Jazz/World

Világzenei őrület Djangótól a Balkánig

2016.09.13. 11:23
Ajánlom
Musique de l'Europe fesztivál címen rendeznek egész estét koncertmaratont a MOMban szeptember 16-án öt zenekar és Tcha Limberger, világhírű, vak belga szintó cigány hegedűs részvételével.

A  Traditional European Music Clash elnevezésű világzenei fesztiválon a tavaly őszi budapesti Womex nyitógáláján is nagy sikerrel koncertezett Tcha Limberger mellett fellép a magyar fővárosban működő, de nemzetközi (svéd-amerikai-francia) Taraf de Akácfa, illetve a hazai színtérről a django zenét képviselő Canarro, a balkáni fúvós zenét játszó Csángálló, a népi énekes trió, a Bahorka, a flamenco alapú világzenét játszó La Kati Cuadro Flamenco, valamint Kovács Zoltán jazztriója.

Musique de'l Europe

Musique de'l Europe (Fotó/Forrás: Folkpédia)

"Azt szoktam mondani, kamumagyar vagyok"

Tcha Limberger a tavaly októberi WOMEX kapcsán mesélt arról, hogyan került kapcsolatba a  magyar népzenével és kávéházi cigányzenével. 

"Sok időt töltöttem már Magyarországon és Erdélyben, elég jól megtanultam a nyelvet is. Hosszú éveken keresztül csak magyar népzenével foglalkoztam" - mondta Tcha Limberger.

A 39 éves hegedűs, gitáros, énekes Brugge-ben született szintó vagy mánus cigányzenész családba, nagyapja, Piotto, és apja, Vivi Limberger is híres muzsikusnak számított, illetve számít Belgiumban. Már kisgyerekként megmutatkozott elképesztő tehetsége, nagy hatással volt rá Django Reinhardt gipsy swing stílusa. Számos belga zenésszel és formációval dolgozott együtt, majd 25 évesen elhatározta, hogy Magyarországra jön, hogy közelebbről megismerje az itteni kávéházi cigányzenét.

"Először gitáros édesapámmal és Koen De Cauter ismert belga zenésszel jöttem Budapestre. Gyorsan ráébredtem arra: muszáj megtanulnom ezt a nehéz nyelvet ahhoz, hogy a zenéjében elmélyedhessek. A Nyugat-Európában elérhető lemezeken, amelyeken a húszas évek prímásai játszottak, elképesztően izgalmasan szólt a pesti kávéházi cigányzene. Olyan egyéniségeket hallhattam, mint Rácz Béla, Magyari Imre vagy az ötvenes évekből Toki Horváth Gyula, aki nekem a csúcs volt. Boross Lajossal gyakran találkoztam és zenéltem is" - idézte fel Tcha Limberger.

Első budapesti tartózkodásából több mint egy év lett, majd azt tanácsolták neki, Erdélybe menjen, ha igazi magyar cigányzenét akar élőben hallani, ezért oda ment. Kalotaszegen hamar befogadták a helyi zenészek, jóval később Tóni Rudi brácsással és Berki Viktor bőgőssel megalakította a Kalotaszeg Triót. Legutóbbi albuma Fekete éjszaka, borulj a világra címmel tavaly jelent meg a Budapest Gipsy Orchestra kíséretével.

Mi köze van Djangonak a Balkánhoz?

Olvasd el Szakál Tamással, a fesztivál főszervezőjével, a Canarro vezetőjével készült korábbi interjúnkat ide kattintva!

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World magazin

Oláh Krisztián személyes inspirációiról is mesél legújabb videójában – Klippremier a Fidelión

Oláh Krisztián konkrét hátteret felrajzoló ötletek mellett rengeteg inspirációs forrását és asszociációját is megosztja újonnan indult, Insight című sorozatában. A felvétel a Fidelio oldalán debütál.
Jazz/World ajánló

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Jazz/World ajánló

Kurt Elling exkluzív klubkoncertje és még több mint százötven program várja tavasszal a Budapest Jazz Club vendégeit

A Budapest Jazz Club április, május és június hónapjaiban a szokásosnál is több programmal várja vendégeit. Mindezek közül nemzetközi ismertsége tekintetében toronymagasan kiemelkedik a többezres koncerttermeket megtöltő világsztár, Kurt Elling május 3-i dupla koncertje.
Jazz/World ajánló

„A lemezkiadás számunkra misszió” – Húsvétig még a régi árakon juthat hozzá a Fonó lemezeihez

Összesen mintegy háromszáz albumot kínál a régi árakon húsvétig a Fonó, köztük a Csík zenekar, Dresch Mihály és a Cimbaliband albumait. A nép-, a világzene, a jazz és a kortárs zene szerelmesei április 10-ig juthatnak hozzá kedvenc előadóik albumaihoz a régi, nyomott árakon a Fonó weboldalán.
Jazz/World magazin

„Mindig keresgélek új előadók után is” – a Hallgató új részében Gyémánt Bálint osztja meg kedvenceit  

„Hallgató” címmel indult el a Fidelio és a GetCloser Concerts közös sorozata, amelyben a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy emblematikus képviselője mutatja meg olvasóinknak, milyen zenéket hallgat mostanában.