Jazz/World

Wayne Shorter és Herbie Hancock 10 tanácsa a fiatal zenészek számára

2018.02.14. 09:12
Ajánlom
2016-ban a Nemzetközi Jazznapon tett közzé egy nyílt levelet Wayne Shorter jazzszaxofonos és Herbie Hancock zongorista, amelyben 10 örök érvényű tanácsot fogalmaztak meg a zenész-lét felelősségével kapcsolatban.

1. Ébreszd fel az emberségedet

Nem bújhatsz el a szakmai felkészültséged, vagy a hangszered mögé: embernek kell maradnod. Összpontosítsd az energiádat arra, hogy a lehető legjobb emberré válj. Koncentrálj az empátiaérzéked fejlesztésére. Ezen a folyamaton keresztül olyan gazdag inspirációt nyersz, ami a létezés komplexitásában és kíváncsiságában gyökerezik – ez jelenti tulajdonképpen a földi létezés alapját. A zene csak egy csepp az élet óceánjában.

Wayne Shorter és Herbie Hancock

Wayne Shorter és Herbie Hancock

2. Hódíts meg járatlan utakat

Ne engedd meg magadnak azt a luxust, hogy általános retorikákat követsz, vagy hamis hiteket és illúziókat teszel magadévá arról, hogyan is kell élni az életet. Tőled függ, hogy úttörővé válsz-e. 

Legyen szó új hangzások, ritmikák, harmóniák felfedezéséről, vagy szokatlan kollaborációkról, arra bátorítunk, hogy kerüld az ismétlés mindenfajta negatív formáját.

Törekedj arra, hogy a zenében és az életviteledben is újszerű megközelítésmódokat alkalmazz. Soha ne kényelmesedj el.

3. Üdv az Ismeretlenben

Minden kapcsolat, akadály, interakció az életed elkövetkezendő kalandjaira készít fel. Minden összefügg. Minden épít. Soha semmi nem megy kárba. Ez a fajta gondolkodás bátorságot feltételez. Légy bátor és ne hagyd elveszni a jókedvedet.

4. Értsd meg az akadályok valódi természetét

Van egy elképzelésünk a hibázásról, de ez csak egy hamis illúzió. Az olyan szavak, mint „siker”, vagy „hiba”, csupán bélyegek.

Amit te hibaként értékelsz, az valójában csak egy új lehetőség, egy új kártya, amit húztál, egy új vászon, amire festhetsz.

Minden pillanat egy új lehetőség. Emberként nincsenek határaid.

5. Ne félj közreműködni azokkal, akik különböznek tőled

A világnak több különböző származású ember közötti, szemtől szembeni interakcióra van szüksége. Nagyobb hangsúlyt érdemelnének ezek a találkozások a művészetben, oktatásban, kultúrában. Egyedül abban egyezünk, hogy különbözőek vagyunk. Kapcsolódnunk kell egymáshoz, tanulnunk egymástól, megtapasztalni a világot a magunkétól eltérő szemszögön keresztül. Nem élhetünk addig békében, amíg nem tudjuk megérteni a másik ember fájdalmait.

6. Kezdeményezz napirenden kívüli párbeszédeket

A művészet minden formája eszköz a párbeszédre, ami egy nagyon erős fegyver. Itt az ideje, hogy a zenei élet is olyan „hangzó stratégiákat” építsen, amik feloszlathatják a minket körülvevő misztikus ködöt. Amikor mi, művészek a saját titokzatosságunkról beszélünk, valójában csak arra reflektálunk, hogy mennyire nem tudunk szembenézni a saját félelmeinkkel, amik megakadályoznak minket a bennünk rejlő bátorság felfedezésében. Igen, elég vagy a változtatáshoz. Igen, számítasz. Igen, ki kell tartanod.

7. Óvakodj az Egótól!

A művészek gyakran hajlamosak az arroganciára, de nincs igaza annak a művésznek, aki azt hiszi, hogy a státusza másoknál fontosabbá teszi őt,

sem annak, aki csak azért, mert kreatív területen dolgozik, felhatalmazva érzi magát bizonyos kiváltságokra. A kreativitás nem tud áramolni, ha csak az egót szolgáljuk.

8Gondolkozz a meglévő üzleti modelleken túli lehetőségekben

Mi, zenészek arra vagyunk kárhoztatva, hogy egy olyan rendszerben próbáljuk „értékesíteni” a zenénket, amiben a „fogyasztók” hozzá vannak szokva, hogy azokat a termékeket vásárolják meg, amiket az értékesítők eladhatónak tekintenek. Ebben a rendszerben a pénz diktál.

De ha kreatív integritással alkotunk, az olyan előnyöket és hasznot szülhet, amiről soha nem is álmodtunk.

9. Tiszteld az előtted járó generációkat

A nálad idősebbek segíteni tudnak téged. A bölcsesség kiapadhatatlan forrásai ők. Ne pazarold az időd arra, hogy az általuk elkövetett hibákat ismételgeted. Ehelyett vedd számításba, amit ők tettek és ez ösztönözzön arra, hogy egy jobb világot építs az eljövendő generációk számára.

10. Végül reméljük, hogy az állandó csodálkozás állapotában élsz

Ahogy telnek-múlnak az évek, a képzeletünk lassan elhomályosul. A szomorúságtól, az állandó küzdelemtől vagy a társadalmi körülmények miatt, de valahol az út mentén az emberek elfelejtik, hogyan kapcsolódjanak a bennük lakozó varázslathoz.

Ne hagyd, hogy a képzeleted elszürküljön.

Wayne Shorter és Herbie Hancock nyílt levele teljes terjedelmében, angolul itt olvasható

A mindkettejük élet- és művészetszemléletét meghatározó buddhizmusról pedig itt írtunk. 

Mi köze van a buddhizmusnak a jazzhez?

Kapcsolódó

Mi köze van a buddhizmusnak a jazzhez?

John Coltrane, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Sonny Rollins – csak néhány név a jazz legnagyobbjai közül, akik a buddhizmus alaptéziseit a magukénak vallották, vallják. De mi köze van a két dolognak egymáshoz?

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Mégsem mutatja be a Pesti Színház Székely Csaba társadalmi megosztottságról szóló darabját

Sokan várták már nagy izgalommal a Pesti Színház őszre meghirdetett premierjét, amiben Székely Csaba legújabb darabját, a Kalandfilmet mutatták volna be, Kincses Réka rendezésében. CIKKÜNK FRISSÜLT!
Színház

Jelentős színházi társulatok szűnhetnek meg

A kulturális kormányzat nyilvánosságra hozta az előadó-művészeti szervezetek támogatására vonatkozó döntését. Több, a működési támogatások csökkentése miatt eleve nehéz helyzetbe került, akár évtizedes sikeres múlttal és figyelemre méltó jelennel rendelkező, közfeladatot ellátó társulat egyáltalán nem kap támogatást.
Színház

„Vállalom, hogy éltem, és azt, hogy majd meghalok ” – 110 éve született Gobbi Hilda

A legendás színésznő pályája során olyan emlékezetes szerepeket játszott el, mint a Csongor és Tünde Mirigyje, vagy a Hamlet Gertrúdja, az igazi népszerűséget azonban a Szabó család című rádiós családregény Szabó nénije hozta meg számára. 
Zenés színház

VeszprémFest 2023: jön Alvaro Soler, Mariza, Anna Netrebko, Joss Stone, Norah Jones és Rost Andrea

2023-ban 20 éves a VeszprémFest. A kétévtizedes prémium zenei fesztivál július 12. és 16. között a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt zenei rendezvényeként fennállásának egyik legváltozatosabb programjával ünnepel.
Tánc

„Könnyeken átívelő nevetés” – interjú Boris Eifmannal

Ritka és egyedülálló balett érkezik Budapestre június 10-től: a világhírű koreográfus, Boris Eifman 2019-es premierje, A Pygmalion-hatás. A művészt arról kérdeztük, mi a kötődése a komikumhoz, a groteszkhez, és milyen lesz a 21. század táncnyelve.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World gyász

Elhunyt Astrud Gilberto

A The Girl from Ipanema című dallal világhírűvé váló, a bossa nova megalapítói közé tartozó brazil énekest nyolcvanhárom éves korában érte a halál.
Jazz/World interjú

„A közös nevezőt a jazz biztosítja, illetve az egymás iránti nyitottság” –  interjú Dés Andrással a T.E.L.D. első lemezéről

Négy remek művész találkozásából megszületett a T.E.L.D. első lemeze a Fonó gondozásában. Az új zenei anyagról a jelenleg Bécsben élő, Budapesten sokat koncertező Dés András ütőhangszeres művésszel beszélgettünk.
Jazz/World hír

Őselemek a Napfonat tolmácsolásában – megjelent a Harmatcseppben él a világ bennem című lemez

Második nagylemezével jelentkezik A Dal 2022-es döntőjébe is bejutó a capella együttes. A lemez már kapható digitális terjesztésben, hamarosan fizikai formájában is megjelenik a Fonó gondozásában.
Jazz/World ajánló

Június első hétvégéjén a jazz zene körül forog minden Szentendrén

Nyolc koncerttel várja a jazzrajongókat a Jazz Estek Szentendre rendezvénysorozat a Barcsay udvarban június 2. és 4. között.
Jazz/World magazin

Bornai Tibor a Balatoni nyárról: Az igazi líra a hétköznapok apró rezdüléseiben bújik meg

A KFT együttes énekes-billentyűsét a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán kérdeztük a zenekar legendás, Balatoni nyár című slágeréről.