1. Ébreszd fel az emberségedet
Nem bújhatsz el a szakmai felkészültséged, vagy a hangszered mögé: embernek kell maradnod. Összpontosítsd az energiádat arra, hogy a lehető legjobb emberré válj. Koncentrálj az empátiaérzéked fejlesztésére. Ezen a folyamaton keresztül olyan gazdag inspirációt nyersz, ami a létezés komplexitásában és kíváncsiságában gyökerezik – ez jelenti tulajdonképpen a földi létezés alapját. A zene csak egy csepp az élet óceánjában.
2. Hódíts meg járatlan utakat
Ne engedd meg magadnak azt a luxust, hogy általános retorikákat követsz, vagy hamis hiteket és illúziókat teszel magadévá arról, hogyan is kell élni az életet. Tőled függ, hogy úttörővé válsz-e.
Legyen szó új hangzások, ritmikák, harmóniák felfedezéséről, vagy szokatlan kollaborációkról, arra bátorítunk, hogy kerüld az ismétlés mindenfajta negatív formáját.
Törekedj arra, hogy a zenében és az életviteledben is újszerű megközelítésmódokat alkalmazz. Soha ne kényelmesedj el.
3. Üdv az Ismeretlenben
Minden kapcsolat, akadály, interakció az életed elkövetkezendő kalandjaira készít fel. Minden összefügg. Minden épít. Soha semmi nem megy kárba. Ez a fajta gondolkodás bátorságot feltételez. Légy bátor és ne hagyd elveszni a jókedvedet.
4. Értsd meg az akadályok valódi természetét
Van egy elképzelésünk a hibázásról, de ez csak egy hamis illúzió. Az olyan szavak, mint „siker”, vagy „hiba”, csupán bélyegek.
Amit te hibaként értékelsz, az valójában csak egy új lehetőség, egy új kártya, amit húztál, egy új vászon, amire festhetsz.
Minden pillanat egy új lehetőség. Emberként nincsenek határaid.
5. Ne félj közreműködni azokkal, akik különböznek tőled
A világnak több különböző származású ember közötti, szemtől szembeni interakcióra van szüksége. Nagyobb hangsúlyt érdemelnének ezek a találkozások a művészetben, oktatásban, kultúrában. Egyedül abban egyezünk, hogy különbözőek vagyunk. Kapcsolódnunk kell egymáshoz, tanulnunk egymástól, megtapasztalni a világot a magunkétól eltérő szemszögön keresztül. Nem élhetünk addig békében, amíg nem tudjuk megérteni a másik ember fájdalmait.
A művészet minden formája eszköz a párbeszédre, ami egy nagyon erős fegyver. Itt az ideje, hogy a zenei élet is olyan „hangzó stratégiákat” építsen, amik feloszlathatják a minket körülvevő misztikus ködöt. Amikor mi, művészek a saját titokzatosságunkról beszélünk, valójában csak arra reflektálunk, hogy mennyire nem tudunk szembenézni a saját félelmeinkkel, amik megakadályoznak minket a bennünk rejlő bátorság felfedezésében. Igen, elég vagy a változtatáshoz. Igen, számítasz. Igen, ki kell tartanod.
7. Óvakodj az Egótól!
A művészek gyakran hajlamosak az arroganciára, de nincs igaza annak a művésznek, aki azt hiszi, hogy a státusza másoknál fontosabbá teszi őt,
sem annak, aki csak azért, mert kreatív területen dolgozik, felhatalmazva érzi magát bizonyos kiváltságokra. A kreativitás nem tud áramolni, ha csak az egót szolgáljuk.
8. Gondolkozz a meglévő üzleti modelleken túli lehetőségekben
Mi, zenészek arra vagyunk kárhoztatva, hogy egy olyan rendszerben próbáljuk „értékesíteni” a zenénket, amiben a „fogyasztók” hozzá vannak szokva, hogy azokat a termékeket vásárolják meg, amiket az értékesítők eladhatónak tekintenek. Ebben a rendszerben a pénz diktál.
De ha kreatív integritással alkotunk, az olyan előnyöket és hasznot szülhet, amiről soha nem is álmodtunk.
9. Tiszteld az előtted járó generációkat
A nálad idősebbek segíteni tudnak téged. A bölcsesség kiapadhatatlan forrásai ők. Ne pazarold az időd arra, hogy az általuk elkövetett hibákat ismételgeted. Ehelyett vedd számításba, amit ők tettek és ez ösztönözzön arra, hogy egy jobb világot építs az eljövendő generációk számára.
10. Végül reméljük, hogy az állandó csodálkozás állapotában élsz
Ahogy telnek-múlnak az évek, a képzeletünk lassan elhomályosul. A szomorúságtól, az állandó küzdelemtől vagy a társadalmi körülmények miatt, de valahol az út mentén az emberek elfelejtik, hogyan kapcsolódjanak a bennük lakozó varázslathoz.
Ne hagyd, hogy a képzeleted elszürküljön.
Wayne Shorter és Herbie Hancock nyílt levele teljes terjedelmében, angolul itt olvasható.
A mindkettejük élet- és művészetszemléletét meghatározó buddhizmusról pedig itt írtunk.

Kapcsolódó
Mi köze van a buddhizmusnak a jazzhez?
John Coltrane, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Sonny Rollins – csak néhány név a jazz legnagyobbjai közül, akik a buddhizmus alaptéziseit a magukénak vallották, vallják. De mi köze van a két dolognak egymáshoz?