Klasszikus

10 érdekesség a 35 éves Amadeusról

2019.09.18. 16:55
Ajánlom
1984 szeptemberében mutatták be az Egyesült Államokban Miloš Forman filmjét, amely ugyan hemzseg a történelmi pontatlanságoktól, mégsem tudjuk megunni. Összeszedtünk tíz érdekességet róla.

Nem volt egyszerű adaptálni

1830-ban Puskin írt egy rövid drámát Mozart és Salieri címmel, amely arra ihlette Peter Shaffert, hogy megírja a saját változatát. Shaffer akkor már Tony-díjas drámaíró volt, így nem csoda, hogy a ’79-es londoni bemutató után a Broadwayre is került a darabja. Ott Ian McKellen játszotta Salierit, Tim Curry Mozartot, Jane Seymour pedig Konstanzét. Erős szereposztás.

A film rendezője, Miloš Forman és a drámaíró Peter Shaffer négy hónapot töltöttek együtt egy connecticuti farmon, elzárva a világtól. Nem volt könnyű munka: mindkettejük átment alkotói válságon, közösen hallgattak Mozart-lemezeket, és részleteket adtak elő a szkriptből. A szobát, amelyben tartózkodtak, egyszerűen „kínzókamrának” nevezték.

Elég sokat vitatkoztak, még azon is, hogy ki főzze meg az aznapi ebédet.

A végső forgatókönyv végül csak 1982-ben készült el, amikor a két alkotó helyszíneket keresett Európában, Bécsben, Budapesten és Prágában.

 

Mark Hamill és Mick Jagger is főszerepet akart

A Star Warsból ismert Mark Hamill – három blockbusterrel a háta mögött – nagyon szerette volna megkapni Mozart szerepét, miután kilenc hónapig játszott a Broadwayn Shaffer drámájában. Miloš Forman azonban hallani sem akart a dologról, és kijelentette, hogy a nézők nem hinnék el, hogy Luke Skywalker Mozart lehet. Később Hamill elmondta, hogy valójában hálás volt a rendezőnek, amiért egyenes volt vele, így ő sem táplált reményeket a szereppel kapcsolatban.

De nem csak Hamill akarta nagyon a címszerepet: Kenneth Branagh szinte a zsebében érezte a szerződést, mire Forman közölte vele, hogy amerikai színészt keresnek. A Broadwayn sikert arató Tim Curry, illetve Mel Gibson is kosarat kapott, és hiába ábrázolja a film Mozartot afféle rocksztárként, egy valódi rocksztár, Mick Jagger sem kapta meg a szerepet.

amadeus-3-013236.jpg

F. Murray Abraham mint Salieri (Fotó/Forrás: Amadeus - film)

Salieri halála

A nyitójelenetben F. Murray Abraham – Salieri szerepében – egy pengével átvágja a torkát. Ez már a főcím előtt egy történelmi pontatlanság, amely Beethoven unokaöccsének, Karlnak pletykáján alapul, de semmi bizonyítékot nem találunk rá. Annyi viszont valóban igaz, hogy Salieri 1823-ban megsebesítette magát, majd a sérüléssel és idegösszeomlással a bécsi kórházba szólították.

1620px-Exterieur_du_Theatre_des_Etats_a_Prague_Republique_Tcheque-125223.jpg

A prágai Stavovské divadlo, amit 1990-ig Tyl Színházként ismertek (Fotó/Forrás: Jérôme Schneider / Wikimedia)

Modern fények nélkül forgatták a film számos jelenetét

A Don Giovannit a prágai Tyl Színházban mutatták be 1787-ben, ami kapóra jött a filmkészítőknek. A színházat ugyanis 1783 óta nem újították fel! Twyla Tharp koreográfus visszaemlékezése szerint a forgatás korabeli világítás mellett zajlott: „Mindenhol tűz égett! Leégethettük volna a színházat.”

Mikor a drámaíró Peter Shaffer belépett a színházba, elsírta magát, tudva, hogy Mozart járt már itt előtte.

qa2em68j1u611-193019.jpg

Tom Hulce Mozart szerepében (Fotó/Forrás: Amadeus)

Nem egészen korhű, ahogy Mozart vezényel

Az Amadeus nem ábrázolja pontosan a 18. század végén gyakorolt zenekarvezetői munkát. Minden jelenetben, amelyben Mozart vagy Salieri zenekar élén áll, hasonló felállást látunk, mint a mai karmesterek esetében – a zenekarral szemben, a kezeit lengetve irányítanak. A korban a legtöbb német és olasz operát azonban általában az első hegedűs pozíciójából vagy a csembaló mellől igazgatták. A pálca pedig egyáltalán nem volt elterjedt, helyette egy tekercs kottával vagy puszta kézzel vezényeltek.

amadeus-5-013238.jpg

A Varázsfuvola díszlete a filmben (Fotó/Forrás: Amadeus - film)

… és ez sem hiteles.

Az egyik jelenetben Mozart fiatalabb pályatársáról, Christoph Willibald Gluckről kijelenti, hogy „unalmas”, Händelről pedig, hogy nem szereti. Valójában mindkét zeneszerző rajongás tárgya volt Mozart számára.

Tom Hulce rengeteget gyakorolt

Napi négy-öt órát gyakorolt a zongoránál a Mozart szerepét játszó Tom Hulce, hogy hitelesnek tűnjön a vásznon. Noha rendelkezett zenei képzettséggel – olvasott kottát, gyerekként hegedülni tanult és kórusban énekelt –, még élethűbbé akarta tenni a billentyűk mellett forgatott jeleneteket. A film álarcosbál-jelenetében, amikor Mozart a hátán fekve játszik egy dallamot – akkor tényleg Hulce-t látjuk.

Hulce-nak volt még egy furcsa inspirációja: a hisztijeiről ismert teniszsztár, John McEnroe kirohanásait tanulmányozta videón.

amadeus_1-013233.jpg

Tom Hulce és F. Murray Abraham (Fotó/Forrás: Amadeus - film)

Valóságos rivalizálás folyt a két főszereplő között

A film ugyan túloz a kérdésben, de Mozart és Salieri riválisok voltak. Érdekes, hogy hasonló helyzet alakult ki a forgatáson is. Tom Hulce és F. Murray Abraham valamiféle féltékenységet éreztek a másikra. „Tom és Meg [Tilly, Konstanze megformálója] közel kerültek egymáshoz. Közös tréfáik lettek, amiken közösen nevettek. Engem kitaszítottak, és ez bántott” – emlékezett vissza később Abraham. – „Valami olyasfélét éreztem, amit Salieri érezhetett Mozart iránt. Amikor az élet és a film így együttjátszik, az egy rendező álma lehet.”

Bizarr klip készült a filmhez

A film finanszírozásában igazán nagy stúdió nem vett részt, így az Orion Pictures döntéshozói elhatározták, hogy kreatívak lesznek. És mi sem lenne alkalmasabb promóvideó az MTV fénykorában, mint egy klip, amelyben egyaránt felbukkan Bruce Springsteen, a Van Halen, a KISS, Michael Jackson, David Bowie és Madonna, hogy együtt táncoljanak Mozart nagy g-moll szimfóniájára?

Ez volt Neville Marriner egyetlen kikötése

Az Amadeus zenei felvételeit nem kisebb név, mint a klasszicizmus zenéjének egyik specialistája, Neville Marriner vezényelte. A karmesternek egy órája volt eldönteni, hogy vállalja-e a munkát, mikor egy New York-i repülőtéren találkozott Miloš Formannal és Saul Zaentz producerrel. Marriner vállalta, de ezzel felvétellel: egyetlen hangot sem változtatnak meg Mozart zenéjében.

5 őrült és zseniális sztori Mozartról

Kapcsolódó

5 őrült és zseniális sztori Mozartról

Wolfgang Amadeus Mozart géniusz volt, de nem a komoly, súlyos fajtából: néha úgy nyávogott, mint egy macska, fel-alá rohangált a házban, mint egy eszelős, és mocskos leveleket írt az unokahúgának. Milyen ember volt a marcipángolyók "reklámarca"?

10+1 színes adalék a Mozart-kultuszhoz

10+1 színes adalék a Mozart-kultuszhoz

Összegyűjtöttük, mi minden született a közelmúltban a kultusza nyomán, mi mindent adtak el Mozart nevével fémjelezve, milyen érdekességekre derült fény és megtaláltuk a legnagyobb rajongóját is.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Cate Blanchett a Zeneakadémián járt

A világhírű színésznő nem először fordul meg az intézményben, nemrég azonban egy koncerten fedezhették fel a szemfülesek: Baráti Kristófot és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarát hallgatta meg.
Vizuál

Fotókiállítás nyílik a Magyarázat mindenre című film forgatásáról

A Képek, szavak című tárlaton különleges egységet képeznek a film forgatásán készült képek, valamint Reisz Gábor személyes, kézzel írt versei. A december 16-ig látogatható kiállítás valamennyi képe megvásárolható.
Színház

Dupla előadásokkal ünnepli utolsó karácsonyát a Kultúrbrigád az Átriumban

A Kultúrbrigád csapata utolsó átriumos decemberében sem pihen: karácsonyi hangulattal, forralt borral, finom süteményekkel és természetesen rengeteg izgalmas programmal, a nézők kedvenc előadásaival várja közönségét.
Színház

Háromszázadik alkalommal játszották Az utolsó órát a Rózsavölgyi Szalonban

December 3-án délután került sor a Rózsavölgyi Szalon Mark St. Germain darabjából készült produkció, Az utolsó óra jubileumi előadására: Jordán Tamás és Alföldi Róbert háromszázadik alkalommal álltak a közönség elé.
Jazz/World

Flavia Coelho napfényt hoz a szürke télbe

Brazíliában színpompás kulturális hatások érték, de végül Párizsban talált rá arra az egyedi zenei stílusra, amelyben jól megfér egymással a pop, a jazz, a rock, a funk és a tradicionális brazil műfajok.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Díjfelhívást tett közzé a Cziffra Fesztivál

A Cziffra György Fesztivál Balázs János művészeti vezető kezdeményezésére 2024 februárjában nyolcadik alkalommal adja át díjait Tehetség és Életműdíj kategóriában, valamint második alkalommal ítélik oda a Kreatív Művész díjat.
Klasszikus interjú

„Része vagyok egy nagyobb egésznek” – interjú Bucz Magorral

Immár tizenhat éve, hogy Junior Prima Díjjal jutalmazzák a fiatal tehetségek munkáját, az MVM Zrt. jóvoltából pedig jelentős anyagi támogatás és publicitás is jár az eszmei elismerés mellé. Ezúttal Bucz Magor zeneszerző mesél magáról.
Klasszikus hír

Cate Blanchett a Zeneakadémián járt

A világhírű színésznő nem először fordul meg az intézményben, nemrég azonban egy koncerten fedezhették fel a szemfülesek: Baráti Kristófot és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarát hallgatta meg.
Klasszikus hír

Dél-Afrikában rendezett kortárs fesztiválon szerepel az UMZE

Az új és legújabb zenére specializálódott együttes a Nemzetközi Kortárszenei Társaság éves fesztiválján működik közre, Johannesburgban és Fokvárosban.
Klasszikus hír

Karácsonyi ráadáskoncertet is ad a Concerto Budapest a hagyományos adventi ajándékkoncertek mellett

Koncertekkel ajándékozza meg a zeneszeretőket az adventi időszakban a Concerto Budapest. A kórházi kezelés idején családjukat nélkülözni kényszerülő betegekhez, idősekhez idén is kamaraprodukciókkal látogatnak el a zenekar tagjai.