Jazz/World

Wayne Shorter és Herbie Hancock 10 tanácsa a fiatal zenészek számára

2018.02.14. 09:12
Ajánlom
2016-ban a Nemzetközi Jazznapon tett közzé egy nyílt levelet Wayne Shorter jazzszaxofonos és Herbie Hancock zongorista, amelyben 10 örök érvényű tanácsot fogalmaztak meg a zenész-lét felelősségével kapcsolatban.

1. Ébreszd fel az emberségedet

Nem bújhatsz el a szakmai felkészültséged, vagy a hangszered mögé: embernek kell maradnod. Összpontosítsd az energiádat arra, hogy a lehető legjobb emberré válj. Koncentrálj az empátiaérzéked fejlesztésére. Ezen a folyamaton keresztül olyan gazdag inspirációt nyersz, ami a létezés komplexitásában és kíváncsiságában gyökerezik – ez jelenti tulajdonképpen a földi létezés alapját. A zene csak egy csepp az élet óceánjában.

Wayne Shorter és Herbie Hancock

Wayne Shorter és Herbie Hancock

2. Hódíts meg járatlan utakat

Ne engedd meg magadnak azt a luxust, hogy általános retorikákat követsz, vagy hamis hiteket és illúziókat teszel magadévá arról, hogyan is kell élni az életet. Tőled függ, hogy úttörővé válsz-e. 

Legyen szó új hangzások, ritmikák, harmóniák felfedezéséről, vagy szokatlan kollaborációkról, arra bátorítunk, hogy kerüld az ismétlés mindenfajta negatív formáját.

Törekedj arra, hogy a zenében és az életviteledben is újszerű megközelítésmódokat alkalmazz. Soha ne kényelmesedj el.

3. Üdv az Ismeretlenben

Minden kapcsolat, akadály, interakció az életed elkövetkezendő kalandjaira készít fel. Minden összefügg. Minden épít. Soha semmi nem megy kárba. Ez a fajta gondolkodás bátorságot feltételez. Légy bátor és ne hagyd elveszni a jókedvedet.

4. Értsd meg az akadályok valódi természetét

Van egy elképzelésünk a hibázásról, de ez csak egy hamis illúzió. Az olyan szavak, mint „siker”, vagy „hiba”, csupán bélyegek.

Amit te hibaként értékelsz, az valójában csak egy új lehetőség, egy új kártya, amit húztál, egy új vászon, amire festhetsz.

Minden pillanat egy új lehetőség. Emberként nincsenek határaid.

5. Ne félj közreműködni azokkal, akik különböznek tőled

A világnak több különböző származású ember közötti, szemtől szembeni interakcióra van szüksége. Nagyobb hangsúlyt érdemelnének ezek a találkozások a művészetben, oktatásban, kultúrában. Egyedül abban egyezünk, hogy különbözőek vagyunk. Kapcsolódnunk kell egymáshoz, tanulnunk egymástól, megtapasztalni a világot a magunkétól eltérő szemszögön keresztül. Nem élhetünk addig békében, amíg nem tudjuk megérteni a másik ember fájdalmait.

6. Kezdeményezz napirenden kívüli párbeszédeket

A művészet minden formája eszköz a párbeszédre, ami egy nagyon erős fegyver. Itt az ideje, hogy a zenei élet is olyan „hangzó stratégiákat” építsen, amik feloszlathatják a minket körülvevő misztikus ködöt. Amikor mi, művészek a saját titokzatosságunkról beszélünk, valójában csak arra reflektálunk, hogy mennyire nem tudunk szembenézni a saját félelmeinkkel, amik megakadályoznak minket a bennünk rejlő bátorság felfedezésében. Igen, elég vagy a változtatáshoz. Igen, számítasz. Igen, ki kell tartanod.

7. Óvakodj az Egótól!

A művészek gyakran hajlamosak az arroganciára, de nincs igaza annak a művésznek, aki azt hiszi, hogy a státusza másoknál fontosabbá teszi őt,

sem annak, aki csak azért, mert kreatív területen dolgozik, felhatalmazva érzi magát bizonyos kiváltságokra. A kreativitás nem tud áramolni, ha csak az egót szolgáljuk.

8Gondolkozz a meglévő üzleti modelleken túli lehetőségekben

Mi, zenészek arra vagyunk kárhoztatva, hogy egy olyan rendszerben próbáljuk „értékesíteni” a zenénket, amiben a „fogyasztók” hozzá vannak szokva, hogy azokat a termékeket vásárolják meg, amiket az értékesítők eladhatónak tekintenek. Ebben a rendszerben a pénz diktál.

De ha kreatív integritással alkotunk, az olyan előnyöket és hasznot szülhet, amiről soha nem is álmodtunk.

9. Tiszteld az előtted járó generációkat

A nálad idősebbek segíteni tudnak téged. A bölcsesség kiapadhatatlan forrásai ők. Ne pazarold az időd arra, hogy az általuk elkövetett hibákat ismételgeted. Ehelyett vedd számításba, amit ők tettek és ez ösztönözzön arra, hogy egy jobb világot építs az eljövendő generációk számára.

10. Végül reméljük, hogy az állandó csodálkozás állapotában élsz

Ahogy telnek-múlnak az évek, a képzeletünk lassan elhomályosul. A szomorúságtól, az állandó küzdelemtől vagy a társadalmi körülmények miatt, de valahol az út mentén az emberek elfelejtik, hogyan kapcsolódjanak a bennük lakozó varázslathoz.

Ne hagyd, hogy a képzeleted elszürküljön.

Wayne Shorter és Herbie Hancock nyílt levele teljes terjedelmében, angolul itt olvasható

A mindkettejük élet- és művészetszemléletét meghatározó buddhizmusról pedig itt írtunk. 

Mi köze van a buddhizmusnak a jazzhez?

Kapcsolódó

Mi köze van a buddhizmusnak a jazzhez?

John Coltrane, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Sonny Rollins – csak néhány név a jazz legnagyobbjai közül, akik a buddhizmus alaptéziseit a magukénak vallották, vallják. De mi köze van a két dolognak egymáshoz?

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.
Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.