Az Esterházy Magánalapítvány által kilencedik alkalommal meghirdetett pályázatra 273 művész jelentkezett festészettel és festészettel operáló térinstallációs munkákkal, illetve azok terveivel. A díjra jelölt művészek válogatott műveiből június 5-én a Ludwig Múzeumban nyílik kiállítás.
A tervezett tárlatok között szerepel továbbá szecessziós plakátkiállítás, Tihanyi Lajos és Czimra Gyula életmű-kiállítás, valamint a magyarországi eszmetörténet egy eddig kevésbé feltárt fejezetét, a spiritizmus, a teozófia és a buddhizmus a 19–20. század fordulóján gyakorolt hatását bemutató tárlat a Hopp Ferenc Múzeumban.
A kortárs művészet megértéséhez fontos, hogy láthatóvá váljanak az alkotásokat létrehozó helyzetek és kapcsolatok. A Ludwig Múzeum 2025-ös kiállításain bemutatott gyakorlatok túllépnek a hagyományos kereteken, összekapcsolják a művészetet a társadalommal, és új kifejezési formákat, közösségi élményeket teremtenek.
Szenteste és világvége, hófödte Betlehem, absztrakt karácsonyfa – az ünnepekre hangolódva 10+1 festményt gyűjtöttünk össze a reneszánsz ábrázolásoktól a kortársakig.
December 23-án ünnepeljük Anna Margit születésének 111. évfordulóját. Az adásban Nemes Péter művészettörténésszel, a Nemes Galéria tulajdonosával, valamint Kiss Dániel Áron műgyűjtővel idéztük meg a festőművész alakját.
November végén ismét a mozikba kerül az Exhibition on Screen elnevezésű sorozat 2021-ben szűk körben bemutatott, Michelangelo – Szerelem és halál című epizódja. David Bickerstaff dokumentumfilmjében részletekbe menően megismerhetjük Michelangelo művészetét.
A kiállítással egybekötött díjátadó 2025. június 5-én lesz, a Ludwig Múzeumban. A pályázat kiírója az Esterházy Privatstiftung. Pályázni online úton, 2025. január 31-ig lehetséges.
L. Nagy Attila két alkalommal már koreográfusként is kipróbálhatta magát, jelenleg pedig egy olyan munkában vesz részt, amely talán anyaszínháza életében is mérföldkő. A fiatal színészt többek között a Kár, hogy anyádat nem hoztuk el... című, 18+-os vásári bábrevü próbafolyamatáról kérdeztük.
Kevesen vannak olyanok, akik ismerik a színházat „hátulról”, miközben a reflektorfényben állnak. Az egyikük Szarvas Balázs, aki amellett, hogy az Újszínház színésze, rendezőasszisztensként is dolgozik a teátrumban. Hogyan vezetett útja a Paulay Ede utcába, miként tud a kettős feladatnak megfelelni – ezekről beszélgettünk vele.
hírlevél
A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében
Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.