Klasszikus

15 sor klasszikus: A kékszakállú herceg vára

2025.03.28. 13:40
Ajánlom
Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla, meghallgatni, megnézni, elmenni rá. A következő rövid írás A kékszakállú herceg vára zeneakadémiai előadásáról szól. 15 sor klasszikus.

„Én még ilyen Kékszakállút nem hallottam” – reagáltam önkéntelenül a Zeneakadémián rendezett koncert után. A nem mindennapi élményhez valóban minden adott volt: hátborzongató hangzatok, lélekmarcangoló érzelmi árnyalatok, két, illetve helyesebben egy színpadnyi kivételes művész. Mert miközben rengeteg múlik az énekeseken,

ne felejtsük el – Kocsis Zoltán szellemes megállapítását idézve –, hogy a címszereplő nem a Kékszakállú, hanem a vára,

utalva ezzel a zenekari játék fontosságára. A Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarát hallgatva pedig legfeljebb pillanatokra juthatott eszünkbe, hogy nem valamelyik topkategóriás együttest hallgatjuk. Persze lehet, hogy nem annak ellenére, hanem épp azért játszottak így, mert még pályájuk elején járnak, az est minden közreműködője érezte az esemény jelentőségét. Ebben óriási szerep jutott Kesselyák Gergely karmesternek is, aki a rá jellemző végtelen energiát képes volt úgy közvetíteni, hogy nem áldozta fel érte a precizitását sem, pontosan, összeszedetten vezényelt, miközben elképesztő kifejezőerőt varázsolt elő a fiatalokból. A gigantikus léptékű ötödik ajtó hangzatai olyan fénnyel szólaltak meg, amelyhez foghatót kevés színpadi előadásban tapasztaltam, még akkor sem, ha hatásvadász szokás szerint a nézőtéri fényeket is felgyújtják hozzá – ezúttal az ember valóban úgy érezhette, földre dönti a hirtelen mindent elárasztó ragyogás.

20250325_Bartok144_A_kekszakallu_herceg_vara_foto_Erdos_Denes_webes20-123914.jpg

A Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara (Fotó/Forrás: Erdős Dénes / Zeneakadémia)

Pedig az előadás nem kezdődött zökkenőmentesen: Kesselyák Gergely háromszori intésére sem indult el a Regős szövege. Rögtönözni kellett, így Fried Péter vállalta magára a feladatot. A kiváló basszusnak már a beszédhangja is szépen csengett, ám amikor énekelni kezdett, akkor tudatosulhatott igazából bennünk, hogy

ebben a szerepben mégiscsak sötét, gazdag és átütő erejű hangot szeretünk hallgatni.

Nagyszerűen szerepelt a beugróként színre lépő Schöck Atala is, akinek kivételes erénye az intellektuális töltet és az érzelmi telítettség összehangolása. A kettejük közti dinamika is izgalmasan árnyalta az előadást, végtelenül valósnak és emberinek érezhettük az érzelmi hullámzást – „az világ kint haddal tele, de nem abba halunk bele” – mondja a Regős, és lám, mennyire pusztító tud lenni, ha két ember között valami elromlik, és a bizalmatlanság, a játszmák veszik át az uralmat. De valóban végigfutotta-e pályáját ez a kapcsolat, merülhetett fel a kérdés, hiszen olyan erősen irányították az eseményeket a férfi félelmei, előítéletei –

lehet, hogy csak a fejében játszotta le előre a kapcsolat lehetséges negatív végkimenetelét?

És milyen szép volt aztán a hatodik ajtónál a szinte jajszóként felhangzó „könnyek”, és rá Judit válasza: „Kékszakállú... Szeress engem.” Az utolsó pillanat, amikor a két ember közel van egymáshoz, ami így egyfajta búcsúzás is lett, közben pedig visszaértünk oda, ahonnan kiindultunk, csak valahogy a lelkünk egy darabját veszítettük el útközben.

Fejléckép: Schöck Atala, Kesselyák Gergely és Fried Péter (fotó/forrás: Erdős Dénes / Zeneakadémia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Bonjour Paris! – a francia kultúra nagyjait idézi meg a Szegedi Szimfonikus Zenekar budapesti koncertje

A Szegedi Szimfonikus Zenekar május 15-én a Zeneakadémián népszerű darabokkal és egy igazi különlegességgel tiszteleg Maurice Ravel 150. és Arvo Pärt 90. születésnapja előtt – ráadásul utóbbi szerző is egy emblematikus francia műalkotásnak szentelte alkotását.
Klasszikus ajánló

Az Őrség varázslatos tájaira hív a Fesztivál Akadémia Budapest

A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest május 30. és június 1. között első alkalommal rendezi meg tavaszi fesztiválját, a Springfestet.
Klasszikus hír

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.