- Számomra, és talán nem vagyok ezzel egyedül, nehezen áttekinthető, hogy ki az Újbuda Jazz Fesztivál igazi gazdája. Hosszú évekig a Fonóval hármasban, az elmúlt időben pedig az A38 Hajóval közösen jegyzi a MU Színház a rendezvényt.
- Anno, többek között a színház akkori művészeti vezetőjének, Leszták Tibornak kezdeményezésére, az említett három helyszín együtt kereste meg a XI. kerületi Önkormányzatot a fesztivál ötletével, ami a kerület által szponzorált és így a nevét viselő rendezvény volt már a kezdetektől fogva. Közösen jelentünk meg a fesztivál égisze alatt, de a helyszínek külön-külön szervezték a saját programjukat. Természetesen a promóció is közös volt. Ez azóta is így van, illetve a Fonó három évvel ezelőtt kiszállt a fesztivál lebonyolításából.
- Az alap koncepció számomra úgy tűnik az, hogy a jazz kreatív, kísérletező vagy épp szabad zenei ágát mutassátok be, ami igen erős arculatot ad a fesztiválnak. Nem okoz nehézséget egy ennek a felismerhető arculatnak a megtartása úgy, hogy közben a saját preferenciáitok ne sérüljenek. Rendszeresen egyeztettek a programmal kapcsolatban?
- Igen, de azért így is megtörtént, hogy több hónapos egyeztetés után mégis volt egyezés a fellépők sorában. Ezt nem mindig sikerült kivédeni, sőt néha egyszerűen valamilyen kényszer szülte megoldás volt, hogy valaki több helyszínen is fellépjen - persze teljesen különböző formációkkal. Nincs igazán hierarchia a helyszínek között. A kerület kulturális bizottsága felé is mindig együtt képviseltük a fesztivál ügyét, akik szerencsére látták benne az értéket.
- Általában háromnapos a fesztivál, fontosnak tartjátok, hogy mindegyik helyszín mindhárom este koncerttel várja a hallgatóságot vagy előfordul, hogy kedvezve a másik helyszínnek üresen hagytok egy-egy estét?
- Abszolút, volt is olyan, hogy a fesztivál négy napja alatt a Hajó két komolyabb eseményt rendezett meg, mi pedig többet. Most ebben az évben fordítva lesz. Az A38 idén, gondolom fennállásuk tizedik évfordulója miatt is, nagyobb szabású koncertsorozattal készül. Mi idén az anyagi keretünket legjobban felhasználva, kevesebb koncertet fogunk megtartani inkább, mint hogy a minőségben kössünk kompromisszumot. Minden évben küzdünk a légkondicionálás hiányával is. Ezek mind meghatározzák, hogy mikor és mennyi koncertet tudunk megtartani.
- Újbudai lakosként azt tapasztaltam, hogy nagyon szerencsésen esett egybe a ti kezdeményezésetek a fesztivál létrehozására és a kerület vezetésének azon szándéka, hogy egy jól kommunikálható kerületi fejlesztést hozzon létre.
- Így van, bár én nem vettem részt a kezdeti tárgyalásokban, de tudom, hogy ez akkor igen szerencsés pillanat volt. Sokat változott, nehezedett azóta a független színházak és azon belül a MU Színház helyzete, és sajnos Leszták Tibi sincs már köztünk. Nekünk jelen pillanatban - szemben a hajóval - ez az egyetlen kizárólag zenei projektünk. Korábban rendszeresen voltak nálunk etno, kortárs- és improvizatív zenei koncertek (a Nagy Fül Fesztiváltól az Etno Fesztiválon és a Szünetjel Fesztiválon át az Autonóm Zónáig). Ezekre ma már sajnos egyre nehezebb a pénzügyi alapot megteremteni, ezért is ragaszkodunk végsőkig az Újbuda Jazz Fesztiválhoz. A MU Színház alapvető profilja persze továbbra is a kortárs színház és tánc, az elmúlt években pedig nagyon markánsan megjelent tevékenységünkben a színházi nevelés, mi elsősorban ezekre koncentrálunk.
- Az ez évi programból van olyan előadó, akit külön is kiemelnél, akire büszke vagy, hogy sikerül elhoznotok Magyarországra?
- Nagyon örülünk, hogy sikerült megszervezni a Mezei Szilárd Szeptett fellépését, már régóta terveztük, de egy ekkora formáció színpadra állítása nem kis dolog számunkra. Isabelle Duthoit, Luc Ex és Johannes Bauer hármasfogata is olyan, akiket már korábban is el szerettünk volna hozni, most végre sikerült
- Mezei Szilárd vajdasági zenészekkel érkezik?
- Igen, illetve Pozsár Máté is tagja lesz a zenekarnak.
- A Jazzaj is hangsúlyosan jelenik meg az ez évi programban.
- A Hajó részéről Kozlov Sándor szervezi a fesztivált. Amikor összeültünk egyeztetni a programról, felmerült néhány formáció, akikre mindketten gondoltunk. Nagyszerűnek és hiánypótlónak tartjuk azt, amibe Rubik Ernőék belefogtak. Az A38-on a JAZZAJ kétnapos programsorozattal jelenik meg, nálunk pedig a trio beeperrel lesz Ernőnek lemezbemutató koncertje, egy amerikai vendégmuzsikus társaságában.
- Az elmúlt kilenc évnek melyik volt a legfelemelőbb pillanata?
- Sok ilyen pillanat volt. Ha hónapokig dolgozol valamin és egyszer csak megvalósul, például amikor kifejezetten a mi kezdeményezésünkre találkoznak muzsikusok és alkotnak együtt kivételeset, az felemelő érzés. Fantasztikus, amikor teli a nézőtér és érezni, ahogy egy koncert magával ragadja a hallgatóságot.
- Volt-e olyan, amikor azt érezted nem bírod tovább, nem éri meg a befektetett energia? Pont most a beszélgetésünk előtt hallottam, arról beszéltél egy kollégáddal, hogy egy külföldi zenész utolsó pillanatban visszamondta a fellépést. Gondolom ilyenkor nem kis szervezést igényel találni valakit helyette, ami sok idegeskedéssel jár.
- Volt olyan év, amikor szerintem nagyszerű anyag volt a színpadon és kevesen hallották, de ezt sem éreztem mélypontnak, mert zeneileg nagyon jó volt a fesztivál. Az a kevés ember, aki eljött meghallgatni, katarzist élhetett át.
- Azokban az években történt ez, amikor két fontos jazz esemény a Debreceni Jazz Napok és a Budapest/Moll Jazz Fesztivál is veletek egyszerre került megrendezésre?
- A debreceni fesztivál nem hiszem, hogy befolyásolta volna a mi koncertjeink látogatottságát. Néhány muzsikus esetében egyeztetési nehézségek voltak ugyan, de ennek ellenére nem gondolom, hogy a nézőszámra befolyással lett volna a Debreceni Jazz Napok. Az akkori Moll Jazz Fesztivál esetében más a helyzet, hiszen a fesztiváljaink zenei stílusban sokkal közelebb állnak egymáshoz, így biztosan nagyobb gondot okozott, ha ugyanazokat a muzsikusokat prezentáltuk pár nap eltéréssel. De visszautalnék arra, hogy mi elsősorban befogadó színház vagyunk, kicsi a mozgásterünk, nagyon sok társulathoz kell alkalmazkodnunk, így a színházi évad elejére tudjuk csak a fesztivált időzíteni. Szerencsére mára a másik jazz fesztivált már máskor rendezik meg, talán nekik egyszerűbben megoldható volt másik időpont választása.
- Végezetül had tekintsünk előre egy kicsit. Jövőre jubiláltok, tíz éves lesz az Újbuda Jazz Fesztivál. Nyilván a programról korai lenne beszélni, de azt tudható biztosan, hogy a jelenlegi két helyszín megrendezi-e majd a fesztivált?
- Nagyon jó a kapcsolatunk továbbra is a kerületi Önkormányzattal, részükről egyértelmű szándékot látunk arra, hogy az együttműködésünk megmaradjon. Sőt, egy több évre szóló együttműködési szándéknyilatkozatot kaptunk nemrég, ami - lévén önkormányzati épületben dolgozunk - nagy segítség a jövőre nézve, például a pályázatok beadásakor. Szóval azt gondolom, 2014-ben is lesz Újbuda Jazz Fesztivál.