Jazz/World

XX. századi virtuózok a Zeneakadémia Solti Termében

2016.02.29. 12:29
Ajánlom
Március 5-én XX. századi szóló-, és kamaraműveket hallhat a közönség Karasszon Eszter csellóművész előadásában, egy nappal később pedig az amerikai újhullámos jazz úttörői lépnek színpadra a Solti Teremben.

Karasszon Eszter merész koncertprogramot állított össze csellóestje számára: a klasszikus remekművek helyett 20. századi magyar szóló- és kamaraművekkel lép a közönség elé. A Zeneakadémia kiemelkedő hallgatóit bemutató, A tehetség kötelez című koncertsorozat részeként megrendezett hangverseny nyitó számaként Vajda János Just for you című, 1984-ben írt szólódarabja hangzik el. Ezt követi Lendvay Kamilló Hét rövid darab két csellóra című kompozíciója, melyet a szerző 1999-ben Karasszon Eszter zeneakadémiai professzora, Onczay Csaba és fia, Onczay Zoltán számára írt. A családi kapcsolódás ezúttal sem marad el, Karasszon Eszter kamarapartnere a Lendvay-műben bátyja, Karasszon Dénes lesz, az Operaház zenekarának csellistája. A koncert első felében elhangzik még Bartók Béla zongorára írt Gyermekeknek sorozatából hét tétel Karl Kraeuter átiratában, amelyben Karasszon Eszter hegedűs partnere Pusker Júlia lesz, majd Gárdonyi Zoltán Szonátája, ahol a kamerapartnerek sorát Lajkó István gazdagítja. Az estet Bánlaky Ákos Tarantella című szólókompozícióját követően Kodály különleges zenei kihívásokat tartogató, ifjúkori Duója zárja, melynek hegedűszólamát szintén Pusker Júlia játssza.

Dave Douglas

Dave Douglas

Egy nappal később, március 6-án Amerika keleti partjának két meghatározó jazzere, a trombitás Dave Douglas és a zongorista Uri Caine látogat el a Zeneakadémia Solti Termébe. Műfajilag bekategorizálhatatlan zenéjükben legalább annyira felfedezhető az avantgárd jazz, a post-bop vagy a modern creative kifejezéssel illetett irányzat hatása, mint a klasszikus zenei témák és a zsidó zenei hagyományok.

Bár Caine már az ezredforduló óta tagja Douglas zenekarának, és számos közös lemezfelvételen bemutatták összehangoltságukat, a 2014-es Present Joys volt az első duóalbumuk, amellyel nemcsak minden korábbinál több rajongót szereztek maguknak, de számos szakmai elismerést is bezsebelhettek. Ezen a felvételen elsősorban az 1700-as években, az Amerika déli területein keletkezett, protestáns himnuszok és az amerikai folkdalok elemeit egyesítő Sacred Harp daloskönyvből válogattak zenei alapanyagot, de természetesen saját szerzeményeik is megtalálhatók a lírai hangvételű, intim megszólalásokat tartalmazó, mégis kísérletező kedvet mutató albumon – és minden bizonnyal a Zeneakadémián is hasonló kalandokba fog bocsátkozni a két kiváló improvizatőr.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Bálint András: „Az elmúláshoz való viszonyomat próbálom megélni Kosztolányi segítségével”

A Radnóti Színház Keres Emil Próbatermében látható a Kosztolányi, Bálint András legújabb estje. A Kossuth-díjas művész nem először bújik a magyar irodalom fontos alakjainak bőrébe – erről is kérdeztük.
Zenés színház

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Klasszikus

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Plusz

Az etnográfia atyamestere – Herman Ottó-kiállítást rendez a Néprajzi Múzeum az Országgyűlési Múzeummal együttműködésben

Herman Ottó születésének százkilencvenedik, halálának száztizedik évfordulója alkalmából „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” címmel nyílik meg decemberben a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum új kiállítása.
Klasszikus

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Másik Jánossal együtt ad koncertet a Besh o droM a Fonóban

A negyed évszázados zenekar december 7-én Másik Jánossal együtt lép fel a Fonó Budai Zeneház színpadán, ahol új életre kelnek régi dalok, és születnek új, magával ragadó fúziók. Az előzenekar szerepét a Fláre Beás vérbő csapata tölti be.
Jazz/World magazin

KÉP-regény: Keith Emerson 80

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Keith Emerson születésnapjáról emlékezik meg, és felidéz egy furcsa véletlent.
Jazz/World kritika

Köd utánuk – beszámoló Mike Stern budapesti koncertjéről

Újra a JazzFest Budapest eseményén jártunk, itt volt Mike Stern és zenekara, november 10-én játszottak az Erkelben. Szép csomagot hoztak, nagy zenéket, jó zenéket – ilyen egyszerű a lényeg.
Jazz/World ajánló

Gospel Karácsony is lesz Debrecenben

December 6-án 19 órától különleges koncerttel várják az érdeklődőket a debreceni Kölcsey központban, ahol a gospel szcéna világhírű előadóit hallgathatja meg a közönség.
Jazz/World ajánló

Két koncertet ad Al Di Meola az Erkel Színházban

A Jazzfest Budapest által szervezett, november 9-i eseményen harminchat év után hallható újra Budapesten az Al Di Meola Electric Band, másnap pedig Mike Stern csatlakozik a gitárvirtuózhoz.