Klasszikus

10+1 színes adalék a Mozart-kultuszhoz

2016.01.27. 14:52
Ajánlom
Összegyűjtöttük, mi minden született a közelmúltban a kultusza nyomán, mi mindent adtak el Mozart nevével fémjelezve, milyen érdekességekre derült fény és megtaláltuk a legnagyobb rajongóját is.

1.  A titokzatos Mozart-kézirat

2014-ben nagy szenzáció volt, amikor az Országos Széchényi Könyvtár gyűjteményében Mozart egyik legnépszerűbb szonátájának eredeti kézirattöredékét fedezte fel a Zeneműtár vezetője, Mikusi Balázs. A töredékre egy azonosítatlan kéziratokat tartalmazó mappában talált rá. A négyoldalnyi töredék Mozart egyik legismertebb művének, a híres "török indulóval" záruló A-dúr szonátának (K. 331) csaknem felét tartalmazza a szerző eredeti lejegyzésében. 2014 szeptember 26-án nyilvános bemutató alkalmával Kocsis Zoltán a könyvtár dísztermében egy Mozart korabeli fortepiano kópiáján adta elő a szonátát, immár kiigazítva a mű korábbi kiadásaiban szereplő hibákat.

Mikusi Balázs, a Zeneműtár vezetője a Mozart-szonáta kéziratával

Mikusi Balázs, a Zeneműtár vezetője a Mozart-szonáta kéziratával (Fotó/Forrás: Czimbal Gyula, MTI)

2. Mozart legdrágábban elkelt levele

217 ezer dollárért (körülbelül 58 millió forintért) kelt el egy bostoni árverésen az az egyoldalas levél 2015 októberében, melyet Mozart barátjának, Nikolaus Joseph von Jacquin osztrák botanikusnak írt 1786-ban német nyelven. Ebben az kérte, hogy küldjön futárt, akivel elküldi neki g-moll kvartettjének, E-dúr szonátájának és G-dúr zongoratriójának partitúráit. A bostoni RR aukciósház nem hozta nyilvánosságra a vevő nevét. Bobby Livingston, az aukciósház alelnöke elmondta, hogy Mozart levelei a gyűjtők által leginkább keresett tételek az árveréseken.

3. Mozart-kugeln

Az eredeti Mozart-golyót, vagyis az Original Salzburger Mozartkugelnt Paul Fürst salzburgi cukrász készítette, legelőször 1890-ben. A legenda szerint azért nevezte el a zenészóriásról a marcipános-pralinés csokibonbont, mert Mozart édesszájú volt, rajongott a különféle édes falatokért. Paul Fürst receptjében különleges pisztáciás marcipánt használt a hagyományos, ismertebb mandula alapú marcipán helyett, valamint nugátkrémet és csokoládét.

Mozart-kugeln

Mozart-kugeln

4. Mozart-hajtincs árverés alatt

A 18-19. században szokás volt a zeneszerzők hajtincseit megőrizni és emlék- vagy ajándéktárgyként továbbadni. Mozart 1791-es halála után özvegye a német zeneszerző, Karl Anschütz anyjának adta elhunyt férje haját, amelyet később Arthur Somervell angol komponista szerzett meg. Az aranyozott nyakérembe foglalt tincset 2015 májusában az 1937-ben elhunyt Somervell családja bocsátotta árverésre.

5. " Mozart" hírhedt nevetése

Mozart életéről Schäffer drámája nyomán Milos Forman rendezett egy Oscar-díjjal többszörösen is jutalmazott filmet, amely a zenészóriás kiválóságán túl is megállja a helyét művészi alkotásként. Forman műve szintén Mozart és Salieri viszonyára koncentrál, a legemblematikusabb vonása pedig a Mozartot alapító Tom Hulce színészi játéka, azon belül is a híres röhögés, ami remekül visszaadja a zeneszerző bohém személyiségét.

6. Mozart tesztközönsége

Bécs legrégebbi még ma is működő kávéháza az 1824-ben megnyitott Café Frauenhuber a Himmelpfortgassén - többek közt arról is híres, hogy korábban ebben az épületben tesztelte műveinek közönségre gyakorolt hatását Mozart, aki 1782-ben indította el itt délelőtti koncertmatiné-sorozatát, melynek keretében minden reggel 10 órától játszott itt a társadalom felső rétegének. Mozart utoljára 1791. március 4-én lépett itt fel a nyilvánosság előtt.

cafe frauenhubler

cafe frauenhubler

7. Mozart mint musicalhős

A zeneszerző nem mindennapi élete kiváló alapanyagául szolgált egy musicalnek is, ezt felismerve írta meg Lévay Szilveszter és Michael Kunze Mozart! című darabját, amelyet Ausztriában mutattak be 1999-ben. A musical magyar bemutatója 2003-ban volt a Budapesti Operettszínházban Kerényi Miklós Gábor rendezésében, Dolhai Attila címszereplésével, akinek ez a szerep hozta meg az áttörést a zenés színház világában. A világhírűvé vált darab a Mozart egyéniségének és tehetségének tragikumára koncentrál, a leghíresebb dala is nagyjából Mozart meghasonlását meséli el, amit az alábbi videóban nézhetnek meg:

8. Mozart zeneterápiás hatása

A Mozart-effektus kifejezést először Alfred A. Tomatis használta. Feltételezése szerint Mozart zenéjének hallgatásával rövid távon fejlődést lehet elérni bizonyos típusú értelmi, térbeli-logikai feladatoknál. Ezt nem bizonyították, az azonban kétségtelen, hogy zenéje a zeneterápia egyik alapköve. Tardy József, a Magyarországi Hospice Alapítvány zeneterapeutája Mozart zenéjének terápiás hasznáról a következőképp nyilatkozott nekünk: „Mivel nem programzenét írt, tágabb lehetőséget ad saját érzelmeink keltésére és belső képeink, szimbólumaink kialakítására. Ellentétes érzelmeket is kifejez: örömet és gyönyört éppúgy, mint fájdalmat és félelmet, az utóbbiakat zenei mozgásával fel is oldja.”

9. A legkisebb Mozart 

273 ezer fontért (104 millió forintért) kelt el Mozart egy apró fiatalkori portréja egy 2014. november 20-ai londoni árverésen. Az árverési ház szakértője szerint a színes képmás, amely 21 évesen ábrázolja Mozartot, a zenei géniusz lényegét ragadja meg. A miniatúrán a zeneszerző egyenesen az ember szemébe néz, nyílt és barátságos a tekintete, azonnal megragadja a kép szemlélőjét - mondta. A művész a portrét 18 éves unokatestvérének, Maria Anna Thekla Mozartnak adta, akivel rövid ideig flörtölt. A képet Maria Anna hagyatéka között találták meg, amikor 1841-ben 82 esztendős korában elhunyt. Az ismeretlen szerző elefántcsontra festette a 4 centiméteres portrét, amelyet eredeti foglalatában árvereztek el.

Mozart-portré

Mozart-portré

10. Mozart és a szabadkőművesség

A 18. század 80-as éveiben Bécs igazi szellemi központjai a szabadkőműves páholyok voltak. Mozart 1784 decemberében nyert felvételt a "Jótékonysághoz" címzett páholyba. A "rend" eszméi mély hatást gyakoroltak a Mozartra, páholytestvéreit és tagságát igen komolyan vette. A "rend" is komolyan vette őt, amit gyorsan növekvő tekintélye és az úgynevezett "kőműves-zenék" (K.410, K.411, K.471, K.477, K.623) bizonyítanak. Ezeket különböző alkalmakra, ceremóniákra írta. A K.477 számú "kőműves temetési zenét" például két páholytestvérének, Esterházy Ferenc grófnak és Mecklenburg-Strelitz hercegnek elhunyta alkalmából komponálta. A K.623 számú "kőműves kantáta" 1946 óta Ausztria nemzeti himnusza. Mozart szabadkőműves működésének kiteljesedését számos szakértő a Varázsfuvolában és annak jelképiben véli felfedezni.

+1. Aki Mozarttal ment át a túlvilágra

Fodor Géza esztéta 1975-ben Mozart operáinak esztétikai elemzését adó disszertációjával nyerte el a filozófiai tudományok kandidátusa címet, majd ennek alapján az egyetemi doktorátust. 2008-as temetésénél végakarata szerint urnafülkéjében helyezték el A varázsfuvola partitúráját, miközben a II. felvonás elejéről háromszor három fanfár hangzott fel, majd a Papok kórusa, végül az utolsó jelenet, a Trisztán örök éjszakája után Sarastro szavaival: “Már lángol a napfény” és a zárókórussal Fodor Gézát jelképesen Sarastro birodalmába, a kiválasztottak közé emelték - idézte fel Bacsó Béla egyetemi tanár nekrológjában.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Koncerttel és filmvetítéssel ünnepelhetjük a 129 éves Vígszínházat

A hagyományokhoz híven május 1-jén a társulat a közönséggel együtt ünnepli a Vígszínház születésnapját. Az érdeklődők ünnepélyes keretek között ismerhetik meg a Vígszínház 2025/26-os évadának tervezett bemutatóit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Az Őrség varázslatos tájaira hív a Fesztivál Akadémia Budapest

A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest május 30. és június 1. között első alkalommal rendezi meg tavaszi fesztiválját, a Springfestet.
Klasszikus hír

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.