A zene egyszerre hat jótékonyan a testünkre és a lelkünkre, a jó dolgok pedig attól lesznek igazán értékesek, ha megosztjuk őket. A lehető legtöbb emberrel, önzetlenül, ingyen.
Schubert életének utolsó évében írta meg a Winterreisét, ami méltán nyerte el a „minden idők legpesszimistább dalciklusának” kijáró címet. A művet legközelebb október 3-án és 4-én, az Óbudai Danubia Zenekar előadásában, Mundruczó Kornél rendezésében hallhatja a közönség. A készülő produkcióról az énekesi posztot betöltő Szemenyei Jánossal beszélgettünk.
A Moltopera előadásaiból lényegében minden hiányzik, ami egy operától elvárható volna. A 2011-ben alapított társulat receptje mindennek ellenére úgy tűnik, hogy mégis működik: szokatlan helyszíneken, kevés pénzből és sok lelkesedéssel kísérlik meg újra és újra megszerettetni a legszélesebb közönséggel az opera műfaját. Ágoston Lászlóval, a Moltopera vezetőjével beszélgettünk. INTERJÚ
Harminckét évet kellett várnia a közönségnek, hogy az ország legismertebb rockoperája visszakerüljön az eredeti ősbemutató helyszínére, a városligeti Királydombra. Az 1983-as premierben még csak kartáncosként közreműködő Novák Péter idén augusztusban két alkalommal, 18-án és 19-én állítja színpadra az István, a királyt. A rendezővel a próbafolyamatok alatt beszélgettünk.
A Szegedi Szabadtéri Játékok idén sem aprózza el a dolgokat. Július 3-án és 4-én Verdi Álarcosbál című operáját egy közel ezer négyzetméteres jégpályán állatja színpadra Béres Attila, az előadásban pedig ismét felbukkan egy világsztár: a többszörös olimpiai bajnok műkorcsolyázó, Katarina Witt. A produkció részleteiről a rendezőt faggattuk.
Egy évtizeddel ezelőtt még könnyen tűnhetett úgy, hogy a Balaton kulturális élete kimerül egy-egy tarlón levert cirkuszi sátorban. A Balatonföldvári Kultkikötő 2005 óta ívelő sikere azonban azt mutatja, hogy a lakosságnak még nyaralás közben is van igénye a kultúrára. Nagy Viktorral, a június 27-én induló Kultkikötő vezetőjével arról beszélgettünk, vajon képes-e rivalizálni egy színházi előadás a lángosos bódék kínálatával. INTERJÚ
Legalább is ezt mondják róla a kritikusok. Az viszont már egészen biztos, hogy Kamasi Washington közel háromórás albumát most egy darabig nagyon nehéz lesz felülmúlni – és nem csak a zene miatt.
A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.