanthasson be, de reakcióikkal és visszajelzéseikkel az alkotói folyamatba is bekapcsolódhassanak. Debütáló daluknak Pilinszky János Tilos csillagon című művének megzenésítését választották. „Minden vers, amit énekelhetek lenyűgözve él bennem. Ezért nem fontossági sorrendet tükröz az, hogy ezt a dalt hoztuk ki elsőnek. Ezt a feldolgozást éreztem valamelyest közérthetőnek, és bízom benne, hogy a zenénk a vers mondanivalóját és érzését is maradéktalanul megtartotta és továbbadja” – emeli ki a zenekarvezető.