A Gyulai Várszínház negyedszázada (1997 óta) rendez népzenei, majd népzenei és világzenei fesztivált. A fesztiválok művészeti tanácsadója és szinte állandó fellépője sokáig Halmos Béla volt, a Sebő együttes egykori prímása, a táncház mozgalom egyik megalapítója, a világhírű népzenekutató, a később Széchenyi-díjas akadémikus. Ő Szombathelyen született ugyan, de mindenki gyulaiként tartotta számon, és nem csak azért, mert a felmenői gyulaiak voltak és a gyerekkorát ő is Gyulán töltötte, itt is érettségizett.
Számtalan kötelék fűzte Gyulához, felnőtt korában, családjával is gyakran visszajárt szeretett városába.
Miután Halmos Béla 2013-ban meghalt, a népzenei fesztivált, illetve a továbbiakban világzenével kiegészített fesztivált róla nevezték el.
Mindez nagyon is indokolttá teszi, hogy az idei fesztivál egy kimondottan rá emlékező koncerttel zárul, amelyet Pál István Szalonna és Bandája a Jantyik testvérekkel és a PG csoporttal közösen ad – Aranyosra festem címmel. Pál Istvánék szakmai hozzáértése megadja a népzenei keretet, a stílus-helyességet, a táncrendet, s a dalok Jantyik Zsolt szövegeivel, zenéjével, Jantyik Csaba zenei és tartalmi ötleteivel új népdalokként működnek, tisztelve a múltat, új utakat keresnek.
Előttük is lesz azonban még két szuper produkció. Előbb a Zűrös Bandáé, amely a magyar nép- és világzenei színtér kimagasló zenekarainak tagjaiból verbuválódott (Básits Branka – ének, Bede Péter – szaxofon, Deáky Márton – szaxofon, klarinét, Babcsán Bence – szaxofon, klarinét, Varga Kornél – gitár, Boros Attila – basszusgitár, Kertész Ákos – dob), olyan zenészekből, akik egyaránt rajonganak a magyar népzenéért és modern balkáni zenéért. 2021 című második lemezüket a világ 10. legjobb világzenei albumává választották Berlinben.
Az utánuk fellépő Ötödik Évszak népzenei hangszerelésű akusztikus városi zenét játszik. A zenekar tagjai: Izabella Caussanel – ének, Ifj. Csoóri Sándor Sündi – ének, brácsa, hosszú nyakú tambura, Hegedüs Máté – hegedű, Zimber Ferenc – cimbalom, Szabó Csobán Gergő – ének, nagybőgő. A városi környezet és a hagyomány tisztelete játékosan ötvöződik zenéjükben. Számaik magját a hiteles kárpát-medencei népzene adja, ebből a biztos alapból indulnak az improvizatív műfajok világa felé. A zenekar énekesnője, a magyar-francia származású Izabella Caussanel a sanzonok sajátos világával emeli az együttes hangzásvilágát. Szövegeik közt egyaránt találunk népdalokat, magyar és francia költők verseit – magyar és francia nyelven.
Még régebbi hagyományokkal bír a Gyulai Vár Jazz Fesztivál, amelyen idén is kiváló zenekarokkal találkozhat a közönség.
A fiatalokból álló Tomor Barnabás Trió (Tomor Barnabás, Usztics Péter, Szumper Ákos) zenéjére főleg a jazz, a rock, és az afro hatások jellemzőek. Tomor Barnabás 2010-ben hozta létre az első jazzrock tiróját, az új felállás 2019 óta működik.
A Jazz Consort egy budapesti székhelyű jazz combo, melyet 1984-ben alapított Faragó Miklós. Az együttes dallamokban gazdag, örömteli modern mainstream jazzt játszik. A repertoár főleg saját szerzeményekből áll, ritmusvilága a modern szvingtől kezdve a latin és az ún. nyolcados zenén át a lírikus balladáig terjed. A tagok (Faragó Miklós – gitár, Cselik Gábor – billentyűk, Hárs Viktor – nagybőgő, basszusgitár, Jeszenszky György – dob) a magyar jazzélet élvonalába tartoznak, számos fesztivál, lemezfelvétel, koncertkörút áll mögöttük szerte a világban. Meghívott előadóként a magyar jazzélet két kiválósága lép fel velük: Kovács Linda énekesnő és Zana Zoltán, aki szaxofonon és EWI-n (electronic wind instrument) játszik, ami egy fúvós szintetizátor hangszer.
A fesztivált záró együttes a Borbély-Dresch Quartet (Borbély Mihály – szaxofon, tárogató, basszusklarinét, furulya, Dresch Mihály – szaxofon, fuhun, Horváth Balázs – bőgő, G. Szabó Hunor – dob) lesz. „A formáció a magyar etno-jazz két legnagyobb formátumú fúvósának, Borbély Mihálynak és Dresch Mihálynak közös zenekara, ahol a „két dudás” nem csak, hogy jól megfér egymással, de olyan új minőséget hoz létre, melynél a szokásos formulák, műfaji meghatározások érvényüket vesztik. Közös zenei világuk néhol melankolikus, ugyanakkor határtalan zenei íz és érzelmi gazdagság jellemzi, ugyanúgy jelen vannak benne a jazz elemek, mint a Kárpát-medence népzenéjének motívumai.” (Fidelio, V.D.)
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Borbély-Dresch Quartet (forrás: Gyulai Várszínház)