Klasszikus

10 ok, amiért a gyerekednek zenét kellene tanulnia

2019.03.31. 16:15
Ajánlom
Mindenki hallgat valamilyen zenét, de csak kevesen játszanak hangszeren. Nem minden gyereknek van lehetősége zenét tanulni, pedig az élet számos területén hasznosítanák.

1. A zenetanulás fejleszti a nyelvi és logikai készségeket

Azok a diákok, akik gyerekkoruktól tanulnak zenét, jobban teljesítenek a nyelvtanórákon, gördülékenyebben fogalmaznak, és logikusabban érvelnek. A bal agyfélteke fejlesztéséhez a zene a legkönnyebb út, és ebben a korai gyermekévek különösen fontos időszakot jelentenek.

2. Fejleszti a térbeli intelligenciát

A zenetanulás hatásait vizsgáló kutatások szerint összefüggés van a zene és a térbeli intelligencia között. Hogy mi a térbeli intelligencia? A képekben gondolkodás és a terekre vonatkozó emlékezés képessége. Akinek fejlett a térbeli intelligenciája, jól tájékozódik térképen, jobban kiigazodik műszaki rajzokon, jobban érzékeli a teret, és könnyebben átlátja a matematika összefüggéseit.

Music-Children-160901.jpg

Már babakorban érdemes zenélni a gyereknek (Fotó/Forrás: PXHere)

3. Magabiztossá tesz

A zene olyan terület, amely megengedi a tanulóknak, hogy az egyéniségüket is beletegyék a tevékenységbe, új, saját megoldásokat próbáljanak ki. Ha együttesben játszanak, ráéreznek saját fontosságukra is, arra, hogy az ő hangjuk épp annyira nélkülözhetetlen, mint a körülötte lévőké. Az, aki zenét tanul, magabiztosabban közeledik az emberekhez a mindennapi életben is.

homealone-160901.jpg

Jelenet a Reszkessetek, betörők 2. című filmből

4. Csökkenti a stresszt

A stressz az agyban keletkezik, és láncreakciót indít el az egész szervezetben. Az alarm reakció állandó marad, ha az embert folyamatosan stressz éri, így a szervezet kimerül. Kutatások szerint a zene segít megszüntetni ezt az alarm reakciót, hatása pedig még tartósabb, ha maga az alany játszik hangszeren vagy énekel.

5. Igényessé tesz

Mivel a zene az egyik legszabadabb művészet, a zenét tanuló diákok – például ha hangszeren gyakorolnak – képesek megkülönböztetni az igényes munkát az igénytelentől. A zenélés követeli tőlük, hogy állandóan új minőség elérésére törekedjenek, ezt az indíttatásukat pedig a hétköznapok minden pillanatában hasznosíthatják.

person-music-choir-musician-profession-england-706516-pxherecom-160900.jpg

Egy angliai gyerekkórus (Fotó/Forrás: PXHere)

6. Segít legyőzni a félelmet

A zenetanulással ma a legtöbb zeneiskolában együtt jár a nyilvános szereplés. A növendékhangversenyeken nem szabad túl sok stressznek kitenni a gyerekeket, és ahelyett, hogy a darabok hangról hangra való pontos visszaadását várnánk tőlük, bátorítsuk őket egyéniségük megmutatására. A fellépésekkel, szerepléssel járó stressz akár eustressz (tehát jótékony stressz) is lehet, de ez nagyban a pedagógusokon múlik.

music-girl-play-guitar-instrument-child-535871-pxherecom-160859.jpg

Kislány hegedűvel (Fotó/Forrás: PXHere)

7. Növeli az érzelmi intelligenciát

Kodály Zoltán szállóigévé vált mondás szerint a zene az emberi lélek olyan területeit is feltárja, ahova más nem világít be. Fokozottan igaz ez a gyerekek esetében, akik nehezebben fejezik ki magukat verbálisan. Bátorítsuk őket a zenélésre, az improvizációra, de ne szóljuk le, ha szívből játszanak.

8. Segít az iskolai követelmények teljesítésében

Egy amerikai felmérés szerint azok a diákok, akik tanulnak zenét, 20-22 százalékkal jobb eredményt értek el az egységesített vizsgákon, mint társaik.

person-music-live-carnival-human-musician-1119077-pxherecom-160859.jpg

Fúvószenekar (Fotó/Forrás: PXHere)

9. Jobban megy tőle a matek

Amikor egy zenét tanuló diák megismerkedik a ritmussal, illetve az ütem, a fél, a negyed, a nyolcad fogalmával, tulajdonképpen matekot tanul. Jóval azelőtt megtanulja a törtérték lényegét, hogy az iskolában arra sor kerülne. Ne felejtsük el, a zene sokkal közelebb áll a matematikához, mint a humán tudományok. 

10. Javítja a hallást

Azok a gyerekek, akik zenét tanulnak, érzékenyebbek lesznek a mindennapi élet hangjaira is, hosszabb ideig képesek figyelni rájuk. Egy kutatás szerint még a különböző mértékben hallássérült gyerekeken is segít az éneklés és a zenélés.

A kóruséneklés 6 jótékony hatása

Kapcsolódó

A kóruséneklés 6 jótékony hatása

Számos kutatás vizsgálta már, de a mindennapi tapasztalat is azt mutatja, hogy kórusban énekelni nemcsak élvezetes, hanem egészséges a test és a lélek számára.

Jobb dicsérni a zenésznövendéket, mint a hiányosságait emlegetni

Jobb dicsérni a zenésznövendéket, mint a hiányosságait emlegetni

Hiába tudjuk, hogy a dicsérettel jobb eredményeket lehet elérni, még mindig nem merjük kinyitni a szívünket, ezáltal nem adunk teret eredendően jóindulatú és szeretetteljes kifejezésmódunknak – írja Gál Katica véleménycikkében. A Figaro magazin írása.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Otthon egy távoli földrészen – A Néprajzi Múzeum Claudia Andujar-kiállításáról

Indiánok. Lelkek. Túlélők. Claudia Andujar fotókiállítása címmel nyílt meg szeptember közepén a Néprajzi Múzeum új időszaki tárlata, amelyen az apai ágon magyar származású fotóművész képei láthatók. A kiállítás két kurátorával, Gellér Judittal és Szabó Magdolnával beszélgettünk.
Vizuál

Elhunyt Varga Veronika színésznő

A francia-magyar művészt gyors lefolyású, súlyos betegség után érte a halál Párizsban. Varga Veronika ötvennégy éves volt, szülei, férje és két lánya gyászolja.
Plusz

Orvosi Nobel-díjat kapott Karikó Katalin

A világ legrangosabb tudományos elismerését Drew Weissman amerikai kutatóval vehetik majd át az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztéséért.
Jazz/World

A jazz kiválóságai érkeznek a Magyar Zene Házába

Október 8-án a tizenötödik alkalommal szervezik meg a Magyar Jazz Napját, délutántól izgalmas koncertsorozat várja az érdeklődőket a Magyar Zene Házában.
Vizuál

„Ebben a helyzetben mindenki veszít” – interjú Reisz Gáborral

„Jó lenne, ha megtanulnánk beszélgetni, és belátnánk végre, hogy valójában nem figyelünk a másikra” – fogalmazott lapunknak Reisz Gábor, akivel legújabb, Magyarázat mindenre című filmjéről beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

Liszt arcai: Liszt, a virtuóz

Liszt Ferencet, a 19. század legjelentősebb magyar zeneszerzőjét és a csodagyerekként induló, világhírű zongoristát az is ismeri, aki nem kifejezetten jártas a zenetörténetben. Ám Lisztet vétek lenne pusztán e két attribútum alapján beskatulyázni,
Klasszikus ajánló

Neves baszk zeneszerző működik közre az Eötvös Péter Alapítvány mesterkurzusában

Ramon Lazkano a kurzus során tanítja a fiatal karmestereket és zeneszerzőket, emellett beszélgetést hallhat vele a közönség, a zárókoncerten pedig műveit is játszani fogják.
Klasszikus ajánló

Magyar Kincsek – Folytatódik a Concerto Budapest zenei kaleidoszkópja

A felfedezés és újrafelfedezés, az értékek megtalálása központi motívuma a Concerto Budapest Magyar Kincsek-programjainak, melyeknek a közönség az idei évadban is koncertsorozat keretein belül lehet részese a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

Jövőre is a kamarazene gyöngyszemeivel vár az Anima Musicae

Meghirdette 2023/24-es évadát a „zene lelkéről” elnevezett Anima Musicae Kamarazenekar: a szeptember 25-i sajtótájékoztatón bemutatták az évad kiemelt koncertjeit, külföldi vendégszerepléseket.
Klasszikus ajánló

Balogh Máté vokális művei csendülnek fel a Pax et Bonum Kamarakórus előadásában

Az itthon és nemzetközi viszonylatban is elismert, fiatal komponista lesz a Magyar Zene Háza „Szerzők? Jelen!” című koncertsorozatának soron következő részének vendége október 4-én.