Jazz/World

Zenészt barátjáról

2016.05.06. 12:32
Ajánlom
Szirtes Edina Mókus koncertjének sikerét legalább annyira tulajdoníthatom kiváló zenésztársainak, mint az énekes-hegedűművésznő szerzői kvalitásának.

A frissen kiadott Mókus-kislemez címe Vidróczki, és három tételt szerepeltet (Hajnalban, Vidróczki, Szerető). A felvételen a Fabula Rasa, hangszeres szólisták, fúvósok és szimfonikus zenekar játszik. Ez alkalomból látta vendégül a Honvéd Férfikar Szirtes Edinát a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében, április 29-én. A tekintélyes létszámú zenészgárdát Riederauer Richárd vezényelte.

Vidróczki-lemezbemutató a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében

Vidróczki-lemezbemutató a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében (Fotó/Forrás: Fender Csaba)

A koncert elején felhangzó Vidróczki című mű Szirtes Edina és Szokolay „Dongó” Balázs concertáló duettjével kezdődött hegedűn és tárogatón: a sűrűn díszített hangokban egyhamar a Vidróczki-népdalra lehetett ismerni, és a profi kivitelezés azonnal megvette a hallgatót. A következő tételben a Honvéd Férfikar szólistája viszont korántsem teljesített hibátlanul, néhol bántóan hamis volt, és keresetlen pátosszal énekelte a népdalt. Az etno-szimfonikus jelzővel illetett mű a Fabula Rasa zenekar belépésével robbant igazán, még ha az eredeti népdal nyújtott ritmusaiból bántóan monoton negyedek lettek, ez a zene nemcsak hangereje révén hatásos: Dongó furulya- és tárogatójátéka és Mókus hegedülése nyomán úgy érzi az ember, itt valóban zene születik, nem egyszerűen reprodukálódnak a lemezen hallható művek. A zenekar játéka által kísért prózamondással hangzott fel a teljes Vidróczki-ballada (benne a szállóigévé vált mondatok: „Mit ér nekem hat vármegye? Tizenkettő jöjjön ide”): egy ilyesféle, túltelített kompozíció többnyire a giccs határán egyensúlyozik, de Mókus művét megmenti a színes, egyéni és a lendületes, odaadó előadásmód.

Vidróczki-lemezbemutató

Vidróczki-lemezbemutató (Fotó/Forrás: Fender Csaba)

A művésznőt egyébként is a magyar zenei élet üde színfoltjaként érdemes számon tartani: versfeldolgozásai mindenesetre egészen bizonnyal túltesznek más, mainstream-szintűvé butított megzenésítéseken. És még valami: Mókus sokkal inkább a húrok mestere, mint a szavaké. A közönséghez intézett monológjaival szemben sokkal többet mond a zene. Radnóti Miklós Pogány köszöntője vagy József Attila Mámor című verse egyébként sem kívánnak kommentárt, hát még ha olyan kiváló köntöst kaptak, mint Szirtes Edina muzsikája.

Pogány köszöntő  eredetileg a Fabula Rasa  Tesséklássék  című lemezén szerepelt, ezúttal felszegett állal vállalta a méret a lényeg filozófiáját – bár a kórussal, zenekarral erősített hangszerelés alighanem túlzás lenne egy lemezen, ehhez hasonló hangorkán kellett ahhoz, hogy feloldódjon az MTA-dísztermében „a csarnok elontott oszlopi közt lebegő” tartózkodás. Az est ugyanis egyben a Honvéd Férfikar egyik bérletes hangversenye volt, nagyjából fele részben olyan közönség előtt, akik egész másra – etno-szimfonikus  Vidróczki  helyett például a  Mátrai képekre – számítottak. József Attila  Egyedül  című verse a nyugodtabb hangokra áhítozókat is kielégítette, ebben a dalban a Mókust kísérő  a capella  „zümmögőkórus” lenyűgözően hatott, hasonlóképpen Födő Sándor repetitív zongorás intermezzója. A dal persze pár perc múlva magával ragadó fortissimókban folytatódott, ami az első koncertrész leginkább magával ragadó pillanatait jelentette. A szünet előtt utolsó műsorszámként Mókus looperrel adta elő József Attila  Mámor  című versének feldolgozását: ő ilyet is tud.

Vidróczki-lemezbemutató a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében

Vidróczki-lemezbemutató a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében (Fotó/Forrás: Fender Csaba)

Radnóti Miklós Bájolójában végre a hangerő szintjén is megjelenik a dörgedelem „fenn a magasban”. Imponáló szólókban gazdag Furfangos Frigyes dala, amelyet felszabadult ünneplés követett. Arany János Népdal című balladája elemi erővel szólalt meg, végleg elfeledtetve, hogy a versmegzenésítés valamiféle csöndes, kisszobai tevékenység lenne. A következő népdalfeldolgozás, a Nem tudja azt senki (szintén a 2009-es Tesséklássék albumról) Balogh Gusztáv éneke miatt volt igazán emlékezetes: a két énekes egyébként remekül működött együtt.

A koncert Szokolay „Dongó” Balázs  az Erdő mellett kezdetű népdalra játszott fantáziájával, illetve a kórus kíséret nélküli Kodály-kórusművel, az Esti dallal végződött. Szirtes Edina rendkívül előzékeny: előad egy szerzői estet, aztán megengedi Kodálynak, hogy a végén lecsapja a poént.

"Vágyakozás nélkül nem születik zene"

Olvasd el Szirtes Edina Mókussal készült korábbi interjúnkat ide kattintva!

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Tomboló siker fogadta a Fesztiválzenekart – Mahler-koncertjük visszahallgatható

Ötcsillagos kritikák zúdultak Fischer Iván karmesterre és a Budapesti Fesztiválzenekarra (BFZ) májusi európai turnéjuk után. Bécs, London, Brugge és Lipcse közönsége egytől egyig álló ovációval ünnepelte a magyar együttest.
Könyv

Négy nap a kortárs magyar irodalom bűvöletében – jön a 94. Ünnepi Könyvhét

Könyvbemutatók, dedikálások, beszélgetések, koncertek és egyéb programok várják a közönséget június 8. és 11. között a Vörösmarty téren és a Duna-korzón.
Vizuál

Buda Flóra Anna: Van magyar pénz a filmben, csak sajnos ez nem a Filmintézet érdeme

Háromszor is visszautasították Buda Flóra Anna filmtervét, most mégis gratuláltak az Arany Pálmához. A rendező szerint sajnálatos, hogy az ügy eltereli a figyelmet arról, kik, mekkora energiát fektettek a filmbe.
Plusz

Úgy búcsúztatják Lang Györgyit, ahogy azt ő is szerette volna

Június 13-án 19 órakor a Fővárosi Állat- és Növénykertben, a Főkapu téren búcsúznak a Pa-Dö-Dő együttes május 20-án elhunyt tagjától.
Színház

„Ez a gondolkodás színháza” – Alföldi Róbert Az orvos című thrillert állítja színpadra az Átriumban

Milyen az, amikor fontos társadalmi kérdésekről valódi és érdemi vita folyik? Ezt a helyzetet mutatja meg egy drámai helyzet kapcsán Robert Icke thrillerje, amit Alföldi Róbert rendezésében tűz műsorra az Átrium.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

„A közös nevezőt a jazz biztosítja, illetve az egymás iránti nyitottság” –  interjú Dés Andrással a T.E.L.D. első lemezéről

Négy remek művész találkozásából megszületett a T.E.L.D. első lemeze a Fonó gondozásában. Az új zenei anyagról a jelenleg Bécsben élő, Budapesten sokat koncertező Dés András ütőhangszeres művésszel beszélgettünk.
Jazz/World hír

Őselemek a Napfonat tolmácsolásában – megjelent a Harmatcseppben él a világ bennem című lemez

Második nagylemezével jelentkezik A Dal 2022-es döntőjébe is bejutó a capella együttes. A lemez már kapható digitális terjesztésben, hamarosan fizikai formájában is megjelenik a Fonó gondozásában.
Jazz/World ajánló

Június első hétvégéjén a jazz zene körül forog minden Szentendrén

Nyolc koncerttel várja a jazzrajongókat a Jazz Estek Szentendre rendezvénysorozat a Barcsay udvarban június 2. és 4. között.
Jazz/World magazin

Bornai Tibor a Balatoni nyárról: Az igazi líra a hétköznapok apró rezdüléseiben bújik meg

A KFT együttes énekes-billentyűsét a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán kérdeztük a zenekar legendás, Balatoni nyár című slágeréről.
Jazz/World interjú

„A nagyon jó dalokat régen megírták”

A Canarro New York, Párizs, Budapest című lemeze idén Fonogram-jelölést kapott. A francia manouche swinget unikális módon képviselő zenekar május 27-én a Fonó színpadán lép fel. A zenekar vezetőjével, Szakál Tamással beszélgettünk.